13 zázrakov pre večnú mladosť – Omladnut.sk

13 zázrakov pre večnú mladosť

Naša pleť podlieha prirodzenému procesu starnutia. Na jej radikálne omladenie sa často používa botox, plastická chirurgia a podobné, často krát invazívne zákroky. Akú metódu si zvoliť je čisto osobné rozhodnutie, ale práve takéto zákroky sa nezaobídu bez vedľajších účinkov. Vynikajúcim riešením môže byť biokozmetika, neprináša však radikálnu zmenu za pár dní či týždňov.

 

Jej účinky nemusia byť hneď viditeľné, avšak sú trvalejšie. Nezabránia síce starnutiu pleti, ale dokážu udržiavať jej pružnosť a elasticitu a zásobovať pleť potrebnými živinami a vlhkosťou. Veľmi dôležité je uvedomiť si, že k udržiavaniu zdravej a mladistvej pleti treba zvoliť holistický prístup, pretože to, čo sa nám dostáva do tela nielen zvonka, ale aj zvnútra vo forme potravy (ktorá často obsahuje množstvo  toxínov a iných škodlivých látok, hlavne ak konzumujeme veľa polotovarov, rafinovaných uhlohydrátov a cukrov) sa skôr či neskôr prejaví aj na našej pleti.

Základné zásady na udržanie sviežej a zdravej pleti potvrdené aj niekoľkými poprednými expertmi na výživu sú nasledovné:

 1. Používanie čo najčistejšej kozmetiky – certifikovaná biokozmetika s aktívnymi prírodnými zložkami, ako má napríklad značka Raw Gaia (v tomto prípade platí, že menej je viac).
 2. Dôkladné čistenie pleti večer aj ráno.
 3. Pravidelná tvárová gymnastika, alebo tvárová akupunktúra – masáž tváre špeciálnymi bio olejmi na prekrvenie pleti a akupunktúrne ihly sú najmä v zahraničí veľmi populárna alternatíva botoxu (obe metódy fungujú vynikajúco ak sa aplikujú pravidelne)
 4. Čerstvé ovocie, zelenina a semiačka – poskytujú nevyhnutné minerály. Zelená zelenina, klíčkové semiačka, brazílske orechy a tekvicové semiačka sú špeciálne efektívne.
 5. Hydratácia – pitný režim je nesmierne dôležitý ako prevencia proti dehydratácii pokožky a upchatým pórom.
 6. Probiotiká a prebiotiká – užívanie probiotického výživového doplnku spolu s konzumáciou prebiotického jedla, ako napr. cibuľa, cesnak, artičoky a banány napomáha úprave črevnej mikroflóry, najmä ak bola poškodená užívaním antibiotík.
 7. Výživové doplnky a tzv. super produkty – napriek snahe konzumovať zdravé jedlo, nie vždy je naše telo schopné absorbovať všetky minerály z jedla, napr. po užívaní antibiotík, alebo po dlhodobom stresovom období. Výživové doplnky, ktoré napomáhajú prečistiť pleť, sú napr. maca prášok, spirulina, či zelená riasa nazývaná chlorela. Zmes antioxidantov je tiež vynikajúca pre pleť, spolu so zinkom. Najnovším hitom je tiež kyselina hyalurónová  (hyaluronic acid) užívaná ako výživový doplnok.
 8. Vyhýbanie sa stresu – ideálne je nájsť si nejakú aktivitu, ktorá nám prináša relax.
 9. Zníženie konzumácie rafinovaných uhľohydrátov a cukrov – uhľohydráty nachádzajúce sa v polotovaroch a priemyselne spracovaných výrobkoch spolu s konzumáciou rafinovaného cukru, vedie z dlhodobého hľadiska k zdravotným problémom, prispieva k rýchlejšiemu starnutiu pleti a môže stimulovať zvýšenú produkciu kožného mazu.
 10. Obmedzenie pitia kávy a sladených nápojov.
 11. Zníženie konzumácie mliečnych výrobkov a červeného mäsa – vo všeobecnosti mliečne výrobky a červené mäso obsahujú vyššie množstvo hormónov, ktoré takisto môžu stimulovať zvýšenú produkciu kožného mazu, prípadne vyvolať alergie, ktoré sa časom prejavia na pokožke.
 12. Slnečné svetlo a čerstvý vzduch.
 13. Dostatočné množstvo spánku. Foto: flickr.com/Maschinenraum