Hroznom proti starnutiu – Omladnut.sk

Hroznom proti starnutiu

Milujete hrozno? Jedno z najzdravších ovocí má okrem vynikajúcej a osviežujúcej chuti aj výnimočné vlastnosti.

 

Proti starnutiu

Čím je rastlina zelenšia, tým je prospešnejšia  pre ženskú krásu. Fenoly obsiahnuté v hrozne likvidujú voľné radikály a tým chránia našu pleť pre predčasným starnutím. Pre svoje pozitívne vlastnosti bývajú výťažky tohto zázračného ovocia súčasťou kozmetických prípravkov pre zrelú pleť.

Tip na hroznovú masku

Zmiešajte 5 lyžíc hroznovej šťavy s lyžičkou medu a dvoma lyžica vášho krému. Nechajte na pokožke pôsobiť 15 minút a doprajte pleti pocit dokonalej hydratácie.

Ako liek

Starí Egypťania, Sumeri a Gréci používali hrozno ako liek. Prikladalo sa na rany, na zastavenie krvácania a tíšenie bolesti. Pomáhalo pri očných a kožných chorobách.

Ako sladkosť

Hrozienka alebo sušené bobule neobsahujú podobne ako hrozno takmer žiaden tuk a aj napriek tomu, že sú sladké, majú len 300 kcal na 100 gramov. Sú bohaté na vlákninu, vitamíny A, B a železo. Odporúča  sa na „zobkanie“ pri chuti na niečo sladké.

Elixír zdravia

Hroznové jadierka väčšinou nejeme, no je to veľká škoda. Obsahujú totiž kyselinu linolovú, fenolovú, katechín, tanín a mnohé flavonoidy, ktoré posilňujú imunitný systém, zároveň bojujú proti voľným radikálom. Hrozno pomáha aj pri zdolávaní vysokého krvného tlaku a strese.

Výborné v kuchyni

Olej z hrozna je hodnotný a voňavý. Využíva sa napríklad v studenej kuchyni na prípravu šalátov a dressingov. Po zmiešaní s olivovým olejom získate výbornú marinádu na prípravu mäsových pochúťok. V kuchyni sa nestratí ani vínny ocot. Využiť môžete aj jeho blahodárny vplyv na pokožku, ktorú dokáže skvelo nabudiť. Natrite sa s ním najlepšie hneď po kúpeli a rozotrite od nôh až k srdcu. Starostlivo opláchnite.

Pre športovcov

Glukóza – hroznový cukor  je jediná forma cukru, ktorá prúdi v krvi a okamžite po konzumácii sa do nej vstrebáva bez zaťaženia zažívacieho ústrojenstva. Naše telo ju tak dokáže využívať ako stály a pohotový zdroj energie. Ocenia ju aj aj tí, ktorých čaká psychicky náročný výkon.

Proti celulitíde

Ovocné kyseliny a flavonoidy podporujú mikrocirkuláciu v tkanivách a vyplavujú z tela toxické látky. Proti celulitíde pomôže jednoduchý píling s rozpučenými bobuľami. Zmiešajte ich napríklad s ovsenými vločkami a krúživými pohybmi aplikujte na postihnuté miesta. Cez všetky póry vám tak prenikne aj dôležitá účinná látka zo zrniečok, ktorá má vysoko hydratačné účinky a zlepšuje cirkuláciu krvi.

Na chudnutie

Hrozno obsahuje až 73% vody a množstvo vitamínov, minerálov a vlákniny, ktoré podporujú trávenie a napomáhajú vylučovaniu  škodlivín z organizmu. Schopnosť hrozna pomôcť pri znižovaní hmotnosti je vysvetľovaná prítomnosťou chrómu v hroznových bobuliach a účinkom mangánových solí, stimulujúcich metabolizmus cukrov a tukov.

Foto: flickr.com/photos/def110