Keratokonus – dve otázky a odpovede – Omladnut.sk

Keratokonus – dve otázky a odpovede

Zaskočí vás vtedy, keď to najmenej čakáte a v prvých štádiách si ho vôbec nemusíte všimnúť. Reč je o zriedkavom očnom ochorení, ktoré postihuje približne 5 % populácie – keratokonus. Prečítajte si dve najčastejšie otázky, ktoré dostávajú lekári od pacientov s takouto diagnózou.

Čo je to keratokonus a ako sa prejavuje?

Ketatokonus je degeneratívne ochorenie rohovky, ktoré spôsobuje jej postupné stenčovanie a vyklenutie. Často sa toto ochorenie považuje za vrodené a príčinou jeho vzniku je oslabenie rohovkového tkaniva. Hovorí sa mu aj choroba dvadsiatnikov, pretože sa bežne začína prejavovať práve v tomto veku, niekedy aj skôr. Pacienti si prvotné príznaky nemusia všimnúť a diagnózu sa dozvedia, až keď prídu za očným lekárom s iným problémom.

Keratokonus sa prejavuje zhoršením zraku, dvojitým videním alebo aj citlivosťou na svetlo. Bežne sa tiež spája s krátkozrakosťou a astigmatizmom, preto sa spočiatku dá očná chyba korigovať nosením okuliarov alebo mäkkých kontaktných šošoviek. Progresom ochorenia je však čoraz nepríjemnejšie šošovky v očiach znášať. Po 40. sa zväčša zhoršovanie stavu zastaví.

Často sa stáva, že pacientovi, ktorý má záujem o laserovú operáciu očí, je keratokonus zistený počas predoperačných vyšetrení. V takom prípade sa zákrok neodporučí alebo sa úplne vylúči, pretože by mohlo dôjsť k výraznému zhoršeniu stavu.

Existuje liečba keratokonu?

V súčasnosti nie je možné keratokonus úplne vyliečiť, no správne zvolenými prostriedkami a najmä pravidelnou zdravotnou starostlivosťou je možné priebeh ochorenia spomaliť alebo ho úplne zastaviť. Lekárska prax rozlišuje štyri štádiá keratokonu. V prvom a druhom štádiu nosia pacienti pomôcky na korekciu zraku – okuliare alebo šošovky. Takéto riešenie je však dočasné a nie je také efektívne. Účinnejšia je metóda CXL alebo corneal crosslinking, počas ktorej sa rohovka spevňuje. Pacientovi je do oka kvapkaný riboflavín a tkanivo je ožarované ultrafialovým svetlom.

V treťom a štvrtom štádiu sa na liečbu používajú plastové rohovkové implantáty – keraringy, ktoré majú schopnosť korigovať vyklenutie rohovky a zafixovať ju. Vďaka tomuto kroku sa dá relatívne účinne zabrániť poslednému riešeniu – transplantácii rohovky. Keraringy povrch rohovky upravia a vyrovnajú, vďaka čomu sa zlepší videnie. K transplantácii rohovky dochádza len v nutných prípadoch, keď už nie je možné pacientovi pomôcť ostatnými spôsobmi.

Rovnako ako pri všetkých ochoreniach je dôležité, aby sa podchytilo včas. Pri skorom riešení problému je možné vyhnúť sa operácii a stav zraku stabilizovať. Ak spozorujete akékoľvek zhoršenie videnia alebo problémy pri čítaní či šoférovaní, nechajte si zrak skontrolovať očným lekárom. Každý prípad je unikátny a preto neexistujú jednotné odporúčania pre prípad, že je vám keratokonus diagnostikovaný. Dôležité je preto konzultovať svoj zdravotný stav s odborníkom.

No Comments Yet

Leave a Reply

Your email address will not be published.