Sandále na každý dovolenkový outfit – Tieto farby budú trendy!

Prechádzanie zo sedu do stoja pri práci nebolo nikdy také jednoduché

Sprievodca výberom parfému: Ako vybrať vôňu, ktorá vám sadne?

Červená kabelka – ako ju štýlovo skombinovať na rôzne príležitosti?

Rýchla Pomoc pri Hnačke

Psoriáza: Príčiny, príznaky a možnosti liečby

Meditácia pomáha: blahodárne vplýva na myseľ aj na telo!

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
WhatsApp
2017-04-06 10:07:24

Meditácia bola súčasťou životného štýlu rôznych ľudí už od nepamäti. Tvrdení o jej prospešných účinkoch na funkcie mozgu a tela je neúrekom. Mala by redukovať nadmerný stres, znižovať krvný tlak, či zahnať depresiu a úzkosť. Sú však tieto potvrdenia z vedeckého hľadiska potvrdené? Vyzerá to tak, že áno!

Biological Psychiatry, žurnál venovaný psychiatrickej neurovede a terapeutike, priniesol výsledky vedeckej štúdie, ktorá benefity meditácie potvrdzuje. Po prvýkrát vôbec tak vznikol faktami podložený dôkaz o tom, že meditácia prispieva k vitalite mozgu, ako i celkovému zdraviu ľudského organizmu. Štúdia sa bližšie zaoberá tým, ako odlíšiť skutočnú meditáciu od falošnej, a podrobne hovorí aj o jedlotlivých benefitoch pravidelnej meditácie. Výsledky vám prinášame v tomto článku.

Čo je skutočná meditácia?

Aby sa meditácia dala považovať za meditovanie v skutočnom zmysle slova, je potrebné vytvoriť si o nej ustálený obraz. Podľa vedúceho štúdie, J. Davida Creswella, ide o otvorené a chápavé povedomie o skúsenosti so sebou samým.

Profesor psychológie a riaditeľ výskumného laboratória Creswell, ďalej meditáciu popisuje ako plnohodnotné vnímanie súčasného okamihu.

NÁŠ TIPMáte problémy so zaspávaním? Tento článok vám prezradí 6 tipov, ako vám meditovanie môže pomôcť

Simulovaná vs. správna meditácia

Výskumné činnosti, dotýkajúce sa zdravia, vždy vyžadujú dostatočne veľkú testovanú skupinu, ktorá je dôležitá pre zbieranie porovnávacích dát. Účastníci takejto skupiny si myslia, že spolu so zvyškom testovaných podstupujú rovnaké procesy. Ako to však urobiť pri meditácii? Existuje spôsob, aby ste ľuďom navodili dojem, že meditujú, pričom to však nebude pravda?

ako pomaha meditacia

Metodológia vedcov potvrdzuje, že áno. Na začiatok do experimentu zapojili 35 nezamestnaných mužov a žien, ktorí zažívali stres, spôsobený hľadaním si práce. Týmto ľudom vykonali odber krvi a snímky mozgu. Polovica z nich sa následne učila správnej meditácii v meditačnom centre, druhej bol predstavený súbor simulovanej meditácie, ktorá bola zameraná na relaxáciu a odvracanie pozornosti od obáv a stresu.

Účastníci placebo skupiny sa počas dňa venovali napríklad strečingovým cvičeniam. Skupina bola tiež povzbudzovaná k rozhovorom, či povznesenému vnímaniu vlastných tiel. Vedúci tejto skupiny ich často royptyľoval rozprávaním vtipov.

V tom istom čase skupina, ktorá sa učila pravej meditácii, venovala veľkú pozornosť telesným pocitom, vrátane tých nepríjemných.

NÁŠ TIP – Tiež vás trápi stres z práce? Tieto dýchacie cvičenia vám pomôžu uvoľniť sa – a zvládnete ich aj na pracovisku

Potvrdené: Jednoznačné benefity meditovania


Po troch dňoch účastníci experimentu bez ohľadu na skupinu výskumníkom povedali, že sa cítia čerstvejší a lepšie schopní odolať stresu z nezamestnanosti. No následné snímkovanie mozgu odhalilo rozdiely len u tých, ktorí sa venovali „pravej“ meditácii. Ukázala sa u nich väčšia aktivita a komunikácia medzi časťami  mozgu, ktoré majú na starosti spracovanie stresových reakcií a ďalších oblastí zodpovedných za sústredenie sa a pokoj. O štyri mesiace neskôr sa v ich krvi našlo výrazne menej náznakov nezdravých zápalov ako u placebo skupiny.

Vedúci štúdie Creswell a jeho kolegovia veria, že zmeny v mozgu viedli k podstatnej redukcii zápalov.

Napriek tomu nie je jasné, ako. S určitosťou však nemožno povedať, či je na dosiahnutie výsledkov nevyhnutné „poctivou“ meditáciou  stráviť tri neprerušené dni. Pri meditácii, teda na presné čísla musíme zabudnúť, dôležitá je pravidelná prax. Ak sa na túto cestu vyberiete, ostáva len na vás, koľko času a intenzity sa jej rozhodnete venovať, benefity však pocítite veľmi skoro.

Chcete vedieť viac? Prečítajte si náš kompletný návod, v ktorom vám prezradíme, ako začať, ako si nájsť to vhodné miesto, koľko času meditácii venovať a predstavíme vám aj základné techniky meditácie.

Zakladne tipy a triky o tom ako meditovat

Najnovšie články

Sandále na každý dovolenkový outfit – Tieto farby budú trendy!

Prechádzanie zo sedu do stoja pri práci nebolo nikdy také jednoduché

Sprievodca výberom parfému: Ako vybrať vôňu, ktorá vám sadne?

Červená kabelka – ako ju štýlovo skombinovať na rôzne príležitosti?

Rýchla Pomoc pri Hnačke

Psoriáza: Príčiny, príznaky a možnosti liečby

Kožné vyrážky: príčiny vzniku a príznaky. Ako sa s nimi vysporiadať?

5 tipov na výlet do hôr na Slovensku

5 tipov na jarný výlet po Európe za slnkom

Chcete omladnúť? Vyberte si práčku, ktorá sa postará o vždy čisté a štýlové oblečenie

Čo si obliecť k hnedým lodičkám? Tu sú naše tipy.

Zdravá chrbtica a inovatívny dizajn, hlavné zbrane sedacích vakov