Čo ste nevedeli o pigmentových škvrnách – Omladnut.sk

Čo ste nevedeli o pigmentových škvrnách

Vyskytujú sa nielen na tvári, ale aj kdekoľvek inde na tele. Okrem genetickej predispozície existujú najrôznejšie príčiny vzniku pigmentových škvŕn, z ktorých veľké množstvo vieme ovplyvniť a pomerne účinne tak predísť ich vzniku. Spolu s MUDr. Vladimírou Flimerovou z odboru dermatovenerológie vám prezradíme, ako  nedať šancu vzniku nových škvŕn.

Príčiny vzniku

 • Nadmerné vystavovanie kože slnku, časté opaľovanie – kožné bunky reagujú zvýšenou produkciou melanínu.
 • Používanie niektorých parfumov a kolínskych vôd – obsahujú éterické oleje, ktoré pri kombinácii so slnečným žiarením môžu byť príčinou pigmentových škvŕn.
 • Niektoré lieky, antibiotiká a rastlinné výživové doplnky sú fotosenzitívne -zvyšujú citlivosť k slnečnému žiareniu. Patria k nim tetracyklíny, ciprofloxacín či ľubovník bodkovaný. Dôležité je dôkladne si prečítať príbalový leták alebo sa informovať u lekára či lekárnika.
 • Hormonálne zmeny: tehotenstvo, užívanie hormonálnej antikoncepcie – zvýšená hladina estrogénu prispieva k väčšej aktivite melanocytových buniek.
 • Invazívne a kozmetické zákroky môžu byť tiež príčinou vzniku hnedých škvŕn (odstraňujú vrchnú ochrannú vrstvu pokožky).
 • Prejav niektorých ochorení, najmä zlá látková výmena pri ochoreniach pečene a obličiek (tzv. „starecké škvrny“).

Kto je ohrozený?

Škvrny postihujú viac ako  90% ľudí bielej pleti nad  50 rokov. Všimnite si umiestnenie pigmentových škvŕn na tele u starších ľudí. Väčšinou ich nájdeme na miestach, ktoré bývali najčastejšie vystavované slnečnému žiareniu. Na brade, nose či v okolí úst. U starších ľudí sa často objavujú na tvári, chrbte, krku, ramenách a rukách. „UV žiarenie stimuluje pigmentáciu buniek v koži,“ hovorí MUDr. Flimerová. „Pigmentové škvrny sú výsledkom nadmernej tvorby kožného pigmentu melanínu v kožných bunkách, melanocytoch,“ dodáva. Vo veku nad 50 rokov sa škvrny už považujú za súčasť prirodzeného procesu starnutia. Väčšie sklony k vzniku škvŕn majú viac ženy ako muži. Prvé príznaky sa môžu okrem detstva objaviť počas tehotenstva alebo pri užívaní hormonálnej antikoncepcie, či vplyvom hormonálnych zmien v období menopauzy. V prípade dedičných pigmentových škvŕn sa  zvyknú prvýkrát objaviť už v detstve.

Preventívne opatrenia

„Základným pravidlom prevencie vzniku pigmentových škvŕn je predovšetkým dôsledná ochrana pred slnečným žiarením,“ radí MUDr. Flimerová. „Samozrejmosťou by malo byť používanie denných krémov s ochranným faktorom SPF podľa fototypu, pri predispozícii k hyperpigmentácii či počas tehotenstva by faktor mal byť 20 a viac. Pokiaľ sa opaľujete, vždy použite vhodné prípravky s adekvátnou UV ochranou. Dajte prednosť produktom z lekárne, nie  kúpe opaľovacieho krému  v drogérii. Nevystavujte sa priamemu slnečnému žiareniu medzi 11. a 15. hodinou. Dôkladne zvážte užívanie a výber liekov,  vždy si čítajte príbalové letáky k liekom a výživovým doplnkom, ktoré sa chystáte užívať,“ dodáva MUDr. Flimerová.

Možnosti liečby

Potrebné je zdôrazniť, že pigmentové škvrny nepredstavujú vo väčšine prípadov medicínsky problém, ale  predovšetkým  problém estetický, ktorý sa dá  riešiť viacerými spôsobmi.

 • Krémy na pigmentové škvrny – pôsobia na tmavých miestach pokožky, akými sú starecké či pigmentové škvrny. Účinné látky kyseliny salicylovej a extraktu zo žeruchy viditeľne zosvetľujú postihnuté miesta. Vyskúšajte špeciálny nočný krém na redukciu pigmentových škvŕn  Skin in Balance Pigment 20 ml/ 19,95 eur a dermatologický denný krém určený pleti so sklonom k hyperpigmentácii s UV ochranou SPF 20. 50 ml/ 16,94 eur .

 • Chemický peeling – metóda, pomocou ktorej sa odstráni vrchná vrstva pokožky. Keďže ide o nebolestivý proces, pacient nepotrebuje ani umŕtvenie. Počas zákroku sa na pokožku aplikuje účinná látka, najčastejšie alfa hydroxy kyseliny a potom sa začne jemné obrusovanie.

 • Diamantová dermabrázia – bezbolestný mechanický peeling, ktorý odstraňuje povrchové vrstvy kože, škvrny, vrásky a jazvy. Urýchľuje fyziologický proces kožnej obnovy. Výsledkom ošetrenia je zvýšená produkcia kolagénu.

 • Laserové odstránenie pigmentácií  – Pri zákroku sa na pigmentáciu priloží kryštál, cez ktorý prechádza impulz – svetlo presne definovanej vlnovej dĺžky, ktoré ničí pigmentové bunky. Pigmentácia po zákroku stmavne a po troch až štyroch týždňoch zmizne. Podľa hĺbky a intenzity pigmentácie je potrebné zákrok opakovať.

 • LED diódové polarizované zelené svetlo – ošetrenia sa odporúčajú absolvovať v jesennom a zimnom období a je dôležité ošetrovanú pokožku chrániť pred slnečným žiarením prípravkami s najvyšším ochranným faktorom.

Náš tio:

Foto: Photl.com a archív

No Comments Yet

Leave a Reply

Your email address will not be published.