Rady nad zlato pre cestovateľov začiatočníkov – Omladnut.sk

Rady nad zlato pre cestovateľov začiatočníkov

Čoraz viac z nás vyhľadáva namiesto vylihovania na plážach pri štvorhviezdičkových hoteloch niečo dobrodružnejšie. Ako však na to? Chce to nielen vybrať destináciu ale ovládať aj čo to z cestovateľskej kuchyne. Sú veci, ktoré sa totiž v príručkách nepíšu.

Novinár a cestovateľ Henrich Krejča má pre vás zopár cestovateľských rád nad zlato.

Ktoré destinácie sú pre cestovateľa začiatočníka najvhodnejšie?

Škandinávia (Fínsko, Laponsko, Švédsko, Nórsko) je môj tip číslo jedna na leto. Sever Európy je mimoriadne krásny, bezpečný a v letných mesiacoch veľmi príjemný. Vyberte sa autom či karavanom do hôr. Práve hory vás naučia základné cestovateľské know – how – prežiť a vydržať. V severských krajinách sa dá všade stanovať. Kohokoľvek na dedine či v meste môžete požiadať, či si na ich pozemku môžete rozložiť stan. Mnohí vám to s radosťou dovolia. Takto si môžete udržať ´paštekársky ´štýl – vziať si jedlo so sebou, v drahej Škandinávií tým ušetríte náklady. Naučíte sa dovolenkovať v prírode a a ako bonus, zistíte najmä veľa o sebe. Alebo sa vyberte do Spojených štátov. Stačí vám auto a stan.

Ak túžite po teple, Turecko je tiež dobrý expedičný začiatok. Nádherná, historická a bezpečná krajina má všetko, čo ako cestovateľ potrebujete – hory, jazerá, more, čarovné dediny aj osamotené pláže na načerpanie pokoja. Začínajúcim cestovateľom neodporúčam vybrať sa do Indie bez cestovky. Museli by čeliť mnohým nástrahám.

Čaro cestovania je v spoznávaní domácich kultúr. Na čo si dávať pozor pri styku s miestnymi?

Rešpektujte miestnu kultúru a riaďte sa pravidlom slušnosti. V arabských krajinách  sa vyhnite minisukniam a výstrihom. Miestni sú alergickí na drzých turistov, ktorí bez slova vytiahnú obrovské fotoaparáty a kameru. Nesnažte sa prezentovať svoj majetok a zbohatlícke spôsoby. Ak budete dodržiavať všetky základné ľudské a miestne zvyklosti, každý domáci sa s vami rád zblíži. V afrických krajinách dodržiavajte prísnejšie bezpečnostné pravidlá –nevychádzajte von sami po zotmení. Africký vidiek je samozrejme iný ako mestská Afrika. Za pár drobných, sladkostí či darčekov vám miestni dovolia prespať u nich v dedine. Bez okolkov vám prejavia úctu tým, že vám ponúknu čestné miesto na spanie a zablšenú prikrývku. Na vidieku vás vnímajú ako Marťana, ktorý spadol z vesmíru na čiernu africkú zem. Všetci váš obkľúčia a pozorujú vaše správanie. Čím hlbšie sa dostávate do civilizovanej Afriky, tým menej si vás miestni všímajú. Centrom pozornosti sa stávate len pre podvodníkov, ktorí vás chcú okradnúť a  oklamať.

Na aké triky trhových predavačov si dávať pozor?

Na trhoch odporúčam kupovať zeleninu, ovocie a veci za dolár. Aj pri nákupe v značkových obchodov buďte v strehu. Kozmetika, hodinky, oblečenie bývajú často falošné. Pozor najmä na antik tovary – starodávne vykopávky, ktoré pod patinou často skrývajú iba lacný gýč.

Dá sa dobré zjednávania naučiť?

Na zjednávanie si vyčleňte čas a zvoľte vhodný moment. Ak je na trhu veľa ľudí, zľavu dostanete ťažšie. K predávajúcemu nebuďte príliš milí a neprezrádzajte veľa o svojom súkromí. Vyhnite sa aj arogantnosti a prílišnému odstupu. Ak vám kupujúci ponúkne tovar za sto dolárov, jeho skutočná hodnota je na hranici pätnástich. Dopracujte sa  minimálne do stredu. Najlepšie nakúpite, keď nič nepotrebujete. Každý obchodník vycíti, že po danej veci veľmi túžite. Nespustí z ceny, aj keby ste odišli. Veľmi dobre totiž vie, že sa vrátite.

