4 najdôležitejšie piliere vzťahu – Omladnut.sk

4 najdôležitejšie piliere vzťahu

Najväčší ošiaľ zaľúbenosti podľa odborníkov  vyprchá po troch rokoch vzťahu, potom prichádza každodenná realita, riešenie problémov a často aj strata ilúzií. Kritické obdobie 7 rokov vzťahu veľa párov nezvládne a končí rozchodom. Dôvody bývajú rôzne, väčšinou je to neprekonateľná rozdielnosť názorov, nevera…Odcudzujeme sa a vzďaľujeme.

Prezradíme vám, ktoré štyri piliere sú pre udržanie vzťahu najdôležitejšie. Porozmýšľajte na koľkých nohách stojí ten váš „stôl“ vzťahu a prečo sa z neho všetko zosúva…
Osobná sloboda
Osobná sloboda je veľmi dôležitá. Partner nie je náš majetok. Dopriať mu byť sám sebou je pocit, ktorý sa vám vráti s úrokmi. Partnerstvo alebo manželstvo totiž nie je klietka, z ktorej niet úniku, spokojní v nej môžeme byť len ak budeme mať všetko čo potrebujeme, ak sa budeme môcť venovať svojim záujmom a voľne dýchať. Samozrejme hranice si určujú partneri, aj osobná sloboda by mala rešpektovať pravidlá partnerského zväzku.
Láska a sexualita
Ak sa spýtate niekoho po troj-štvorročnom  vzťahu, či ešte miluje svojho partnera, zaváha. Láska sa totiž nepozorovane mení na zvyk. Naučili sme sa s tým druhým fungovať, dopĺňať sa pri riešení každodenných situácií, zapadáme do seba ako dve ozubené kolesá, ktoré síce občas zaškrípu ale vyhovuje nám to. Kde sa však stratila vášeň nevieme. Treba si však pravidelne nájsť čas na seba, zájsť do obyčajnej kaviarne raz za týždeň a mať čas sa porozprávať, pozrieť sa vzájomne do očí a prejaviť si to, na čo zabúdame a necháme to odviať každodennými povinnosťami. Spoločné chvíle oddychu, wellness, masáž, spoločenské akcie, či návštevy priateľov by mali byť samozrejmosťou.
Rešpekt
Veľmi dôležité je rešpektovať svojho partnera, jeho názory, rozhodnutia. Nie je to však len na vás. Partner by si mal rešpekt zaslúžiť, teda správať sa zodpovedne a rozumne. Rešpekt totiž nepadá z neba a nemožno toho druhého ani obviňovať, že nám ho neprejavuje, vždy je to individuálne. Niekto ma problémy so svojím egom a preto odmieta rešpektovať partnera a niekto si skrátka rešpekt nezaslúži…
Opora
„V zdraví i chorobe, v chudobe i bohatstve,“ pamätáte? Na koho iného sa spoľahnúť ak nie práve na partnera, či manžela? Veď práve toto je dôvod, ktorý nás do zväzku ťahá. Čo ak sa niečo stane…Môžete sa na svojho partnera spoľahnúť? Nie? Tak rýchlo z tohto vzťahu utekajte!

 

Foto: flickr.com/Millzero Photography
No Comments Yet

Leave a Reply

Your email address will not be published.