Sandále na každý dovolenkový outfit – Tieto farby budú trendy!

Prechádzanie zo sedu do stoja pri práci nebolo nikdy také jednoduché

Sprievodca výberom parfému: Ako vybrať vôňu, ktorá vám sadne?

Červená kabelka – ako ju štýlovo skombinovať na rôzne príležitosti?

Rýchla Pomoc pri Hnačke

Psoriáza: Príčiny, príznaky a možnosti liečby

Opuch tváre a 4 najčastejšie príčiny jeho vzniku

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
WhatsApp
2017-11-13 08:00:11

Nepríjemný opuch tváre nie je len estetickým problémom, ale i signálom, že s naším telom niečo nie je v poriadku. Prečítajte si najčastejšie dôvody, ktoré takýto opuch spôsobujú.

Kedy vzniká opuch tváre?

Opuch tváre sa najčastejšie prejavuje naliatou a opuchnutou tvárou, ktorá je dôsledkom neprirodzeného nahromadenia tekutiny v tkanivách tváre. Opuch, nazývaný tiež edém sa na tvári vyskytuje pri mnohých viac, ale i menej závažných chorobách. Odhaliť príčinu výskytu edému, môže pozorovanie sprievodných symptómov, ktoré opuch tváre sprevádzajú. Najčastejšie je to bolesť, horúčka, začervenanie očí a iné.

Najčastejšie príčiny opuchu tváre

1. Alergie

Zrejme vás neprekvapí, že najčastejším dôsledkom opuchu tváre bývajú rôzne alergie. Opuch nastane, keď alergik vdýchne, alebo užije látku, na ktorú je jeho telo alergické. Edém spôsobený alergénmi sa primárne vyskytuje okolo očí. Okrem očného okolia sú však na opuch citlivé tiež krk a jazyk. Podľa zdravotníckych štúdií môže dôjsť k opuchu spôsobeného  alergickými látkami v priebehu niekoľkých minút ale aj niekoľko hodín po priamom styku s nimi. Medzi najfrekventovanejšie alergény patria zvieracie chlpy, peľ orechy a hmyz.

Ucinne domace recepty maska na tvar

2. Zubný abces

Problémy so zubami sú vo všeobecnosti nie veľmi príjemnou záležitosťou. Keď sa však k bolestiam pridá opuch, je evidentné, že problém netreba podceniť.  Okolie úst zvykne opuchnúť, keď sa zub infikuje a na mieste sa začne tvoriť abces. Ten je zvyčajne spôsobený zubným kazom, poškodeným zubom alebo bakteriálnou infekciou hlboko v zube. V dôsledku času sa infekcia začína vyvíjať a oblasť okolo zubu začína puchnúť. Abscesy zubov zvyčajne spôsobujú zdurenie dolnej časti okolo úst, tváre a čeľuste. Medzi ďalšie príznaky abscesov zubov patrí bolesť hlavy, horúčka, zápach dychu a opuch krku.

žena užíva liekZdroj: JESHOOTS.com (Pexels)

3. Celulitída

V tomto prípade sa nejedná o celulitídu vo forme nepeknej pomarančovej pokožky ako ju poznáme. Bakteriálne celulitída je ochorenie spôsobené bakteriálnou infekciou kože a tkanív pod kožou. Baktérie sa do pokožky dostávajú cez rezy, akné alebo otvorené rany na koži. Okrem svrbenia, začervenania a nemalých bolestí je takáto celulitída sprevádzaná opuchom tváre. Opuch tváre, spôsobený bakteriálnou celulitídou sa objaví zvyčajne veľmi rýchlo a rovnako rýchlo, v priebehu 24 hodín sa tiež rozširuje. Rizikové faktory rozvoja celulitídy zahŕňa cukrovka, periférne cievne ochorenie a uhryznutie hmyzom.

4. Hypotyreóza

Ďalším dôvodom prečo sa na našej tvári môže objaviť nepekný opuch je dobre známa znížená funkcia štítnej žľazy, teda hypotyreóza. Táto choroba obvykle postihuje častejšie, ženy ako mužov a je výsledkom nízkej produkcie niektorých hormónov v tele. Najohrozenejšie sú pritom ženy staršie ako 50 rokov. Ďalšie symptómy sa zvyčajne objavujú v priebehu času a môžu zahŕňať bolesť, únavu, zápchu, zvýšenie telesnej hmotnosti, zvýšenú citlivosť na chlad a svalovú slabosť.

Čo zaberá na opuch tváre?

Vybrali sme pre vás niekoľko produktov, ktoré vám poslúžia najmä ako prvá pomoc pri opuchu. Môžete siahnuť po niekoľkých prírodných riešeniach alebo po tabletkách. Veľmi to záleží od toho, prečo tvár opúcha. Toto sú produkty, ktoré vám odporúčame vyskúšať:

Najčastejšie sa objavujúce príčiny opuchu na tvári sú tie menej závažné. Ak však okrem opuchu spozorujete aj vážnejšie zdravotné indikácie, nenechávajte nič na náhodu a vždy sa obráťte na svojho lekára. Možno aj vy máte vo svojom okolí niekoho, pre koho by článok mohol byť prospešný, preto ho nezabudnite zdieľať.

Zdroj titulnej fotky: pixabay (Pexels)

Najnovšie články

Sandále na každý dovolenkový outfit – Tieto farby budú trendy!

Prechádzanie zo sedu do stoja pri práci nebolo nikdy také jednoduché

Sprievodca výberom parfému: Ako vybrať vôňu, ktorá vám sadne?

Červená kabelka – ako ju štýlovo skombinovať na rôzne príležitosti?

Rýchla Pomoc pri Hnačke

Psoriáza: Príčiny, príznaky a možnosti liečby

Kožné vyrážky: príčiny vzniku a príznaky. Ako sa s nimi vysporiadať?

5 tipov na výlet do hôr na Slovensku

5 tipov na jarný výlet po Európe za slnkom