Prechádzanie zo sedu do stoja pri práci nebolo nikdy také jednoduché

Sprievodca výberom parfému: Ako vybrať vôňu, ktorá vám sadne?

Červená kabelka – ako ju štýlovo skombinovať na rôzne príležitosti?

Rýchla Pomoc pri Hnačke

Psoriáza: Príčiny, príznaky a možnosti liečby

Kožné vyrážky: príčiny vzniku a príznaky. Ako sa s nimi vysporiadať?

Materské znamienko: Kedy je nebezpečné?

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
WhatsApp
2017-12-21 09:00:35

Môže materské znamienko predstavovať pre naše telo hrozbu? Prečítajte si ktoré znamienka sú nebezpečné a ako ich včas odhaliť.

Príznaky a symptómy rakoviny kože

Materské znamienko predstavuje pre ľudské zdravie hrozbu najmä z dôvodu vzniku melanómu, teda zhubného nádoru kože. Najčastejším dôvodom na podozrenie sú materské znamienka, hrudky, škvrny alebo iné zmeny vyskytujúce sa na pokožke.

Normálne materské znamienko

Normálne, zdraviu neškodné znamienko je zvyčajne rovnomerne sfarbená, hnedá až čierna škvrna na pokožke. Materské znamienko môže byť ploché, ale aj vyvýšené a siahajúce do strán. Tvar zdravého znamienka je väčšinou okrúhly alebo oválny. Vo všeobecnosti bývajú menšie ako 6 milimetrov vo veľkosti podobnej priemeru ceruzky. Niektoré materské znamienka sú súčasťou nášho tela už od narodenia, najčastejší je však ich vznik počas detstva alebo mladej dospelosti. Znamienka, ktoré vám na tele pribudnú až počas dospelosti, by ste si preto radšej mali nechať skontrolovať lekárom. Po tom, čo sa znamienko vyvinie, jeho veľkosť zvyčajne ostáva rovnaká. Bez zmeny by mali ostať i farba a tvar materského znamienka. Výnimkou nie je ani to, že sa materské znamienko po čase z pokožky úplne vytratí.

Možné príznaky melanómu

Znamienka nie sú žiadnou raritou a ich výskyt na ľudskej pokožke je celkom bežný. Prevažná väčšina znamienok na pokožke je neškodných. Je však dôležité vedieť rozpoznať zmeny na znamienku, ktoré signalizujú riziko vzniku melanómu. Najdôležitejším varovným znakom melanómu je nové znamienko alebo škvrna na koži, ktoré menia svoju veľkosť, tvar alebo farbu. Ďalším dôležitým príznakom je znamienko, ktoré vyzerá inak ako všetky ostatné materské znamienka na koži. Ak sa vás niektoré z týchto výstražných znamení týka, neodkladajte návštevu lekára a  svoju pokožku určite nechajte skontrolovať.

meniace sa znamienko môže signalizovať problém

Ďalšie znaky nebezpečného znamienka

Na pozore by ste mali byť aj v prípade, že vaše materské znamienko prejavuje jeden z uvedených príznakov.

Asymetria – Znamienko je asymetrické, čo znamená, že sa jedna polovica znamienka nezhoduje s druhou.

Okraj – Pozor si dávajte ak sú vaše znamienka nepravidelné, narušené, vrúbkované alebo sú okraje neurčité.

Farba –  Ďalším zlým znamením je, ak farba znamienka nie je rovnaká po cele dĺžke a obsahuje rôzne odtiene hnedej alebo čiernej farby. Vyskytujú sa aj nebezpečné znamienka s prímesou ružovej, červenej, bielej alebo modrej farby.

Priemer – Nebezpečným znakom môže byť narastajúca veľkosť znamienka. Priemer materského znamienka by nemal byť väčší ako 6 milimetrov. Nemusí to však byť pravidlom, pretože niektoré melanómy bývajú aj menšie.

Vývoj – Posledným bodom je vývoj, teda akákoľvek zmena znamienka. Môže ísť o vývoj tvaru, veľkosti farby alebo štruktúry materského znamienka.

Iné varovné signály:

  • Bolesť v okolí znamienka, ktorá pretrváva
  • Rozptýlenie pigmentu z okraja miesta znamienka do okolitej kože
  • Sčervenanie alebo nové opuchy nad hranicou znamienka
  • Nepríjemné pocity ako je svrbenie, citlivosť alebo bolesť
  • Mokvanie v okolí znamienka, zriedkavo môže ísť aj o krvácanie

Zdravie je to najdôležitejšie čo máme, preto by sme sa o neho mali príkladne starať. Včasná diagnostika nebezpečného znamienka vám môže ušetriť množstvo nepríjemností. Niekedy je ťažké rozoznať rozdiel medzi melanómom a obyčajným znamienkom, v prípade akéhokoľvek podozrenia preto neodkladajte návštevu lekára. O tom kedy a prečo je nutné znamienka chirurgicky odstrániť si môžete prečítať v našom článku.

Kontrolujete si z času na čas svoje znamienka? Ak ste boli v tomto smere doposiaľ trošku nezodpovední, veríme, že vám článok napovedal ako odhaliť nebezpečné znamienka a rozlíšiť ich od tých klasických.  Nezabúdajte na prevenciu, ktorá vás nič nestojí, no dokáže byť skutočne nápomocná.

 

Najnovšie články

Prechádzanie zo sedu do stoja pri práci nebolo nikdy také jednoduché

Sprievodca výberom parfému: Ako vybrať vôňu, ktorá vám sadne?

Červená kabelka – ako ju štýlovo skombinovať na rôzne príležitosti?

Rýchla Pomoc pri Hnačke

Psoriáza: Príčiny, príznaky a možnosti liečby

Kožné vyrážky: príčiny vzniku a príznaky. Ako sa s nimi vysporiadať?

5 tipov na výlet do hôr na Slovensku

5 tipov na jarný výlet po Európe za slnkom

Chcete omladnúť? Vyberte si práčku, ktorá sa postará o vždy čisté a štýlové oblečenie

Čo si obliecť k hnedým lodičkám? Tu sú naše tipy.

Zdravá chrbtica a inovatívny dizajn, hlavné zbrane sedacích vakov

Prinášame vám 4 tipy, ako zostať zdraví počas jesene