Prechádzanie zo sedu do stoja pri práci nebolo nikdy také jednoduché

Sprievodca výberom parfému: Ako vybrať vôňu, ktorá vám sadne?

Červená kabelka – ako ju štýlovo skombinovať na rôzne príležitosti?

Rýchla Pomoc pri Hnačke

Psoriáza: Príčiny, príznaky a možnosti liečby

Kožné vyrážky: príčiny vzniku a príznaky. Ako sa s nimi vysporiadať?

Robíte aj vy tieto chyby pri starostlivosti o vlasy?

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
WhatsApp
2021-03-01 07:21:22

Hovorí sa, že vlasy sú koruna krásy. Preto by aj starostlivosť o ne mala byť kráľovská. Napriek množstvu produktov a salónov, ktoré sú na trhu, ale často nevieme, ako sa o vlasy správne starať . Pozreli sme sa na najčastejšie chyby, prečo máme vlasy suché, zničené a bez života.

Chyba č.1: Nepoznáte svoj typ vlasov

Vedeli ste, že nie sú vlasy ako vlasy? A tým nemyslíme len farbu, či dĺžku, ale najmä ich štruktúru. Dokopy existuje až 12 vlasových typov, ktoré sa označujú stupnicou od 1 po 4 a od a po c. Vlasový typ 1a je napríklad typický pre aziatky – ide o vlasy úplne rovné, ktoré sa nezvlnia ani pri zvýšenej vlhkosti. Vlasy typu 2 sú vlnité a 3 kučeravé. Do kategórie vlasov číslo 4 radíme vlasy, ktoré sú veľmi kučeravé a typické najmä pre ženy s africkými koreňmi.

Poznať svoj typ vlasov je dôležité, pretože vďaka tomu sa o krok priblížite k zvoleniu správnej starostlivosti. Mnoho žien si napríklad celý život myslí, že majú vlasy rovné, alebo vlnité, no v skutočnosti si len zničili svoje prirodzené kučery žehlením, či rozčesávaním. Revolúciu v návrate ku kučerám predstavuje Curly Girl metóda.

Štruktúra vlasu je dôležitá nielen pri stylingu, ale napríklad aj pri používaní olejov. Rôzna pórovitosť vlasov znamená, že naše vlasy sú schopné vstrebávať rôzne množstvo olejov. Pri nízkej pórovitosti sú šupiny vlasových kutikul pevnejšie spojené a vlasy nevedia prijať toľko výživy. Preto sú náchylnejšie na poškodenie. Vysoko porézne vlasy sú zvyčajne tie kučeravé, alebo poškodené, ktoré ľahko prijímajú výživu ale aj škodlivé látky.

Existujú rôzne typy vlasov. Spoznajte ten svoj, aby ste predišli najčastejším chybám pri starostlivosti o vlasy
Zdroj: freepik.com

Chyba č.2: Nesprávna frekvencia umývania

Téma umývania vlasov rezonuje už dlhé roky na rôznych fórach, sociálnych sieťach, či v ženských časopisoch. A názory na správne umývanie sa naozaj rôznia. Niektorí odborníci tvrdia, že vlasy by sme si nemali umývať príliš často, pretože sa potom pokožka viac mastí a mali by sme si ich “vycvičiť” menej častým umývaním.

Pravda však je, že správna frekvencia umývania záleží najmä od typu vašej vlasovej pokožky. Veľkou chybou v starostlivosti je nechávať si vlasy príliš mastné niekoľko dní po sebe. Výsledkom sú namáhané a oslabené vlasové korienky, upchávanie mazových žliaz a množenie baktérií. A to je môže byť dôvodom napríklad nadmerného vypadávania, svrbenia vlasovej pokožky alebo vzniku mastných lupín.

Ak ale trpíte suchou vlasovou pokožkou, nadmerným umývaním si môžete naopak ešte viac uškodiť. V tomto prípade je vhodné zvoliť takú frekvenciu umývania, aby ste pokožku zbytočne nedráždili, ale aby vaše korienky neboli namáhané. Odporúčame zvoliť si aj šetrný šampón bez sulfátov a parabénov.

