Červená kabelka – ako ju štýlovo skombinovať na rôzne príležitosti?

Rýchla Pomoc pri Hnačke

Psoriáza: Príčiny, príznaky a možnosti liečby

Kožné vyrážky: príčiny vzniku a príznaky. Ako sa s nimi vysporiadať?

5 tipov na výlet do hôr na Slovensku

5 tipov na jarný výlet po Európe za slnkom

Namiesto novoročných predsavzatí si skúste zodpovedať tieto otázky. Môžete vďaka nim zažiť úspech a rovnováhu v novom roku

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
WhatsApp
2018-12-30 12:06:57

Nový rok častokrát vnímame ako možnosť začať odznova a niečo zmeniť, zlepšiť. Nanešťastie vkladáme až priveľkú dôveru do novoročných predsavzatí, ktoré sú nejasné, nekonkrétne a málokedy ich preto dodržíme. V tomto článku vám predstavíme úplný iný prístup k plánovaniu v novom roku. Ste pripravené na rok plný úspechov a konečne zažívať rovnováhu v živote?

Problém s novoročnými predsavzatiami

Predsavzatia nám dávajú pocit zadosťučinenia skôr ako si ich splníme. Myšlienka nového začiatku na nový rok je skvelá a možnosť začať od nuly je pre mnohých osviežením. Problémom sú skôr samotné predsavzatia. Sú to častokrát veľmi nejasné ciele, na ktorých postupom času prestávame pracovať. Dôvod je celkom jednoduchý: spoliehali sme sa na motiváciu. Motivácia ako vnútorný pohon však nestačí; pre splnenie našich snov musíme denne pracovať, byť usilovné a najmä disciplinované. Ak sa z nejakých dôvodov motivácia stratí či oslabí (čo sa, povedzme si úprimne, stane raz za čas každému), nemá nás čo poháňať ďalej.

Ďalším problémom sú aj samotné formulácie predsavzatí. Budem fit. Budem viac šetriť. Budem žiť zdravšie. Čo tým ale myslíme? Ako budeme na konci roka vedieť, že sme to predsavzatie splnili? Kedy už budeme dostatočne fit a koľko peňazí je „viac“? Tradičné predsavzatia sú ťažko uchopiteľné a síce zvyčajne máme nejakú predstavu o tom, kam sa chceme v ďalšom roku dopracovať, je náročné pomenovať, ako konkrétne sa tam dostaneme.

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa HappySkin SK (@happyskin.sk),

Ako to robiť lepšie?

Istotne ste už počuli o SMART cieľoch. Tento akronym z angličtiny hovorí o tom, ako by mali vyzerať múdre ciele. Mali by byť:

  • konkrétne (specific),
  • merateľné (measurable),
  • dosiahnuteľné (attainable),
  • realistické (realistic)
  • a časovo ohraničené, alebo s konkrétnym termínom (timebound).

Náš postoj k predsavzatiam môže vyzerať aj inak. Ak vezmeme koncept SMART cieľov do úvahy, je možné vytvoriť si systém, vďaka ktorému naše ciele dosiahneme.

Namiesto jednej otázky „Aké budú moje predsavzatia na nový rok“ však budeme potrebovať niekoľko otázok, ktoré nám pomôžu sformulovať, čo chceme do roka dosiahnuť.

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Gibelly – Healthy Recipes (@gb_hernandez),

5 otázok, ktoré vám pomôžu stanoviť si smer v budúcom roku

Ktoré momenty predošlého roku si chcete zapamätať?

Reflexia je niečo, na čo sa pri predsavzatiach úplne zabúda. No naša pamäť nie je taká spoľahlivá ako si myslíme. Aby sme sa neskôr mohli obzrieť a možno naše príbehy vyrozprávať našim blízkym aj v budúcnosti, je dobré z času na čas si zapísať chvíle, ktoré nechceme zabudnúť. Môžete to urobiť do denníka alebo použiť aplikáciu, ktorá je na to vhodná (napríklad Day One). Spíšte si maličkosti aj veľké udalosti, pomôžte si kalendárom alebo diárom a venujte tomu dostatok času.

Za čo ste z minulého roka najviac vďačné?

