Prechádzanie zo sedu do stoja pri práci nebolo nikdy také jednoduché

Sprievodca výberom parfému: Ako vybrať vôňu, ktorá vám sadne?

Červená kabelka – ako ju štýlovo skombinovať na rôzne príležitosti?

Rýchla Pomoc pri Hnačke

Psoriáza: Príčiny, príznaky a možnosti liečby

Kožné vyrážky: príčiny vzniku a príznaky. Ako sa s nimi vysporiadať?

Kedy je čas na detox? Telo vám to povie samo!

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
WhatsApp
2017-07-24 10:08:13

Cítite sa náladová, neviete poriadne spať alebo vás trápi akné? Vaše telo sa vám možno snaží naznačiť, že potrebuje oddych. Prečítajte si, ako rozpoznať, že nastal čas na detoxikáciu.

9 vecí, ktorými telo naznačuje, že potrebuje detox

  • biely alebo žltý povlak na jazyku a/alebo nepríjemný dych
  • upchaté dutiny
  • nafúknutosť
  • nadmerné potenie, záplavy tepla
  • kožné problémy: akné, svrbenie, ružovka
  • mdloba, ktorá neodchádza ani po poriadnom spánku
  • náladovosť
  • zvýšená citlivosť na alkohol a vône
  • nespavosť a prebúdzanie sa v skorých ranných hodinách

Ak ste zakúsili viac ako 4 z týchto symptómov, vaša pečeň potrebuje na dovolenku. Odporúčame vám detoxikáciu po dobu aspoň 21 dní.

Čo je detoxikácia?

Detoxikácia alebo detox je proces, v ktorom sa človek rozhodne vykonať také zmeny v životospráve, ktoré pomôžu zbaviť jeho telo toxínov. To znamená, že sa napríklad vzdáme škodlivých látok alebo zmeníme niektorý z našich návykov.

Je dôležité porozumieť aj tomu, čo sú toxíny. Toxín je látka, ktorá môže byť jedovatá alebo mať negatívny dopad na ľudský organizmus. V dnešnej dobe je to slovo, ktoré sa používa so všelijakými významami, ktoré sú pritiahnuté za vlasy. Nielen umelo vytvorené chemikálie, ale aj v prírode sa vyskytujúce látky sú toxínmi. A toxíny v primeraných množstvách nemusia telu vôbec ublížiť.

Pri detoxikácii sa snažíme zbaviť predovšetkým toxínov, ktoré nemajú čo v tele hľadať – umelé látky v polotovaroch, pesticídy alebo látky znečisťujúce životné prostredie. Nie je to jednoduché, pretože s mnohými sme v každodennom kontakte. Sú v našom jedle, v našej vode, aj vo vzduchu, ktorý dýchame. Avšak môžeme telo pomôcť vyrovnať sa s týmito látkami.

Toto je 5 spôsobov, ako pomôcť telu s detoxom.

1. Výber jedla

V prvom rade telu pomôžete, ak znížite množstvo toxínov, ktoré prijíma v potravinác. Vyberajte rozumne, siahnite radšej po organickom ovocí alebo zelenine, a skúste sa vyhnúť polotovarom.

detox - surová zelenina a ovocie

2. Cvičenie a meditácia

Cvičenie podporuje potenie – prirodzený spôsob tela, ktorým vyplavuje nechcené toxíny cez kožu. Na druhej strane vám meditácia pomôže udržať si čistú hlavu. Tiež redukuje stres, ktorý môže byť takisto toxický pre vaše telo.

Nepokojná myseľ má častokrát na svedomí nesprávne fungujúce telo.

Udržte si zdravé telo aj vďaka pravidelnému pohybu. Napríklad joga perfektne spája cvičenie a meditáciu – navyše niektoré pozície hravo zvládnete aj za pracovným stolom!

3. Diéta

Detoxikácia nie je len o tom, od čoho telo oslobodíte, ale aj o tom, čím ho kŕmite. To tiež znamená výber diéty, ktorá obsahuje potraviny, ktoré pomôžu telo očistiť. Takýmito sú napríklad citrón, cesnak, ružičkový kel, strukoviny a surová zelenina.

Dočasné diéty vám pomôžu naštartovať detoxikáciu – môžete napríklad konzumovať len surovú zeleninu a ovocie alebo skúsiť na pár dní šťavy. Avšak dlhodobý výsledok vám prinesie kvantum malých, no správnych rozhodnutí, ktoré vedú k trvalej zmene životosprávy.

Snažte sa o zdravý jedálniček, ktorého sa viete držať mesiace a roky, nielen pár týždňov.

4. Čistý vzduch

Čistý vzduch znižuje množstvo toxínov v tele. Síce nemôžeme mať pod kontrolou celý svet, náš domov môže byť miestom, kde dýchame zdravý a čistý vzduch. Dym, plesne alebo mikroorganizmy môžu spôsobiť, že váš domov bude plný toxínov vo vzduchu. Vysokokvalitná čistička vzduchu a množstvo listnatých rastlín v izbách vám pomôžu na ceste za zdravším ovzduším u vás doma!

detox vzduchu - rastliny v byte

5. Hydratácia zvnútra

Voda je najmocnejšia zbraň, pokiaľ ide o detox tela. Základné funkcie tela potrebujú vodu. Vaše telo potrebuje vodu na produkciu slín, na reguláciu potenia aj na zbavovanie sa škodlivín.

Pitie vody vám teda radikálne pomôže pri detoxe. No mala by to byť naozaj čistá voda – nie káva alebo sladené limonády. V letných mesiacoch si môžete nápoj ozvláštniť čerstvým ovocím alebo zeleninou.

Náš tip? Kombinácia citrónu a uhorky je veľmi osviežujúca a blahodárne pôsobí na pleť, zatiaľ čo pridanie byliniek ako mäta alebo bazalka príjemne spestrí chuť!

To je ono! 5 jednoduchých vecí, ktoré vám pomôžu s detoxom tela, a opäť sa budete cítiť sama sebou!

Aký je váš obľúbený spôsob na detox? Dajte nám vedieť v komentároch!

 

Najnovšie články

Prechádzanie zo sedu do stoja pri práci nebolo nikdy také jednoduché

Sprievodca výberom parfému: Ako vybrať vôňu, ktorá vám sadne?

Červená kabelka – ako ju štýlovo skombinovať na rôzne príležitosti?

Rýchla Pomoc pri Hnačke

Psoriáza: Príčiny, príznaky a možnosti liečby

Kožné vyrážky: príčiny vzniku a príznaky. Ako sa s nimi vysporiadať?

5 tipov na výlet do hôr na Slovensku

5 tipov na jarný výlet po Európe za slnkom

Chcete omladnúť? Vyberte si práčku, ktorá sa postará o vždy čisté a štýlové oblečenie

Čo si obliecť k hnedým lodičkám? Tu sú naše tipy.