Prechádzanie zo sedu do stoja pri práci nebolo nikdy také jednoduché

Sprievodca výberom parfému: Ako vybrať vôňu, ktorá vám sadne?

Červená kabelka – ako ju štýlovo skombinovať na rôzne príležitosti?

Rýchla Pomoc pri Hnačke

Psoriáza: Príčiny, príznaky a možnosti liečby

Kožné vyrážky: príčiny vzniku a príznaky. Ako sa s nimi vysporiadať?

Tipy pre nastávajúce mamičky – viete, ako zariadiť spálňu?

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
WhatsApp
2022-07-18 08:38:26

Obdobie, keď nastávajúce mamičky začnú spoločne s budúcimi oteckami zariaďovať izbu pre príchod bábätka, sa nazýva hniezdenie. Väčšinou nastáva okolo piateho mesiaca tehotenstva. Pokiaľ sa práve nachádzate v období nakupovania detskej výbavičky a zariaďovania detskej izby, máme pre vás zopár tipov, ktoré sú zamerané predovšetkým na vybavenie spálne.

Niekoľko prvých mesiacov totiž budete s bábätkom zaspávať spoločne, preto musíte vybavenie spálne prispôsobiť svojim potrebám.

Zdroj obrázka: ArtFamily / Shutterstock.com

Kam umiestniť detskú postieľku?

Začnime tým najdôležitejším, čo vám v spálni zaberie najviac priestoru. Tým je bezpodmienečne detská postieľka. Pri vymýšľaní, kam ju umiestniť, sa rozhodne držte odporúčania, že detská postieľka patrí k posteli. Takto bude poruke v prípade, že sa v noci bábätko prebudí a vy budete musieť vstávať z postele. Aby malo dieťa v postieľke pohodlie, zabezpečte mu špeciálny detský matrac. Ako zvoliť ten najlepší matrac do postieľky?

Kritériá, ktoré musí spĺňať detský matrac

Výber detského matraca rozhodne nepodceňujte, rovnako ako výber matraca pre seba. Kvalitný matrac pre bábätká totiž musí spĺňať niekoľko kritérií – mal by:

  • byť priedušný,
  • mať na sebe antibakteriálny ochranný poťah,
  • byť pevný a tuhý,
  • byť vyrobený z vhodného materiálu.

Vďaka priedušnému matracu sa vaša ratolesť nebude nadmerne potiť a bude mať počas spánku pohodlie. Prítomnosť ochranného poťahu oceníte zase v prípade, že plienka nesplní na 100 % svoju funkciu. V neposlednom rade tuhý a pevný detský matrac poskytne dieťaťu potrebnú oporu a postará sa o jeho zdravý spánok. Vhodné materiály matraca pre dieťa do postieľky sú tie, ktoré sú vzdušné a pružné.

Zdroj obrázka: ambrozinio / Shutterstock.com

Ako sa starať o ochranný poťah na matrac

Rovnako ako je nevyhnutné dodržiavať všetky body toho, ako sa starať o matrac, je dôležité starať sa taktiež o matracový chránič. Ako prať poťah matraca? Pokiaľ ide o kvalitný antibakteriálny poťah, určite ho perte minimálne na 60 °C. Tým ho zbavíte všetkých nečistôt a zaistíte, že bude po vypraní skutočne čistý.

Ideálna posteľná bielizeň pre bábätko a budúcu mamičku

Pri výbere vhodného prestieradla a posteľnej bielizne do detskej postieľky uprednostnite prírodné materiály. Vďaka svojim skvelým absorpčným vlastnostiam vám určite bude vyhovovať bavlna. Na prírodné materiály stavte aj pri výbere pyžama a nočnej košele pre seba. Predovšetkým v tehotenstve, ale aj po ňom, vám v ňom bude komfortne a spánok v tehotenstve bude vďaka tomu o niečo príjemnejší.

Nezabúdajte aj na to, že pyžamo či spodná bielizeň na spanie musí byť elastická, pretože odporúčané polohy spánku v tehotenstve zahŕňajú spanie na ľavom boku, takže vás nesmie pyžamo príliš obopínať. Prírodné materiály taktiež zmiernia zvýšené nočné potenie v tehotenstve, pretože väčšinu potu absorbujú.

Zdroj obrázka: 3dvin / Shutterstock.com

Nezabudnite na prebaľovací pult

Ďalšou položkou, na ktorú by ste pri zariaďovaní spálne pred príchodom bábätka nemali zabudnúť, je prebaľovací pult. Ide totiž o praktický doplnok, ktorý vám zjednoduší prebaľovanie. Najpraktickejšie je umiestniť ho hneď vedľa detskej postieľky. Tak ho totiž budete mať stále v blízkosti aj počas nočného prebaľovania.

Čo nesmie v prebaľovacej stanici chýbať

Okrem zásoby čistých plienok by sa na prebaľovacej stanici mala nachádzať taktiež detská kozmetika, konkrétne: detský zásyp, ošetrujúce krémy a vlhčené obrúsky. Nezabúdajte ani na náhradné oblečenie a odpadkový kôš, do ktorého okamžite zahodíte použité plienky.

Zdroj obrázka: Bangkok Click Studio / Shutterstock.com

Myslite aj na svoje pohodlie

Posediačky a s dostatočnou oporou chrbta a krčnej chrbtice sa vám bude bábätko uspávať oveľa jednoduchšie, ako keby ste chodili okolo postieľky alebo sedeli len na svojej posteli.

Pomôcky pri dojčení majte vždy poruke

Pokiaľ je vaša moderná spálňa dostatočne priestranná, vytvorte si v nej taktiež priestor pre pomôcky pri dojčení. Okrem dojčenských podprseniek, ktoré sú pre mamičky nutnosťou a je dobré ich mať v zásobe hneď niekoľko, by mala dojčenská stanica obsahovať taktiež odsávačku mlieka a fľašky na materské mlieko.

Zásoba cumlíkov na nočnom stolíku príde vhod

Aby ste sa v noci vyspali čo možno najlepšie, samozrejme, v rámci možností, uistite sa, že vždy máte poruke náhradný cumlík. Vďaka prirodzenému saciemu reflexu sa cumlík stane pomerne skoro súčasťou života dieťaťa. Lenže čoskoro sa začnú cumlíky váľať po zemi a lietať po celej spálni. Je teda dobré, keď sa na tieto scenáre pripravíte a náhradný cumeľ budete mať poruke, najlepšie na nočnom stolíku. Tak budete v pohotovosti zakaždým, keď vás uprostred noci prebudí detský plač.

Zdroj obrázka: Ekaterina Pokrovsky / Shutterstock.com

Využite toto obdobie zariaďovania naplno a vybavte si spálňu a detskú izbu so všetkým, čo bude nevyhnutné.

Najnovšie články

Prechádzanie zo sedu do stoja pri práci nebolo nikdy také jednoduché

Sprievodca výberom parfému: Ako vybrať vôňu, ktorá vám sadne?

Červená kabelka – ako ju štýlovo skombinovať na rôzne príležitosti?

Rýchla Pomoc pri Hnačke

Psoriáza: Príčiny, príznaky a možnosti liečby

Kožné vyrážky: príčiny vzniku a príznaky. Ako sa s nimi vysporiadať?

5 tipov na výlet do hôr na Slovensku

5 tipov na jarný výlet po Európe za slnkom

Chcete omladnúť? Vyberte si práčku, ktorá sa postará o vždy čisté a štýlové oblečenie

Čo si obliecť k hnedým lodičkám? Tu sú naše tipy.