Vianoce v hoteli? Pre slovenské rodiny to už nie je rarita – Omladnut.sk

Vianoce v hoteli? Pre slovenské rodiny to už nie je rarita

Vianoce v hoteli síce na Slovensku zatiaľ nie sú bežným javom, no až 95 % z tých, ktorí tento spôsob trávenia sviatkov už vyskúšali, si ho chce zopakovať znova. Navyše, až 76,4 % opýtaných možnosť prežiť Vianoce mimo domu v budúcnosti vôbec nevylučuje. Dôvodom je najmä potreba venovať svojim najbližším čo najviac z  času, o ktorý nás zvyčajne ochudobňujú nákupy, upratovanie, varenie či pečenie.

Čas s rodinou si ceníme najviac

Slováci sú zvyknutí tráviť vianočné sviatky doma a do hotelových zariadení väčšinou vyrážajú až po 26. decembri, aby v nich oslávili príchod nového roka. Napriek tomu drvivá väčšina, až 95 % z tých, ktorí už Vianoce v hoteli prežili, by sa pre túto možnosť rozhodla znova. Takmer 60 % respondentov za hlavný benefit pobytu v hoteli počas sviatkov  označilo možnosť naplno sa venovať rodine, ďalších 24,6 % by sa do hotela na Vianoce vybralo kvôli väčšiemu pohodliu. Dôvod „nemusím variť, piecť a upratovať“ bol v ankete druhou najčastejšou odpoveďou.

Ideálny hotel: v horách, s programom pre deti a wellness

Pri výbere vhodného zariadenia slovenské rodiny uprednostňujú hotely v horskom prostredí, takmer tretina opýtaných by zvolila baby-friendly zariadenie s programom a vybavením pre deti, ďalšia štvrtina chce stráviť sviatky v blízkosti lyžiarskeho svahu. Rodinnú pohodu si respondenti spájajú predovšetkým s možnosťami trávenia voľného času, ktoré doma nemajú – najviac preferujeme relax vo wellness centrách (39,7 %) a zimné športy (36,1 %).

Alternatíva pre páry, singles aj iné vierovyznania

Pobyt v hoteli poskytuje pohodlný variant prežitia sviatkov nielen pre rodiny, ale aj ľudí, ktorí už majú odrastené deti, žijú sami alebo Vianoce kvôli vierovyznaniu či z iných dôvodov neslávia. Jedným z hotelov, ktoré ponúkajú pobyty aj počas vianočných sviatkov, je hotel Salamandra v Štiavnických vrchoch. Jeho manažérka Katarína Pružinová potvrdzuje spomínané trendy: „Našu klientelu tvoria prevažne rodiny s deťmi, a tomu prispôsobujeme aj program.  Šéfkuchár Ľubomír Herko pripravuje tradičnú kapustnicu aj oplátky, rodičia dávajú deťom darčeky pod stromček,“ vysvetľuje K. Pružinová a dodáva: „Záujem o vianočné pobyty je už teraz v porovnaní s minulým rokom vyšší. Samozrejme, obsadenosť nemôžeme porovnávať so silvestrovským týždňom; na druhej strane, na zjazdovke či vo wellness centre je podstatne pokojnejšie.“

Základné údaje o prieskume:
Prieskum bol realizovaný na portáli rodinka.sk v čase od 3. do 19. novembra 2015. Zapojilo sa doň 1172 respondentov, z toho 82,6 % žien a 17,4 % mužov.  Väčšina, až 78,6 % opýtaných žije v domácnosti s deťmi.

No Comments Yet

Leave a Reply

Your email address will not be published.