5 tipov na výlet do hôr na Slovensku

5 tipov na jarný výlet po Európe za slnkom

Chcete omladnúť? Vyberte si práčku, ktorá sa postará o vždy čisté a štýlové oblečenie

Čo si obliecť k hnedým lodičkám? Tu sú naše tipy.

Zdravá chrbtica a inovatívny dizajn, hlavné zbrane sedacích vakov

Prinášame vám 4 tipy, ako zostať zdraví počas jesene

Účinný detox od cukru. Týchto 10 krokov vás konečne zbaví sladkej závislosti!

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
WhatsApp
2017-04-17 20:49:13

Nie je žiadnou novinkou, že cukor nášmu telu škodí. Stále častejšie je označovaný nálepkami biely jed, či novodobý zabijak. Niektorí ľudia považujú podobné tvrdenia za prehnané. Veď v minulosti sa cukor servíroval celkom bežne a bez výčitiek. Odborníci však už dávno potvrdili, že cukor nášmu telu nie len že neprospieva, ale je spoľahlivou základňou pre tvorbu rôznych chorôb. Tento nenápadný strašiak môže byť zodpovedný za srdcovo-cievne ochorenia, Alzheimerovú chorobu, cukrovku 2. typu, depresie, akné, impotenciu, ale i rakovinu.

 

Možno práve premýšľate nad tým, že vás sa to netýka, veď vy predsa veľké množstvo cukru nekonzumujete. Výskumy však vykazujú hrozivé čísla.

Ľudia na celom svete príjmu až 22 čajových lyžičiek cukru za deň.

Zdravie neohrozujúce dávky sa pritom pohybujú o desiatky nižšie. Zatiaľ čo pre mužov, je odporúčaná dávka 9 čajových lyžičiek, ženy by nemali konzumovať viac ako 6 čajových lyžičiek cukru denne. Nebezpečná je teda aj skutočnosť, že je ukrytý takmer kdekoľvek, a navyše je vysoko návykový. Štúdie dokonca poukazujú na rovnaké príznaky ako pri závislosti na drogách. Cukor sa totižto vnútri nášho mozgu správa rovnako ako opijáty a preto keď nám ho vezmú, resp. sa ho sami pokúšame vzdať, naše telo začne na nedostatok reagovať.

Na začiatku ide najmä o bolesti hlavy, nervozitu, či depresie. Určite to poznáte, keď si nedáte sladké cítite sa akosi nepokojne. Ovláda vás to tak, až nakoniec aj tak skončíte s tabuľkou čokolády v ruke. Pravdepodobne ste sa aj vy stali obeťou tohto nenápadného zabijaka.

Ak sa v týchto riadkoch spoznávate, potom je na škrtnutie cukru z vášho jedálnička ten správny čas. Pred tým než s detoxom začnete, prečítajte si desať rád, ako ho vykonávať bezbečne a vyvarovať sa tak neželaným vedľajším účinkom.  Všetky odporúčania pochádzajú z knihy Dr. Marka Hymana, 10-dňový detox na vyrovnanie hladiny cukru v krvi.

Rozhodnite sa pre detox

Môžete prečítať nespočetné množstvo štúdií a článkov o tom, aká je závislosť na cukre škodlivá. Kým však nebudete skutočne pripravený a rozhodnutý vykonať vo svojom živote závažnú zmenu, ostanete aj naďalej otrokom tejto závislosti.

Rovnako ako všetko ostatné v živote, musíte to jednoducho chcieť a byť o tom naozaj presvedčený.

Musíte chcieť poraziť chute, naučiť sa lepšie rozhodovať, pretože viete, že na konci vás čaká nepochybný prínos pre váš mozog a telo.

Abstinujte

Rovnako ako pri iných druhoch závislosti, najviac efektívny spôsob ako s niečím skoncovať je úplne to stopnúť. Asi vás veľmi nepotešíme, ale systém  sem tam podvádzať a dať si niečo malé, vhodný nie je. Cieľom je, resetovať neurotransmitery a hormóny vo vašom tele. Dôležité je preto zbaviť sa tej jedinej veci, ktorou sú ovládané. Zastaviť by ste mali príjem všetkých foriem cukru, múčnych výrobkov, ale i náhradných sladidiel. Všetko spomínané totiž vedie k zvýšeným chutiam a spomalenému metabolizmu, ktorý je zodpovedný za ukladanie tukov.

Nepite vaše kalórie

Veľkým spúšťačom našej závislosti na cukre sú práve sladené nápoje. Tekutý cukor je pre telo dokonca viac škodlivý, ako pevný, pretože škodlivé látky putujú priamo do pečene. Venujte preto pozornosť aj tomu, čo pijete.

Vyvarovať by ste sa mali sladkým malinovkám, džúsom, energetickým nápojom, športovým nápojom, sladenej káve, či čaju.

