Hovorí sa, že hudba je liek. Podobné, upokojujúce účinky sa pripisujú i meditácii. Čo sa však stane ak tieto dva antistresové elementy spojíme? Na jednej strane, môže meditačná hudba pomôcť upokojiť myseľ a sústrediť sa na samotnú meditáciu. Na strane druhej vzniká riziko, že hudba navodí neželané rozptýlenie a vaše sústredenie na meditáciu sa rýchlo rozplynie. Pripravili sme pre vás preto niekoľko tipov, ako pri výbere správnej meditačnej hudby postupovať.
Nie je hudba ako hudba
Meditačná hudba nemusí byť len zvuk mora. Je pravda, že ak sa pri meditácii sústreďujete na svoj dych, či na opakovanie mantier, môže byť hudba vašej obľúbenej skupiny, či hudobného štýlu rušivá. No ak sa venujete vnímaniu svojho tela, na sústredenie vám môže pomôcť Mozart aj rokové opusy.
Správna hudba je tá, ktorá vás neruší a naopak pomáha pri sústredení.
Sústreďte sa
Nepoužívajte meditačnú hudbu ako spôsob, ktorým chcete potlačiť vonkajšie rušivé vplyvy. Znamená to totiž, že v skutočnosti je vaša myseľ rozrušená. K existujúcim rozptyľujúcim vplyvom, v podobe vône, či neusporiadaných myšlienok, by ste týmto spôsobom len pridali ďalší rušivý prvok.
Tá pravá meditácia
Ak sa v hudbe zabudnete, necháte sa ňou unášať a nevnímate nič iné, neuveríte ale – práve úspešne meditujete!
Menej je niekedy viac
Na hlasitosti záleží. Nestačí si len pustiť hlasnú hudbu a čakať, že vysoké decibely všetko prebijú. Dotieravá hlasitosť nenecháva priestor pre vás samotných. Namiesto toho s ňou bojujete, aby neprekričala vaše myšlienky. Ak chcete používať slúchadlá, spoľahnite sa skôr na tie veľké, no nemali by vás tlačiť. Menšie slúchadlá priamo do ušných bubienkov dokážu byť otravné. Vytvárajú neprimeraný tlak na vaše uši, môžu sa tiež uvoľniť a namiesto toho, aby pomáhali, rušia.
Počutie vs. počúvanie
Je rozdiel medzi počúvaním a počutím. V prípade počutia hudby, registrujete, že niečo hrá, no len veľmi okrajovo. Ak hudbu naozaj počúvate, stane sa objektom vášho sústredenia, venujete jej pozornosť a umožňuje vám byť viac prítomnými v danom okamihu.
Objavujte
Nebojte sa experimentovať. Pre niekoho je lepšie, ak je súčasťou jeho meditačnej rutiny stále tá istá hudba. To však neumožňuje nájsť niečo nové, či lepšie. Nebojte sa preto skúšať a obmieňať hudbu, možno časom zistíte, že pri každej cítite niečo iné. Jediným pravidlom je, aby vás nerušila, aby ste pri nej cítili komfortne a bola v súlade s vašimi osobnými preferenciami.
Zapojte všetky zmysly
Meditačná hudba môže byť podporená aj inými zmyslami. Všimli ste si, aké jednoduché je len tak sa nechať unášať pohľadom do táborového ohňa? Zaujímavým doplnkom je tiež vôňa. Nemusia to byť vždy len vonné tyčinky, postačí aj niečo, čo vám umožní cítiť sa vyrovnane a zároveň so sebou prinesie pozitívne emócie.
Náš tip na meditačnú hudbu
Na záver, ešte malá inšpirácia z našej redakcie. Známy predstaviteľ elektronickej hudby Moby v minulom roku vydal meditačnú hudbu, určenú nie len na meditáciu, ale i zaspávanie či jogu, ktorej sa sám venuje. Pôvodne malo ísť o jeho súkromnú zbierku, no nakoniec sa rozhodol podeliť sa o ňu i s verejnosťou a urobil dobre. Nech sa páči, celý štvorhodinový album si môžete vypočuť tu:
Toto bol krátky príklad toho, ako by mohla meditačná hudba znieť. Sami však určite viete aký typ hudby dokáže vašej duši ulahodiť najlepšie. Alebo preferujete skôr božské ticho? Ak vás zaujíma viac o tom, ako správne meditovať, prečítajte si náš ďalší článok.