Čo so škaredou jazvou – Omladnut.sk

Čo so škaredou jazvou

Absolvovali ste operáciu, alebo máte za sebou úraz, na ktorý spomínate vďaka škaredej jazve? Nepekne zahojená pamiatka na mieste, ktoré vidno nám spôsobuje nepríjemný pocit. Prečo sa to stáva a ako urobiť jazvu čo najmenej viditeľnú nám porozprával MUDr.Ján Baumgartner s laserového centra PARACELSI.

“Jazva vzniká nevyhnutným procesom reparácie poškodených kožných tkanív menejhodnotným väzivom. Napríklad po operácii ale aj po akné, kiahňach, popálení, omrzline atď. Ak všetko prebieha bez problémov postupne sa prestane vytvárať. Často sa to však vymkne z normálnych regulačných procesov organizmu a nekontrolovane začne bujnieť. Je výrazne červená a budˇje vyklenutá nad kožný povrch alebo naopak prepadnutá. Často môže dokonca svrbieť až páliť.”

Jazvy sa úplne zbaviť nedá, dá sa však urobiť menej nápadnou, v lekárni je na výber množstvo gélov, krémov, či náplastí, ktoré však často nemajú výraznejší efekt. Ďalšou možnosťou je chirurgický zákrok – vyrezanie jazvy a následná plastika. Veľmi obľúbenou metódou je však liečba  laserom. Ako to funguje?

“Liečbou pulzným farbivovým laserom s dynamickým chladením pokožky Vbeam a ScleroPlus dosahujeme zástavu rastu jazvy, jej vyhladenie a vyblednutie. Vplyvom liečby dochádza k regresii cievneho zásobenia jazvy, čím červená jazva vybledne a následne sa zastavuje jej rast. Erbiovým (Er:YAG) laserom a frakčným CO2 laserom je možné vyhladiť aj výrazné nerovnosti jazvy, a to aj pri starých, mnohoročných jazvách. Laserové žiarenie pozitívne ovplyvňuje metabolizmus v jazve, čím sa dosahuje úprava poškodenej architektoniky väziva procesom novotvorby kolagénu a regenerácie väzivových vlákien.”

Ako prebieha liečba a aký je je efekt?

“Pacienti udávajú po dlhoročnom trápení a nepríjemných dráždivých pocitoch v jazve výraznú úľavu až vymiznutie subjektívnych obtiaží. Efekt je výraznejší a dosahuje sa rýchlejšie vtedy, ak sa s liečbou problematickej jazvy začne čo najskôr, často už 1-2 mesiace po predchádzajúcom chirurgickom ošetrení prípadne inzulte, ktorý viedol k jazveniu.

Ošetrenie nemá žiadny negatívny vplyv na celkový organizmus, aplikujeme ho vo všetkých vekových kategóriách. Liečebný plán sa individuálne stanovuje podľa typu, rozsahu a iných individuálnych charakteristík chorobného nálezu.”

foto: flickr.com/sera_leaving, paracelsi

 

 

No Comments Yet

Leave a Reply

Your email address will not be published.