Dehydratácia útočí najmä v aute – Omladnut.sk

Dehydratácia útočí najmä v aute

Slovensko opäť zachvátili tropické teplá a tak sa väčšina z nás ešte chystá na niekoľkodňovú dovolenku autom do Chorvátska, Talianska, či len tak, na uzavretie chalupárskej sezóny. Nech už smerujete kamkoľvek, nemali by ste zabúdať na skryté nástrahy na cestách, ktoré vás počas horúcich dní môžu nepríjemne zaskočiť!

Horúčavy, preplnené cesty, pravidelné piatkové kolóny či klimatizácia – všetky tieto faktory na vás pôsobia vo chvíli, keď sedíte za volantom a potrebujete sa plne koncentrovať na bezpečnú jazdu. Hádam vás preto neprekvapí, že práve šoféri patria ku skupine ľudí, ktorých dehydratácia a podcenenie pravidelného pitného režimu ohrozuje najviac. Netýka sa to však len horúcich letných dní, ale každej minúty, kedy riadite motorové vozidlo. Ako sa teda vyvarovať dramatickým následkom vyplývajúcim z obyčajného nedostatku tekutín? Ako často treba piť a ktoré nápoje sú za volantom najlepšie?

Čo spôsobuje smäd za volantom?

Strata pozornosti, predĺženie reakčnej doby, zmeny v psychike až šokový stav. To všetko sú následky, ktorým musí vodič čeliť v prípade, že podcení svoj pitný režim a je dehydratovaný. Pritom práve dostatočná koncentrácia, pohotové reakcie a ostražité zmysly sú faktormi, vďaka ktorým dokážeme nehodám predchádzať, prípadne minimalizovať ich dôsledky. „Nedostatok tekutín sa často prejavuje bolesťami hlavy, podráždenosťou a nízkou sústredenosťou, čím schopnosť kvalitne viesť motorové vozidlo značne upadá“, upozorňuje odborníčka na výživu, Mgr. Oľga Červenková.

Pramenitá voda je základ

Dnes si už našťastie mnoho ľudí hrozbu dehydratácie uvedomuje a snaží sa preto piť čo najviac. Často však siaha po nesprávnych tekutinách. „Základným nápojom by mala byť čistá voda, a to v ľubovoľnej podobe. Je jedno, či siahnete po perlivej, neperlivej, vlažnej alebo studenej. Vhodné sú aj vodou riedené džúsy, ovocné a zeleninové šťavy, občas aj pohár sladenej malinovky, ak je cesta náročnejšia. Najväčší podiel vášho pitného režimu by však mala tvoriť kvalitná, jemne mineralizovaná voda,“ zdôrazňuje Oľga Červenková.

S klimatizáciou pijete viac

Vodiči sa najčastejšie vode za volantom vyhýbajú z obavy, že ak budú veľa piť, budú potom musieť často zastavovať. Nie je však takáto zastávka v skutočnosti prínosom? Človek sa ponaťahuje, prevetrá, môže si dopriať malý snack a znovu nabrať silu na ďalšie kilometre. Horná hranica vypitého množstva vody stanovená nie je, pozor však na tú spodnú. „Špeciálne v teplom počasí by mal dospelý človek vypiť minimálne 2 litre tekutín denne. Pokiaľ je pri jazde autom používaná klimatizácia, potom sa toto množstvo ešte zvyšuje. Klimatizácia totiž vysušuje vzduch a znižuje tak pocit, že sa človek potí. V skutočnosti môže rýchlo dôjsť k dehydratácii,“ varuje výživová odborníčka.

Športový uzáver pre vašu bezpečnosť

Výbornou pomôckou pri dodržiavaný správneho pitného režimu za volantom je praktická fľaša so športovým uzáverom, ako má napríklad nesýtená pramenitá voda Rajec. Ľahko ju otvoríte jednou rukou a nemôže sa vám stať, že by ste jej obsah nechtiac vyliali. Fľaša je navyše v praktickom formáte 0,75l, ktorý do držiaku v aute padne ako uliaty! Pri šoférovaní platí viac než kde inde – „Pite pre zdravie!“

No Comments Yet

Leave a Reply

Your email address will not be published.