Vďačnosť je najdôležitejšou vlastnosťou pre životnú rovnováhu. Za aké vzostupy a pády vďačíte predchádzajúcemu roku? Spomeňte si aj na drobnosti: nečakaný telefonát od dobrej kamarátky, milá pozornosť od kolegov alebo ten krásny východ slnka na konci noci, kedy sa vám nedarilo zaspať. Spísanie týchto vecí vám tiež poukáže na to, čo sú vaše hodnoty. Zvyčajne vám ako prvé budú napadať veci, na ktorých vám naozaj záleží. Čím viac vecí si spíšete, tým pokojnejšie a radostnejšie sa vám bude plánovať budúci rok. 

Vďačnosť tiež pomáha poraziť sťažnosti. Prichytili ste sa tento rok, že sa častokrát sťažujete na nedostatok? Nemáte dosť veľký byt, dosť vysoký plat či dosť dobrú pozíciu? Skúste tieto negatívne myšlienky poraziť vďačnosťou. Ďakujte za byt, za prácu, ktorá vám umožňuje si dovoliť žiť, za pozíciu, v ktorej ste sa niečo naučili. Hľadajte to dobré a začnete sa na svoj život pozerať inak.

Čo bude vašou témou tohto roka?

Odporúčame vám zvoliť si tému, mantru či motto tohto roka. Môže to byť vlastnosť, ktorú chcete rozvíjať alebo niečo, na čo sa chcete sústrediť. Bude slúžiť ako kompas pri každodenných aktivitách a tiež pri dlhodobejšom plánovaní. Spísali sme pre vás niekoľko nápadov na tému roka:

  • byť odvážna
  • skúšať nové veci
  • ostať verná sama sebe
  • milovať seba / milovať ľudí v okolí
  • nachádzať radosť

Ako sa chcete rozvíjať a posunúť v budúcom roku?

Táto otázka sa možno najviac podobá klasickým predsavzatiam. Pomenujte veľmi konkrétne, ako by ste sa chceli za rok posunúť. Chcete byť finančne nezávislá, rešpektovaná, sčítanejšia? Možno viac vedieť o nejakej téme alebo sa zapojiť do diania vo vašom meste?

Na ktoré oblasti sa chcete v budúcom roku sústrediť?

Je úplne na vás, na ktoré oblasti sa chcete sústrediť. Môžu to byť financie, zdravie, rovnováha, priatelia a rodina, vzdelanie… Možností je veľa. Len čo si svoje oblasti zvolíte, napíšte si, čo presne chcete v tomto roku v tých oblastiach dosiahnuť. Aké kroky musíte podniknúť, aby ste sa posunuli bližšie k cieľu? Ak ste si napríklad zvolili financie a zdravie, viete si stanoviť rôzne míľniky a postupne na týchto oblastiach pracovať. Tieto malé „medziciele“ by mali byť tiež SMART.

Rozdiel medzi týmto plánovaním a bežnými predsavzatiami je výsledok. Cieľ bez plánu ostáva len želaním – my vám však želáme, aby ste v novom roku plnili svoje ciele a zažívali úspech a rovnováhu. Šťastný nový rok vám želá celá redakcia Omladnúť.sk!

Najnovšie články

Červená kabelka – ako ju štýlovo skombinovať na rôzne príležitosti?

Rýchla Pomoc pri Hnačke

Psoriáza: Príčiny, príznaky a možnosti liečby

Kožné vyrážky: príčiny vzniku a príznaky. Ako sa s nimi vysporiadať?

5 tipov na výlet do hôr na Slovensku

5 tipov na jarný výlet po Európe za slnkom

Chcete omladnúť? Vyberte si práčku, ktorá sa postará o vždy čisté a štýlové oblečenie

Čo si obliecť k hnedým lodičkám? Tu sú naše tipy.

Zdravá chrbtica a inovatívny dizajn, hlavné zbrane sedacích vakov

Prinášame vám 4 tipy, ako zostať zdraví počas jesene

Poradíme vám, ako zaspať rýchlejšie a bez námahy

Trendy v interiéri: Kúpeľňa s vôňou dreva 

Ako spoznať, že nastal správny čas na výmenu matraca