6 tipov, ako zvládnuť horúčavy v byte: Aby ste sa doma necítili ako v skleníku – Omladnut.sk

6 tipov, ako zvládnuť horúčavy v byte: Aby ste sa doma necítili ako v skleníku

ako zvládnuť horúčavy v byte

Aj zarytí milovníci horúceho počasia uznávajú, že spať v teple nie je pohodlné. A v prípade, že častokrát pracujete z domu, sústrediť sa pri tropických teplotách je hrdinský počin. Zozbierali sme preto pre vás tipy, ako zvládnuť horúčavy v byte či dome – a to aj bez klimatizácie.

1. Schlaďte vaše telo

Jedálniček, oblečenie či dokonca časový harmonogram potrebujú menšie úpravy počas leta. Okrem ľahšieho jedla skúste tiež mať voľné a tenké oblečenie, napríklad bavlna dýcha veľmi dobre a nelepí sa na telo. Ak rada behávate (a kto by nechcel všetky zdravotné benefity pravidelného behu), odporúčame vám behávať skoro ráno, predtým, než sa vzduch ohreje.

Obyčajná fľaštička s rozprašovačom vás môže osviežiť studenou vodou počas dňa, pred televízorom či pri čítaní knihy si zase môžete nohy namočiť do chladnej vody a schladiť tak celé telo.

NÁŠ TIP: V horúčavách je pitný režim kľúčový – môžete vyskúšať tieto osviežujúce letné limonády, ktoré si doma pripravíte raz-dva!

pitný režim pomáha zvládať horúčavy v byte
Voda organizmus posilňuje, prečisťuje aj osviežuje. Uprednostnite ju pred sladenými nápojmi najmä v letných mesiacoch.

2. Rolety či závesy: tma je váš priateľ

Úplne zatiahnuté rolety alebo závesy, ktoré neprepúšťajú svetlo, vám pomôžu udržať teplotu v byte. Vďaka tme sa z vašej domácnosti počas dňa nestane skleník, ale teplota bude približne rovnaká.

3. Múdre vetranie

Otvárate okná len keď sa vrátite domov po práci? Odporúčame vám vetrať efektívne a najmä nepúšťať do bytu sálajúce teplo z chodníkov na ulici. Vetrajte pred odchodom do práce, skoro ráno, kedy je ešte teplota príjemná. Aby to bolo čo najúčinnejšie, odporúčame vám otvoriť aspoň dve okná na protiľahlých stranách bytu a pomôcť tak cirkulácii vzduchu.

Rovnako vám odporúčame aspoň „na vetračku“ otvoriť okná v noci, kedy horúčavy ustúpili, a vďaka tomu počas vášho spánku schladiť byt a osviežiť vzduch. Kombinácia nočného vetrania a zatiahnutých závesov počas dňa vám konečne pomôže znížiť teplotu vo vašej domácnosti. Dôležité však je nezabúdať ani na jedno: pravidelné vetranie ide ruka v ruke z úplne zatiahnutými závesmi počas dňa.

správne vetranie a tieň vám pomôžu schladiť byt
Len spolovice stiahnuté žalúzie vám nepomôžu udržať horúčavu za oknami. Práve slnečné lúče, ktoré preniknú cez sklo, vytvárajú skleníkový efekt – až sa vám môže stať, že bude na ulici chladnejšie ako u vás doma!

4. Otvorené dvere

Ak zatvárate počas dňa dvere v izbách, ktoré aktuálne nevyužívate, bránite tak cirkulácii chladnejšieho vzduchu. To najmä uprostred dňa, teda v najväčších horúčavách. Rovnako by ste mohli zúžitkovať aj noc a posilniť účinok vetrania vďaka otvoreným dverám.

5. Akú posteľnú bielizeň používate v lete?

Nielen oblečenie ale aj posteľná bielizeň veľa zaváži. Odporúčame vám bavlnu a máme aj špeciálny tip: samotná bielizeň poslúži na prikrytie v horúcich dňoch, a pritom sa vyhnete nepríjemnému pocitu z ťažkého a najmä prehriateho paplónu.

6. Letná grilovačka: Nezapínajte zbytočne rúru

Kto by si v lete nedoprial chutné jedlo. V prípade, že si chcete pripraviť pečené kura či iné pečené jedlá (ktoré sa ľahko nesú do práce na obed), odporúčame vám radšej grilovať, ak máte tú možnosť. Zapnúť rúru popri teplotách, ktoré už v byte aj tak máte, vám môže nielen zvýšiť teplotu v byte, ale tiež spôsobiť zdravotné ťažkosti.

grilovanie miesto pečenia pomôže neprehrievať domácnosť
Grilované mäso či zelenina spája dve veci v jednu: okrem toho, že si nezohrejete byt zapnutou rúrou tiež môžete stráviť príjemné chvíle s vašimi najbližšími. Tomu hovoríme letná pohodička.

Niekoľko extra tipov: ako sa schladiť pre pokojný spánok uprostred leta

  • Majte vždy jeden pohár vody pri posteli:  Pravidelný pitný režim pomáha nášmu telu vyrovnať sa s horúčavami – a aj trochu studenej vody uprostred noci vás môže ozviežiť
  • Spite pokojne bez pyžama: Spávate aj v lete vo vašom obľúbenom pyžame? Možno by bolo na zamyslenie vyskúšať spať v ľahkom negližé, prípadne úplne bez oblečenia.
  • Použite ventilátor namiesto klimatizácie: Je lacnejší a pri správnom nastavení môže dokonca pomôcť pri vetraní otvorenými oknami.
  • Stále vám je teplo? Vyskúšajte studený zábal: Namočte jednoduchú utierku či uterák do studenej vody, vyžmýkajte a priložte na členky a zápästia. Pokojne môžete s takýmito zábalmi aj spať.

Ako riešite letné horúčavy vo vašej domácnosti? Užívate si tropické teploty alebo sa pred nimi schovávate? Potešíme sa vašim komentárom pod článkom.