Káva je neodmysliteľnou súčasťou života mnohých. Čierny nápoj na sto spôsobov obľubujú na celom svete. Kávovú kultúru však sprevádza množstvo dobre myslených rád o jej účinkoch. Jedným z najčastejších varovaní je, že káva má dehydratujúci účinok a odvodňuje naše telo. Je to však naozaj tak?
Mýtus: Káva odvodňuje
Dlhodobo nás odborníci aj laici presviedčali o tom, že káva, lepšie povedané, kofeín obsiahnutý v káve, má diuretické, teda močopudné účinky. Jednoducho povedané, verilo sa tomu, že káva odvodňuje a spôsobuje dehydratáciu. Toto tvrdenie viedlo k dobre mysleným radám: V letných mesiacoch by sme mali obmedziť príjem nápojov s obsahom kofeínu. Pozreli sme sa bližšie na to, či je to naozaj pravda, a krátka odpoveď znie: nie… ale aj áno.
Tolerancia na kofeín
Výskum z roku 1928 načal debatu o tom, že naše telo si na kofeín jednoducho zvykne. Hoci bol výskum vykonaný na malej vzorke ľudí, zistili sa viaceré veci. V prvom rade sa potvrdilo, že u ľudí, ktorí nepili kávu aspoň dva mesiace pred výskumom, má kofeín zjavne diuretický účinok už v malom množstve (polovica šálky kávy). Ďalej sa však ukázalo, že pri pravidelnej konzumácii sa už do niekoľkých dní zvýši tolerancia nášho organizmu voči kofeínu, a rovnaký močopudný účinok vyvolá až dvojnásobná dávka kofeínu (teda celá šálka kávy). Na základe tohto vedci predpokladali, že pri pravidelnom pití kofeínových nápojov je tento diuretický účinok nebadateľný, pretože telo si na kofeín zvykne. Pravidelné pitie kávy by teda nespôsobovalo dehydratáciu.
Ďalší výskum tieto výsledky potvrdil. Toho sa zúčastnilo 59 ľudí, a počas doby 11 dní sa sledovala ich reakcia na kofeín. Cieľom bolo zistiť, či konzumácia kofeínu vedie k zvýšenej strate vody. Prvých 6 dní každý účastník konzumoval kofeín v množstve, ktoré sa rovná 2-3 šálkam kávy. Zvyšných 5 dní bol príjem rôzny, od nuly až po trojnásobok. Merala sa každá známa hodnota, pokiaľ ide o vodu v organizme a hydratáciu – a takmer žiadna z nich neukázala výkyvy v hydratácii.
Dobre mienená rada môže aj ublížiť
Kľúčovou pri týchto výskumoch bola práve reakcia tela na pravidelný príjem kofeínu. Len nedávno sa vytvoril tzv. hydratačný index, ktorý porovnáva všetky možné nápoje k účinku čistej vody. Tento index konečne potvrdil, že každá prijatá tekutina sa ráta do nášho celodenného príjmu, akurát niektoré sú efektívnejšie ako iné.
Okrem toho, neexistuje žiadna záruka, že človek, ktorému poradíme nepiť nápoje s obsahom kofeínu, tieto nápoje aj naozaj nahradí niečim iným. A tak môže dobre mienená rada spôsobiť ešte nižší príjem tekutín.
Záver? Pokojne pite to, na čo máte chuť
Kola, káva či sladené limonády prinesú vášmu telu toľko vody ako bežné nápoje pre športovcov či voda. Samozrejme, sladené nápoje majú svoje vlastné nevýhody a namiesto kupovaných vám radšej odporúčame zdravé a chutné domáce limonády. Pokiaľ však ide o obsah kofeínu vo vašej rannej káve, nemusíte mať obavy. Ak si ju vychutnávate pravidelne, tak ju pokojne zarátajte do množstva prijatých tekutín.