Vyberte si správne slnečné okuliare – Omladnut.sk

Vyberte si správne slnečné okuliare

Kvalitné slnečné okuliare nie sú lacnou záležitosťou, preto je dobré popremýšľať čo vlastne potrebujeme. Okuliare si zväčša vyberáme podľa vzhľadu, zaujímajte sa však aj o technické parametre a aj o servis.  (Poškriabané sklá by vám totiž mali v optike vymeniť.) Po kvalitné okuliare je najlepšie si zájsť do očnej optiky.  Odborník vám totiž najlepšie poradí, čo je ideálne práve pre vás.

Najskôr si ujasnite, na čo konkrétne okuliare potrebujete. Ak na šport, zvoľte si športové, ak na denné nosenie do práce a šoférovanie mali by vyzerať rozhodne inak a mať aj iné vlastnosti.

Pri okuliaroch je najlepšie ak sú čo najväčšie a dokonale chránia vaše oči.

Samozrejmosťou by mal byť UV filter 400 nanometrov, ktorý poskytuje 100% systém ochrany a neprepúšťa ultrafialové svetlo rizikovej vlnovej dĺžky.

Ak je to možné zoberte si okuliare vyskúšať na denné svetlo a dajte na pocit. Musia vám dokonale sadnúť, pretože ich budete nosiť aj celé hodiny.

Farba skiel

Modrá – nevhodná na šoférovanie. Znižuje intenzitu vnímania červenej a zelenej farby. Na šoférovanie sú ideálne slnečné okuliare s polarizačným efektom -znižujú množstvo odrazeného svetla do oka, a tým zabraňujú oslňovaniu.
Žltá – ideálna na šport a do hmly, tieto sklá zlepšujú rozlišovaciu schopnosť v hmle.
Hnedá a sivá – ideálna na šoférovanie

Kategorizácia 1, 2, 3, 4

Tieto číslice určujú intenzitu sfarbenia skla a jeho priepustnosť svetla. Čím vyššia kategória, tým tmavšie sklá.

Kategória 2 – priepustnosť svetla 25-50%

Kategória 3 – priepustnosť svetla 10-25%

Kategória 4 – priepustnosť svetla 3-10%

Je veľa dobrých značiek kvalitných slnečných okuliarov, ktorých mená možno nie sú až také zvučné. Počítajte s tým, že ak si kúpite komerčne vychytenú značku, zoberie vám aj 50% z ceny okuliarov.

Ilustračné foto: PRADA