Inšpirácie do kuchyne nie len pre ženy – Omladnut.sk

Inšpirácie do kuchyne nie len pre ženy

Ak patríte medzi gastro gurmánov a radi pripravíte pre svoju polovičku či návštevu niečo zdravé, no zároveň netradičné, máme pre vás niekoľko veľmi zaujímavých tipov. Zaručene potešíte, splníte účel a navyše neutrpí ani vaša peňaženka. Nazrite s nami do Indie a nechajte sa inšpirovať stáročiami overenými trikmi.

Taký malý zázrak

V domácnostich bývajú zväčša páni tí, ktorí sa neboja drobného experimentu. Ak ste sa práve pousmiali, je to znak, že nasledujúce riadky patria práve vám. Uvarte nejaké dobré indické jedlo a ako prílohu k nemu ponúknite svojej polovičke čerstvú kurkumu. V našich končinách ju poznáme skôr ako sušený (koreninový) prášok. No svoje naozajstné tajomstvo ukrývajú čerstvé kúsky. Opojná vôňa s jemnou citrusovou až zemitou chuťou vás okamžite dostane. Kurkuma navyše pôsobí veľmi blahodátne na trávenie, vďaka čomu sa môžete vyhnúť rôznym nepríjemných chorobám. Okrem trávenia pôsobí kurkuma veľmi dobre na mozog. Vyhýbať by sa jej mali ľudia so žlčníkovými problémami a nastávajúce mamičky nech sa radšej poradia s lekárom.

Neplačte nad cibuľou

Asafoetida vyrieši okrem iného aj potoky sĺz pri krájaní cibule. Môžete ňou okrem cibule nahradiť aj cesnak. Okrem týchto dvoch šikovných využití má asafoetida aj zdraviu prospešné účinky. Podporuje chuť do jedla, detoxikáciu tela, lieči suchý kašeľ či astmu, pomáha pri prechladnutí, zlepšuje funkciu lymfatického systému a napomáha prispôsobeniu organizmu sezónnym zmenám. Lieči množstvo rôznych zápalov v našom tele o ktorých ani nemusíte vedieť. Likviduje červovité parazity, najmä škrkavky a mrle detské, upokojuje nervový systém, používa sa pri mnohých rôznych srdcových chorobách. Je však veľmi aromatická, takže s jej dávkovaním zo začiatku opatrne.

Čaj ako dezert

Na prípravu klasického indického bieleho čaju, ktorý v Indii kúpite na ulici rovnako jednoducho, ako u nás zmrliznu, budete v našich končinách potrebovať zmes korenia Tea Masala. Má silný povzbudzujúci účinok a schopnosť sústredenia sa je omnoho vyššia ako napríklad po káve. Na rozdiel od kávy je tento čaj šetrný k žalúdku. Ale ako zo zmesi pripravíme čas?! Budete potrebovať liter vody, pol litra mlieka, dve lyžičky čierneho čaju a jednu lyžičku koreninovej zmesi. Podľa potreby cukor, steviu, alebo čo máte radi. Všetko spolu uveďte do varu a potom sceďte. A biely indický čas na povzbudenie je hotový.

Už vám len milé dámy a páni želáme dobrú chuť!

Všetky produkty sú dostupné na arun.sk

 

No Comments Yet

Leave a Reply

Your email address will not be published.