Jazvy po akné: 5 domácich receptov ako sa ich navždy zbaviť – Omladnut.sk

Jazvy po akné: 5 domácich receptov ako sa ich navždy zbaviť

olej

V niektorých prípadoch môžu jazvy predstavovať príbeh, či spomienku, ktorá sa snami nesie po celý život. Ak však vašu tvár zdobia nepekné jazvy po akné, ktoré pripomínajú len nepríjemný boj s akné, určite oceníte nasledujúce rady ako ich odstrániť.

Nebezpečné akné

Vážnejšie a dlhodobo pretrvávajúce akné, môže spôsobiť jazvy, ktoré na tvári vytvoria hlboké dutiny, rôznych uhlov a štruktúry. Takéto jazvy po akné vznikajú najmä vtedy, ak akné prenikne hlboko do pokožky a výrazne ju a tkanivo pod ňou poškodí. Nebezpečné je ak je koža zapálená a na tvári sa začnú tvoriť hrubé červenkasté cysty a uzliny. Ak sa chcete jazvám vyvarovať, dôležité je čo najskôr zakročiť a akné začať liečiť. Pozor však na stláčanie, odlupovanie či odstraňovanie akné, takéto násilné zákroky sú  rizikom pre ešte väčší zápal.

Prečo vznikajú jazvy?

Možno sa pýtate prečo na mieste akné vlastne jazvy vznikajú. Keď sa vyrážiek zbavíte, vaše telo sa pokúša opraviť poškodenie spôsobené zápalom. Počas procesu hojenia produkuje na podporu pokožky kolagén. Ak však telo produkuje príliš málo alebo príliš veľa kolagénu, je pravdepodobné, že sa na tvári vytvorí jazva. Typ zjazvenia teda úzko súvisí s tým, koľko kolagénu vaše telo vytvorí. Bohužiaľ, vplyv hrajú aj gény, ktoré istým spôsobom predurčujú do akej miery je vaša koža náchylná na tvorbu jaziev po akné.

Ako jazvy odstrániť?

Hoci neexistuje žiadna stopercentná záruka, že sa na vašej tvári jazvy už nikdy neobjavia, jestvuje niekoľko preventívnych techník ako sa im vyvarovať. A ak vás jazvy po akné už nejakú dobu trápia, nasledovné recepty vám pomôžu  ich výskyt zminimalizovať.

Domáce recepty na jazvy po akné

1. Aloe vera

Čerstvý gél z aloe vera je silným zdrojom vitamínov, ktoré pomáhajú uzdraviť pokožku a vyblednúť jazvy po akné. Aloe je veľmi jemné, takže sa nemusíte obávať akéhokoľvek podráždenia. Aloe vera je tiež výborný prírodný hydratačný prostriedok, ktorý vašej pokožke vdýchne jemný a zdravý vzhľad. Aloe vera nájdete v drogérii, či lekárňach. Najlepšie je, ak zvolíte čerstvý extrakt aloe vera priamo z rastliny. Stačí ak list otvoríte, rôsolovitým vnútrom si potriete jazvy a necháte minimálne 30 minút pôsobiť.

2. Sóda bikarbóna

Ako už iste viete, sóda bikarbóna už dávno nie je len prostriedkom na pečenie. Niekto s ňou čistí domácnosť, niekto bieli zuby, no veľmi účinná je aj pri odstraňovaní jaziev. Sóda sa skladá z kryštálov hydrogén-uhličitanu sodného, ktorý jemne odlupuje pokožku a tvorí efekt čistiacej kefky. Stačí rozmiešať niekoľko lyžičiek sódy na pečenie s dostatkom vody tak, aby ste vytvorili hustú pastu a následne ju vmasírovať do pokožky. Po aplikácii by ste zmes na tvári mali nechať pôsobiť približne dve minúty. Sóda vyčistí póry a zjemní jazvy. Po umytí si naneste hydratačný krém alebo výživný olej.

3. Kokosový olej

Kokosový olej je jednoducho jednotkou medzi prírodnými produktmi. Svoju popularitu si získal vďaka svojim hydratačným, ale i antibakteriálnym a liečivým účinkom na pokožku. Recept je pritom veľmi jednoduchý. Stačí ak si na lyžičku naberiete trošku panenského kokosového oleja a v rukách ho necháte roztopiť na telesnú teplotu. Nanesiete na tvár a pre lepšie účinky  pôsobenia vitamínov a esenciálnych mastných kyselín olej necháte bez zmývania pôsobiť.

4.Uhorka

Ďalšou populárnou zložkou na ošetrenie tváre je uhorka. Táto zelenina nie je len super hydratačná, ale obsahuje tiež vitamín A, vitamín C a horčík – teda všetky skvelé látky pre vašu  pokožku. Na liečbu jaziev je najlepšie zaobstarať si domáce uhorky zo záhradky, či trhoviska. Nakrájajte ich na tenké plátky a priložte na zjazvenú pokožku. Po približne 30 minútach uhorku odstráňte a tvár opláchnite studenou vodou. Takúto masku môžete pokojne podľa potreby opakovať každý deň.

5. Med

Med je nielen chutným darom prírody, ale aj šikovným liečiteľom. Aj v tomto prípade však platí, že výber je dôležitý. Zabudnite na med zo supermarketu, ktorý namiesto vzácnych zložiek obsahuje len cukor. Tú naozajstnú kvalite nájdete u miestneho včelára, ktorých je na Slovensku dostatok. Med jednoducho naneste na zjazvené mieste a nechajte ho pracovať na svojom zázračnom liečení. Ak chcete medom vyčistiť póry zamiešajte do neho dve lyžičky mletej škorice.

Vyskúšajte zázraky prírody na vlastnej koži. Výhodou týchto receptov na odstránenie jaziev po akné je nie len dostupnosť, ale aj finančná nenáročnosť. Od krásnej pleti vás tak už viac nič nedelí. V prípade, že poznáte iné tipy ako jazvy po akné odstrániť, neváhajte sa o ne s nami podeliť v komentároch.