Dá sa žiť bez sexu? – Omladnut.sk

Dá sa žiť bez sexu?

Manželstvo  v dnešnej dobe stráca na príťažlivosti a čoraz viac ľudí žije dobrovoľne single. Či už ako rozvedený alebo jednoducho nezadaný.  K partnerstvu ale neodmysliteľne patrí sex, ak nemáme stáleho partnera, máme možnosť celibátu alebo spoločníka výlučne na intímne chvíle bez záväzkov.

Pre ženy je ale nájsť si čisto milenecký vzťah často problém a tak zostávajú samy. Dá sa žiť bez sexu? A čo ak sa neskôr partner objaví, nie je problém so sexuálnym životom po dlhšej abstinencii?

Sexuológovia sa zhodujú, že život bez sexu je možný. Sex má dve základné funkcie – reprodukčnú a relaxačnú. Je zdrojom pozitívnych emócií. Intenzita sexuálnej túžby kolíše v závislosti od mnohých okolností – vek, zdravotný stav, rôzne problémy, partnerstvo. Malé percento ľudí sa dokonca narodí bez sexuálnych potrieb. Muž vníma sex jednoduchšie, nezaťažuje sa okolnosťami, vzťahmi, citmi. Pre ženu je naopak komplexnejší a súvisí s rodinou a vzťahom. Ak nefunguje partnerský vzťah môže sex odmietať.  V niektorých obdobiach môže byť túžba po sexe vyexponovaná, v iných nulová. Osamelému človeku môže v takýchto chvíľach pomôcť masturbácia, prípadne sexuálne pomôcky. Na potlačenie túžby neexistujú lieky, mnohé ale vedľajšími účinkami tlmia túžbu po sexe. Jednorazové nezáväzné sexuálne stretnutia riešia problém len čiastočne a ich vhodnosť je individuálna.

Sexuálna abstinencia nemá žiadny vplyv na pohlavné orgány a kedykoľvek si nájdete partnera, sexuálny život môže byť aj po dlhšej prestávke okamžite plnohodnotný.

Foto: www.flickr.com/emerycophoto