Kedy si prenajať miestneho sprievodcu? Kedy si vystačíme s múdrosťami z cestovateľských príručiek?

V Ázii, v Latinskej Amerike a v Afrike na miesta mimo hlavných turistických trás jednoznačne odporúčam sprievodcu. Vo významných centrách sa zaobídete aj bez neho. Na cesty si pribaľte aj knižného poradcu. Mne sa najlepšie osvedčila edícia Lonely Planet. Dávajte pozor na najlacnejšie produkty a ubytovanie, nie vždy sa vyplatia. Informácie si overte z viacerých zdrojov na internete. Pred príletom si zabezpečte dve noci v slušnom hoteli. Prvé dva dni sa rozpozerajte po okolí. Už z domu si cez internet môžete kúpiť všetky lístky na vlak a letenky. Vyjde to o niečo viac ako kúpa na mieste, budete mať však istotu. Sám si prepravu z miesta na miesto zariaďujem až v danej krajine. Práve lokálnym cestovaním spoznám miestnu náturu najlepšie.

Čo by správnemu cestovateľovi nemalo na žiadnej ceste chýbať?

  • Drobné pestrofarebné suveníry, mince a najmä pár krabičiek cigariet.
  • Cigareta je fantastický psychologický pomocník. Výborne sa pri nej rozbehne debata. Vždy, keď  ma v Afrike zastavovali vojaci či tajní, pomohla mi roztopiť ľady. V krízovej situácii dajte balíček cigariet aj tomu, čo nefajčí. Predá ich ďalej. Pre domorodcov predstavujú veľké bohatstvo, ktoré si bežne nemôžu dovoliť.
  • Peniaze nenoste na jednom mieste. Rozdeľte ich na štvoro.
  • Pre Afričana sú veľmi cenné hodinky. Pokojne tie, čo kúpite u nás za ´babku´. V potrebnej chvíli vám poslúžia ako skvelý úplatok.
  • cukríkmi buďte racionálni, africkým deťom neprospievajú na zuby a na zdravie.

Aké lieky si vždy so sebou pribaliť?

Slivovica je dobrý základ. Z mojich skúseností je však múdrosť ´Dobrá slivovica vypáli červa´ skôr povera. Vždy majte pri sebe lieky proti hnačke a boleniu hlavy. Vyhýbajte sa miestnej vode, práve z nej vzniká na cestách väčšina problémov. Stolovú či minerálnu v plastovej fľaši kupujte neporušenú a vypite v ten istý deň. Ak ju necháte vo fľaši do druhého dňa, môže rovnako vyvolať problémy. Na akúkoľvek cestu sa nechajte zaočkovať proti hepatitíde A a B. Brušný týfus, cholera, žltá zimnica sú extrémne ochorenia. Ak cestujete na dlhšie obdobie, nepodceňte však ani tieto očkovania.

Už s “novými očami”

V lete čaká Henricha Keňa, Tanzánia a Zanzibar, na jeseň Namíbia, Botswana a JAR. Aj kvôli svojej cestovateľskej vášni sa rozhodol riešiť svoje problémy so zrakom laserovou operáciou. „Prvý krát žijem so svojimi očami dvadsaťštyri hodín denne naplno. Teším sa, že na najbližších cestách po ´čiernej ´Afrike pocítim pravú cestovateľskú slobodu,“ prezrádza Henrich Krejča, ktorý podstúpil laserové odstránenie dioptrií metódou NeoLASIK HD s femtosekundovým laserom v očnej klinike NeoVízia. „Práve púšť s jemným pieskom a silnými vetrami býva k očiam nemilosrdná. “ Dioptrické okuliare mu ´zavarili ´aj na cestách po subtropických a tropických krajinách. „Vo vlhkej klíme sa neustále potíte. Soľ pôsobí ako žieravina, ktorá vám vypaľuje nos. Okuliare vám neustále padajú z nosa, musíte ich čistiť a naprávať. Cestou pralesom ich rosia kvapky potu. Na pár sekúnd strácate jasný obraz diania pred sebou a to môže byť v niektorých nebezpečných terénoch osudné,“ spomína cestovateľ, ktorý sa počas svojich expedícií neraz ocitol na hranici života.

 

 

 

 

 

No Comments Yet

Leave a Reply

Your email address will not be published.