Prstová gymnastika – Omladnut.sk

Prstová gymnastika

S rastúcim vekom svaly na našich prstoch strácajú silu a pružnosť – je čím ďalej obtiažnejšie veci s istotou uchopiť. Americká trénerka fitnes Barbara Barshamová zostavila cvičenie, ktoré udržuje prsty obratné, pomáha pohyblivosti a zachováva pevný stisk plný vitality. Špecifické pohyby prstovej gymnastiky sú na prvý raz veľmi nezvyčajné, a preto sa môžu zdať obtiažne, ale určite sa dajú zvládnuť.

 

 

Prstocviky:

Odpočinok – Začnite uvoľňovaním rúk. Skrížte uvoľnené ramená pred hrudníkom a zakvačte malíčky o seba. Ostatné prsty doširoka roztiahnite. Päťkrát sa zhlboka nadýchnite a vydýchnite. Uvoľnite prsty a otočte dlane smerom hore. Teraz zakvačte o seba palce a opäť sa zvoľna päťkrát nadýchnite a vydýchnite. Aziati nazývajú tento typ spojenia rúk “Garuda-Mudra”. Mudry sú prstové cvičenia, ktoré majú podobný účinok na telo ako joga. V indickej mytológii je Garuda vládcom vzduchu. Cvičenie Garuda-Mudra má uvoľňovať energiu, stimulovať obeh a pomáhať chrániť pred vyčerpaním.

 

 

 

Zahriatie – Na začiatok jednoducho gúľajte dve sklenené guľôčky (koráliky) medzi dlaňami rúk (po chvíľke striedajte smer). Pri cvičení sa ruky zahrejú. Ak guľôčky bez problémov ovládate, prejdite k ďalšiemu cvičeniu. Mimochodom, malé guľôčky stimulujú reflexné zóny rúk, a tak dodávajú energiu do celého tela. Priamo pod prstami sú reflexné zóny očí a uší, reflexná zóna mozgu leží v spodnej tretine ukazováku (pravý ukazovák pôsobí na pravú, kreatívnu polovicu mozgu, zatiaľ čo ľavý pôsobí na ľavú, logickú polovicu). Svoju pamäť môžete aktivovať prostredníctvom posledného článku ukazováku a priestorové vnímanie prostredníctvom posledného článku malíčku.

 

 

 

Až ku končekom prstov – S dvoma guľôčkami medzi prstami máte veľa možností. Prevaľujte ich od končekov ku koreňom a skúste obe guľôčky nechať voľne putovať. Jednu guľôčku pošlite z ukazováku na prostredník, druhú guľôčku z prostredníku na prstenník, a potom zase späť. Ďalšie možnosti: Skúste to isté iba s jednou guľôčkou alebo s dvoma guľôčkami rôznej veľkosti.

 

 

 

 

 

Najdôležitejší je palec – Prevaľujte jednu guľôčku medzi ukazovákom a palcom, potom medzi prostredníkom a palcom, prstenníkom a palcom, malíčkom a palcom, a potom zasa späť. Ďalšie možnosti: Skúste cvičiť oboma rukami naraz, a guľôčky váľajte v opačnom smere v pravej a ľavej ruke.

 

Cvrnkanie – rýchlo pusťte hore. Postupujte ako pri lakovaní nechtov – ukazovák, prostredník, prstenník, malíček a zasa späť. Zopakujte desaťkrát napravej ruke, desaťkrát na ľavej ruke a desaťkrát oboma rukami naraz. Zručnejší dokážu pohybovať prstami oboch rúk rôznymi smermi zároveň – to ale vyžaduje vysokú mieru sústredenia a zručnosti.

 

 

 

 

 

Ohýbanie prstov – Napnite všetky prsty a potom ich jeden po druhom ohýbajte dole smerom k dlani, ale nekrčte horné články. Začnite palcom, postupujte k malíčku a potom zasa späť. Zopakujte desaťkrát na pravej ruke, desaťkrát na ľavej ruke a desaťkrát oboma rukami naraz.

 

Hra na klavíri – Predstavte si, že sa vám nad hlavou vznáša klávesnica klavíra, a keď natiahnete ruky hore, len tak-tak na ňu dočiahnete. Natiahnite sa po nej a všetkými prstami „hrajte“ na pomyselnej klávesnici zhruba 30 sekúnd. Zveste ramená a hrajte ďalších 30 sekúnd na úrovni pása. Opakujte toto prstové cvičenie 10-krát striedavo nad hlavou a pri páse.

 

Preťahovanie rúk – Vzpažte obe ruky nad hlavu. Roztiahnite prsty od seba, ako najviac sa to dá. Potom jednu ruku zovrite do päste, zatiaľ čo druhá zostane doširoka roztvorená. Počítajte do desať a päsť otvorte. Opakujte desaťkrát, rukystriedajte.

NA ZÁVER!
Poriadne si zatlieskajte. Spojte dlane dokopy a končekmi prstov oboch rúk tlačte proti sebe. Potom ruky zovrite silou v päsť a otvorte. Na záver cvičenia zatrepte rukami, ako keby ste z nich chceli striasť vodu.

Rukám doprajte aj vhodné kozmetické ošetrenie – Ľahký krém na ruky Express Hydratation. Veľmi ľahké, ale vysoko hydratačné zloženie zaistí okamžitú hydratáciu suchej pokožke rúk bez lepivého pocitu.
100 ml • 2,69€

 

 

 

 

alebo NIVEA ochranný krém na ruky a nechty – Má bohaté zloženie s olejom z makadamiových orieškov a vitamínov, ktoré posilňujú ochrannú vrstvu pokožky. Zároveň intenzívne hydratuje a stará sa o zdravie nechtov i jemnej kožičky okolo nich.
100 ml • 3,04€

 

Zdroj: NIVEA