Začnite svoj deň s bielkovinami

Dr. Mark Hyman odporúča zaradiť bielkoviny do každého jedla, vrátane raňajok. Bielkoviny sú tým správnym kľúčom ku zrušeniu sladkých chutí a vyrovnaniu hladiny cukru v krvi. Začnite teda svoj deň raňajkami z čerstvých vajec, počas dňa nevynechajte orechy, semená, brokolicu, ryby, hydinu a podobne. Je len na vás nájsť si tie správne potraviny, ktoré obsahujú vysoký podiel bielkovín a zakomponovať ich do svojho jedálnička.

V správnych sacharidoch sa obmedzovať nemusíte

Áno, sacharidy môžu byť pre vás dobré, ak siahnete po tých pravých. To znamená, neobmedzenú dávku  zeleniny – šaláty, brokolica, kel, karfiol, špargľa, šampiňóny, cuketa, cibuľa, paradajky, fenikel, baklažán, artičoky, papriky a podobne. Toto všetko je skvelé pre detoxikáciu vášho tela.

Vyhnúť by ste sa na dobu desať dní mali zemiakom, sladkým zemiakom, tekvici a repe.

Budete príjemne prekvapené prívalom energie a mentálnou jasnosťou.

Bojujte proti cukru s dobrým tukom

Pamätajte váš nepriateľ nie je tuk, ale cukor. Tuk v skutočnosti  vyrovnáva hladinu cukru v krvi a je nevyhnutnou súčasťou vášho jedálnička, pretože vašim bunkám dodáva energiu. V kombinácii s bielkovinami dokáže podporiť metabolizmus a vyrovnávať chute. Zdravé tuky nájdete v panenskom olivovom oleji, avokáde, kokosovom oleji, kokosovom masle, orechoch, semenách a rybách s vysokým obsahom omega 3 kyselín.

Buďte vždy pripravená

Šťastie praje pripraveným. Myslíte, vždy na zdravý balíček, ktorý si pri odchode z domu vezmete so sebou. Oceníte ho najmä v prípade, že na vás doľahne vlčí hlad, či rôzne chute. V dnešnej dobe nájdeme zdravé jedlá už v podstate všade, no pre prípad, že máte okolo seba len samé automaty, obchody s polotovarmi, či fast foody, vždy môžete vybrať z kabelky svoj triumf. Hovoríme o orieškoch, semiačkach alebo kúskoch morčacieho, či lososa.

Prestaňte sa stresovať, dýchajte

Keď sa vaše telo stresuje, hormóny sa idú zblázniť. Narastá hladina kortizolu, čo má za účinok zvýšenie pocitu hladu. Stres navyše zapríčiňuje ukladanie brušného tuku a cukrovku 2.typu. Nedávne štúdie však ukázali, že hlboké dýchanie dokáže pomôcť vášmu metabolizmu tuky spaľovať a nie ukladať! Zároveň znižujete aj svoj stres. Jediné čo musíte urobiť je pritom dýchať.  

Odporúča sa päť hlbokých nádychov a výdychov v piatich opakovaniach.

Odstráňte zápalové potraviny

Najčastejšími zdrojmi zápalových potravín sú cukor, múka, trans-tuky, a ochucovadlá. Veľmi často v našom tele spôsobujú šarapatu aj mliečne výrobky a lepok.  Vzdať sa však práve posledných dvoch uvedených na dobu desať dní nebude ľahké. Denne na nich narážame takmer kdekoľvek, stojí to však za to. Už po štyroch dňoch detoxu by sme mali pociťovať viac energie a  úľavu od chutí. Nehovoriac o odstránení zažívacích problémov a zbavení sa nejakých tých kilogramov navyše.

Doprajte si odpočinok

Vety o tom aký je spánok dôležitý nie sú len zaužívané klišé. Je to skutočne pravda. Ak nemáte dostatok spánku, prirodzená reakcia tela je túžba po rýchlej energii v podobe cukru. Ak sa tomu chcete vyvarovať dajte svojmu telu bez výčitiek to, čo potrebuje a oddajte sa kvalitnému spánku.

Ste pripravené na desaťdňovú očistu?

Ruku na srdce, ľahké to rozhodne nebude. Avšak vynaložená námaha ,v tomto prípade rozhodne stojí za odmenu, ktorá na vás v cieli čaká. Ak sa vám článok páčil, podeľte sa oň aj so svojimi priateľkami a dajte nám vedieť ako vaša desaťdňová očista od cukru dopadla. Prajeme veľa úspechov a pevnej vôle.

 

Najnovšie články

5 tipov na výlet do hôr na Slovensku

5 tipov na jarný výlet po Európe za slnkom

Chcete omladnúť? Vyberte si práčku, ktorá sa postará o vždy čisté a štýlové oblečenie

Čo si obliecť k hnedým lodičkám? Tu sú naše tipy.

Zdravá chrbtica a inovatívny dizajn, hlavné zbrane sedacích vakov

Prinášame vám 4 tipy, ako zostať zdraví počas jesene

Poradíme vám, ako zaspať rýchlejšie a bez námahy

Trendy v interiéri: Kúpeľňa s vôňou dreva 

Ako spoznať, že nastal správny čas na výmenu matraca