Prechádzanie zo sedu do stoja pri práci nebolo nikdy také jednoduché

Sprievodca výberom parfému: Ako vybrať vôňu, ktorá vám sadne?

Červená kabelka – ako ju štýlovo skombinovať na rôzne príležitosti?

Rýchla Pomoc pri Hnačke

Psoriáza: Príčiny, príznaky a možnosti liečby

Kožné vyrážky: príčiny vzniku a príznaky. Ako sa s nimi vysporiadať?

Káva: Skutočne odvodňuje? Veda tvrdí opak

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
WhatsApp
2018-06-20 09:04:19

Káva je neodmysliteľnou súčasťou života mnohých. Čierny nápoj na sto spôsobov obľubujú na celom svete. Kávovú kultúru však sprevádza množstvo dobre myslených rád o jej účinkoch. Jedným z najčastejších varovaní je, že káva má dehydratujúci účinok a odvodňuje naše telo. Je to však naozaj tak?

Mýtus: Káva odvodňuje

Dlhodobo nás odborníci aj laici presviedčali o tom, že káva, lepšie povedané, kofeín obsiahnutý v káve, má diuretické, teda močopudné účinky. Jednoducho povedané, verilo sa tomu, že káva odvodňuje a spôsobuje dehydratáciu. Toto tvrdenie viedlo k dobre mysleným radám: V letných mesiacoch by sme mali obmedziť príjem nápojov s obsahom kofeínu. Pozreli sme sa bližšie na to, či je to naozaj pravda, a krátka odpoveď znie: nie… ale aj áno. 

káva odvodňuje-1

Tolerancia na kofeín

Výskum z roku 1928 načal debatu o tom, že naše telo si na kofeín jednoducho zvykne. Hoci bol výskum vykonaný na malej vzorke ľudí, zistili sa viaceré veci. V prvom rade sa potvrdilo, že u ľudí, ktorí nepili kávu aspoň dva mesiace pred výskumom, má kofeín zjavne diuretický účinok už v malom množstve (polovica šálky kávy). Ďalej sa však ukázalo, že pri pravidelnej konzumácii sa už do niekoľkých dní zvýši tolerancia nášho organizmu voči kofeínu, a rovnaký močopudný účinok vyvolá až dvojnásobná dávka kofeínu (teda celá šálka kávy). Na základe tohto vedci predpokladali, že pri pravidelnom pití kofeínových nápojov je tento diuretický účinok nebadateľný, pretože telo si na kofeín zvykne. Pravidelné pitie kávy by teda nespôsobovalo dehydratáciu.

Ďalší výskum tieto výsledky potvrdil. Toho sa zúčastnilo 59 ľudí, a počas doby 11 dní sa sledovala ich reakcia na kofeín. Cieľom bolo zistiť, či konzumácia kofeínu vedie k zvýšenej strate vody. Prvých 6 dní každý účastník konzumoval kofeín v množstve, ktoré sa rovná 2-3 šálkam kávy. Zvyšných 5 dní bol príjem rôzny, od nuly až po trojnásobok. Merala sa každá známa hodnota, pokiaľ ide o vodu v organizme a hydratáciu – a takmer žiadna z nich neukázala výkyvy v hydratácii.  

káva

Dobre mienená rada môže aj ublížiť

Kľúčovou pri týchto výskumoch bola práve reakcia tela na pravidelný príjem kofeínu. Len nedávno sa vytvoril tzv. hydratačný index, ktorý porovnáva všetky možné nápoje k účinku čistej vody. Tento index konečne potvrdil, že každá prijatá tekutina sa ráta do nášho celodenného príjmu, akurát niektoré sú efektívnejšie ako iné.

Okrem toho, neexistuje žiadna záruka, že človek, ktorému poradíme nepiť nápoje s obsahom kofeínu, tieto nápoje aj naozaj nahradí niečim iným. A tak môže dobre mienená rada spôsobiť ešte nižší príjem tekutín.

káva odvodňuje-2

Záver? Pokojne pite to, na čo máte chuť

Kola, káva či sladené limonády prinesú vášmu telu toľko vody ako bežné nápoje pre športovcov či voda. Samozrejme, sladené nápoje majú svoje vlastné nevýhody a namiesto kupovaných vám radšej odporúčame zdravé a chutné domáce limonády. Pokiaľ však ide o obsah kofeínu vo vašej rannej káve, nemusíte mať obavy. Ak si ju vychutnávate pravidelne, tak ju pokojne zarátajte do množstva prijatých tekutín.

Poznáte milovníkov kávy? Zdieľajte článok na vašich sociálnych sieťach, aby sa o ňom dozvedeli.

Najnovšie články

Prechádzanie zo sedu do stoja pri práci nebolo nikdy také jednoduché

Sprievodca výberom parfému: Ako vybrať vôňu, ktorá vám sadne?

Červená kabelka – ako ju štýlovo skombinovať na rôzne príležitosti?

Rýchla Pomoc pri Hnačke

Psoriáza: Príčiny, príznaky a možnosti liečby

Kožné vyrážky: príčiny vzniku a príznaky. Ako sa s nimi vysporiadať?

5 tipov na výlet do hôr na Slovensku

5 tipov na jarný výlet po Európe za slnkom

Chcete omladnúť? Vyberte si práčku, ktorá sa postará o vždy čisté a štýlové oblečenie

Čo si obliecť k hnedým lodičkám? Tu sú naše tipy.

Zdravá chrbtica a inovatívny dizajn, hlavné zbrane sedacích vakov

Prinášame vám 4 tipy, ako zostať zdraví počas jesene