Niekoľko rád pre nastávajúcich rodičov alebo ako vybrať postieľku a matrac pre novorodenca – Omladnut.sk

Niekoľko rád pre nastávajúcich rodičov alebo ako vybrať postieľku a matrac pre novorodenca

K najkrajším životným udalostiam bezpochyby patrí narodenie potomka. Jeho príchod je očakávaný s napätím a predchádzajú mu veľké prípravy. Je potrebné zabezpečiť spoľahlivý a pohodlný kočík, dostatočné množstvo oblečenia, plienok, prebaľovací pult, bezpečné hračky a v neposlednom rade tiež vhodnú postieľku s matracom. Avšak z čoho sa vôbec vyrábajú dnešné detské matrace? A na čo si dať pozor pri ich výbere?

Spánok novorodencov

Hovoríte si, prečo je spánok pre deti tak dôležitý? Je to jednoduché: počas bdenia vnímajú veľmi intenzívne všetky fyzické i mentálne podnety. Ich malé telo sa pri tom natoľko unaví, že nie je schopné spracovať získané stimuly. A ideálnou príležitosťou na to je práve spánok, ktorý im zároveň dodá silu a energiu pre ďalšie aktivity.

Ďalšou významnou funkciou spánku je produkcia rastového hormónu, ktorý je nevyhnutný pre ďalší vývoj. Po narodení prespia bábätká až 20 hodín denne, až v druhom mesiaci dokážu rozlíšiť nočný a denný spánok. S rastom sa skracuje aj čas spánku – v roku spia dojčatá 12-17 hodín, batoľatá 10-16 hodín. Množstvo zdravého kvalitného spánku ovplyvňuje aj ich náladu a sústredenosť, podčiarknuté a sčítané spánok je pre malé deti nevyhnutný. Vy môžete prispieť k zdravému spánku vášho bábätka výberom správnej postieľky a matraca.

Zdravý spánok dieťaťa je nenahraditeľný.

Postieľka

Najvhodnejším materiálom pre výrobu detskej postieľky je prírodný materiál čiže drevo, opatrené nezávadnou farbou spĺňajúce predpisy pre náter materiálov pre deti. To sa vám osvedčí v čase, keď sa Vašej ratolesti objavia prvé zúbky, a bude okusovať hranu postieľky.

Aby si nezapriečilo horné alebo dolné končatiny medzi priečky postieľky, dbajte na primerané medzery medzi nimi – nemali by byť menšie ako 4 cm a väčšie ako 7,5 cm. Pre ľahšiu manipuláciu s dieťaťom zvoľte vyššiu polohu dna postieľky, naopak nižšiu uvítate pri zvýšenej aktivite odrastenejšieho dojčaťa. Ďalej môžete vyberať postieľky so sťahovacím bočným dielom, zabudovaným osvetlením, hracou skrinkou s uspávankami alebo úložným priestorom. Ponuka výrobcov je v dnešnej dobe veľmi pestrá.

Pozor na zdravotněe nezávadný náter postieľky!

Matrace pre deti

Hlavnými požiadavkami na správny matrac pre deti je to, aby bol praktický na údržbu, a predovšetkým, aby nenarušoval zdravý vývoj chrbtice. Najdôležitejšie kritérium je tuhosť matraca a materiál, z ktorého je vyrobený. Nemal by byť moc mäkký, pretože by mohol spôsobiť zakrivenie chrbtice a iné ortopedické problémy. Ideálne by mal prirodzene kopírovať telo vášho bábätka a pevne podopierať jeho chrbticu. Tvarovanie podľa anatomických zón je u detských matracov zbytočné.

Na trhu je v dnešnej dobe nepreberné množstvo materiálov, z ktorých sa matrace pre deti vyrábajú, takže si môžete vybrať, či zaobstaráte matrac z molitanu, RE peny, latexu, s kokosovým vláknom či pohánkou. Napríklad matrace Tropico ponúkajú matrac pre deti Amálka sendvičového typu, kde je kombinovaná RE pena s Flexifoam penou. Na jednej ložnej ploche je opatrený masážnymi nopkami, ktoré podporujú prekrvenie svalov a pokožky počas spánku.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Matrac Amálka s poťahom s motívmi veselých dinosaurov.

Ďalším podstatným požiadavkami na detský matrac je priedušnosť, preto je vhodné umiestnenie na latkový rošt. U malých detí hrozí nekontrolovaný únik telesnej tekutiny – pomočí sa, vygrgne, a práve preto musí byť zachovaná možnosť odvetrávania.

Pre zachovanie dostatočnej hygieny lôžka dbajte na snímateľný a prateľný poťah. Matrace Slumberland ponúkajú detský matrac Mimi, ktorého poťah môžete rozdeliť na dve časti a prať až na 60°C, čo je teplota, ktorá bezpečne zlikviduje nežiadúce plesne, baktérie či iné mikroorganizmy.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Matrace Mimi pre vašich najmenších

Ak investujete do výberu správnej postieľky a matraca dostatok času a financií, všetko sa vám vráti v podobe pokojného, ​​zdravého a spokojného spánku vášho bábätka. A to je tá najkrajšia odmena.

Foto: Photl.com a archív

No Comments Yet

Leave a Reply

Your email address will not be published.