Baobab a jeho účinky. Prečo je prášok z Baobabu taký úžasný? – Omladnut.sk

Baobab a jeho účinky. Prečo je prášok z Baobabu taký úžasný?

Baobab poznáme najmä ako veľký a krásny strom z fotiek z Afriky – najmä z Madagaskaru. Dožíva sa vraj až 2000 rokov a dosahuje výšku až 30 metrov. Okrem Afriky rastú Baobaby aj v Austrálii či Ázii.

Legenda dokonca hovorí, že Baobab je prvým stromom, ktorý sa objavil na našej zemi. Keď Baobab zbadal štíhlu palmu, prosil bohov aby aj on schudol. Neskôr ich prosíkal aby mal plody ako figovník. Bohom už došla trpezlivosť, a aby ho nemuseli viac už počúvať, vytrhli ho zo zeme a zasadili ho koreňmi nahor. Preto má vraj Baobab dnes taký zvláštny tvar. 

Či je to pravda alebo nie, už posúdiť nevieme. Vieme však konštatovať, že dnes je Baobab známou superpotravinou a prážok z neho má úžasné účinky na naše telo.

Prášok z plodov Baobabu a jeho účinky

Plod z Baobabu je ovocie, ktoré nájdete aj na zozname takzvaných superpotravín. Najčastejšou formou v akej Baobab zoženiete je práve prášok z plodu, ktorý je vysoko výživný. Iné by to bolo ak by ste boli priamo v Afrike, vtedy by ste si mohli pochutnať aj na jeho čerstvom plode.

plod z Baobabu z ktorého sa robí prášok
Plod Baobabu (zdroj: Freepik)

Účinky a benefity Baobabu

Podporuje chudnutie

Prášok z Baobabu obsahuje vysoký podiel vlákniny, vďaka ktorej nebudete mať neustále pocit hladu. Vlákninu budete pomalšie tráviť a mozog tak oklamete, že nie ste hladní. 

Výskum bol vykonaný na dvadsiatich dobrovoľníkoch. Tí čo dostali namiesto Baobabu placebo, boli skôr hladní.

Podporuje zdravé trávenie

Toto tiež súvisí najmä s vlákninou. Vláknina napomáha k zdravšiemu tráveniu. Vláknina je tiěz prebiotikum, vďaka ktorému prispievame k zdraviu črevného mikrobiómu. Pomáha nám teda predchádzať vredom, zápalovým ochoreniam čriev či hemoroidom.

Optimalizuje hladinu cukru v krvi

Ak si budete pridávať prášok z Baobabu do jedla, zlepšíte si stav cukru vo vašej krvi. Je to opäť vďaka vláknine, ktorá spomaluje vstrebávanie cukru do krvi a tak optimalizuje jeho hladinu. Vyplýva to z vedeckej štúdie. 

Pôsobí protizápalovo a antioxidačne

Tým, že je bohatý na antioxidanty a polyfenoly, môže pôsobiť na náš organizmus antioxidačne a protizápalovo. Teito zložky totiž chránia naše bunky pred oxidačným stresom, alebo zmierňujú už existujúce zápaly v tele. Hoci boli vedecké štúdie vykonané iba na zvieratách, predpokladá sa podobný účinok aj na ľuďoch. Zdroj štúdie: https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/28843893/

Je bohatý na vitamíny a minerály

Obsah vitamínov a minerálov sa môže mierne líšit v závislosti na tom, kde a v akých podmienkach strom rastie. Všeobecne však môžeme hodnotiť Baobab ako bohatý na prírodný zdroj vitamínu C, antioxidanty a na minerály ako je draslík, magnézium, železo alebo zinok.

Nutričné hodnoty práškového Baobabu z GymBeam:

Nutričné hodnoty  100g Jedna dávka(5g)
Energetická hodnota 911 kJ / 221 kcal 45,55 kJ / 11,05 kcal
Tuky 0,3 g 0,02 g
z toho nasýtené 0,1 g 0,01 g
Sacharidy 24,6 g 1,23 g
z toho cukry 19,9 g 0,99 g
Vláknina 55,1 g 2,75 g
Bielkoviny 2,4 g 0,12 g
Soľ 0,00 g 0,00 g
Vitamín C 130 mg 6,5 mg (8,1%*)
Draslík 2290 mg 114,5 mg (5,7%*)
Vápnik 288 mg 14,4 mg (1,8%*)
Magnézium 166 mg 8,3 mg (2,2%*)

Baobab vyzerá čarovne a aj jeho účinky sa zdajú takmer čarovné. Odporúčame ho rozhodne zaradiť do svojho pestrého jedálnička. Vedecké štúdie hovoria jednoznačne v jeho prospech. Aj tu však treba myslieť na to, že sám o sebe zázraky nespôsobí a mal by byť iba ako doplnok zdravej stravy a zdravého životného štýlu.

Titulná fotka: freepik.com

No Comments Yet

Leave a Reply

Your email address will not be published.