Naučte sa správnej frekvencii umývania vlasov
Zdroj: freepik.com

Chyba č.3: Odkladanie návštevy kaderníka

Profesionálna starostlivosť o vlasy je dôležitým faktorom pri ich celkovom vzhľade a zdraví. Domáce podstrihávanie končekov je síce lepšie ako nič, no nedá sa porovnať s profesionálnym strihom a ošetrením. Nehovoriac o svojpomocnom farbení, ktoré častokrát spôsobí viac škody než úžitku.

Skúsený kaderník vaše vlasy ostrihá tak, aby účes čo najlepšie podčiarkoval vaše črty tváre. Pravidelným strihaním zasa zamedzíte štiepeniu končekov, ktoré rast vlasov spomaľujú. Ľudské vlasy rastú v priemere o 1 cm za mesiac. Ak sa teda necháte ostrihať každé tri mesiace o 1 cm, pribudnú vám za štvrťroka 2 nové centimetre krásnych zdravých vlasov.

Aj farbenie by sme mali zveriť do rúk profesionálov. Najmä nešetrné domáce odfarbovanie do blond odtieňov môže spôsobiť, že si vlasy spálite a vysušíte tak, že jediným riešením už budú len nožnice. Kadernícke farby sú určené na rôzne typy a štruktúry vlasov a vďaka ich správnej kombinácii docielite požadovaný odtieň a vaše vlasy ostanú zdravé a lesklé.

V kaderníctve Donna Uomo v Bratislave vám tím vlasových odborníkov nielenže pomôže vybrať správny strih a vlasy šetrne nafarbiť, ale takisto poradia s výberom správnych produktov na domácu starostlivosť.

Jednou z chýb pri starostlivosti o vlasy je odkladanie návštevy kaderníctva
Zdroj: freepik.com

Chyba č.4: Zázračné produkty pre krásne vlasy

Každá z nás túži po leskej a bohatej hrive. Ak však máte vlasy zničené farbením, kulmovaním či fénovaním, nespoliehajte sa na zázraky. Vypestovanie si krásnych zdravých vlasov môže trvať aj niekoľko rokov a v tomto prípade žiaľ nepomôžu čarovné tabletky, kolagén ani brazílsky keratín. Trvalého poškodenia vlasov je možné sa zbaviť len odstrihnutím a zmenou starostlivosti.

Práve kvalitná starostlivosť, pravidelné strihanie, používanie hĺbkovej hydratácie, šetrných šampónov a farieb a ochrany proti teplu spravia najväčšiu zmenu vo vzhľade vašich vlasov. Krásne a zdravé vlasy nezískate zo dňa na deň, ale s pomocou vlasových profesionálov a správneho výberu vlasovej kozmetiky.

BONUS: aj páni robia chyby

Pánska vlasová pokožka sa nelíši od tej dámskej, no páni sú na starostlivosť o svoje vlasy väčšinou oveľa menej náročný. Často si vystačia s jedným produktom na telo aj vlasy a strihanie zveria do vašich rúk. 

Aj muži si ale zaslúžia hýčkanie a opateru. Navyše správny strih od barbera môže ubrať vzhľadu aj niekoľko rokov a bude sa jednoducho udržiavať. Ak preto vaša polovička bojuje s kútmi, rednúcimi vlasmi, alebo sa len chce cítiť šik, odporučte jej starostlivosť o vlasy a bradu u profesionálov v pánskom holičstve – barber shope.

Titulná fotka: freepik.com

Najnovšie články

Prechádzanie zo sedu do stoja pri práci nebolo nikdy také jednoduché

Sprievodca výberom parfému: Ako vybrať vôňu, ktorá vám sadne?

Červená kabelka – ako ju štýlovo skombinovať na rôzne príležitosti?

Rýchla Pomoc pri Hnačke

Psoriáza: Príčiny, príznaky a možnosti liečby

Kožné vyrážky: príčiny vzniku a príznaky. Ako sa s nimi vysporiadať?

5 tipov na výlet do hôr na Slovensku

5 tipov na jarný výlet po Európe za slnkom

Chcete omladnúť? Vyberte si práčku, ktorá sa postará o vždy čisté a štýlové oblečenie

Čo si obliecť k hnedým lodičkám? Tu sú naše tipy.

Zdravá chrbtica a inovatívny dizajn, hlavné zbrane sedacích vakov