Leto je obdobie, kedy všetky rady ukazujeme kúsok kože. A všemožne sa snažíme, aby bola naša pokožka hladká. Najčastejšie ženy siahajú po holiacich strojčekoch. Avšak čepeľ žiletky pokožku irituje, vysušuje a častokrát sprevádzajú holenie nepríjemné príznaky: vyrážky, začervenanie a zarastajúce chĺpky. Ako sa ich zbaviť?
Je naša pokožka po holení naozaj hladká?
Bez ohľadu na to, aký druh žiletky použijeme, cieľ je vždy rovnaký: zbaviť kožu nežiadaného ochlpenia. Častokrát sa však krátko po holení objaví podráždenie v podobe malých vyrážok, koža sa začervená a niekedy dokonca opuchne. V prípade podpazušia to je problém, ktorý vnímam najmä pri aplikácii deodorantov, ktoré kožu rozdráždia ešte viac a tá potom svrbí a je citlivá na dotyk.
Najsilnejšie však tieto vyrážky vnímame na nohách, ktoré najmä v horúcich mesiacoch rady ukazujeme. Podráždená pokožka reaguje na škodlivé slnečné lúče a začervenanie je veľmi viditeľné. Na pohľad sa to podobá alergickej reakcii a častokrát nevieme, čo s tým. Ešte nepríjemnejšia je táto situácia v oblastí bikín, kde je koža naozaj citlivá.
Pri častom holení to vedie k častému krvácaniu, otvorené rany sa zápalia a rozšírené póry sa upchajú. Toto vedie k zarastaniu chĺpkov, a dostávame sa tak do začarovaného kruhu, z ktorého len ťažko von. Ako to riešiť?
Jedným z riešení je určite správna voľba žiletky: viac čepiel, s ochranným prúžkom a správnym tvarom (zväčša oblým). Tak vyzerá „ideálny“ holiaci strojček.
NÁŠ TIP: Epilácia vs. depilácia. Aký je v tom rozdiel?
Pravidelný peeling
Jedna z najužitočnejších rád ako sa pripraviť na leto a získať hladkú pokožku, je začať s pravidelným odstraňovaním odumretých kožných buniek. Peeling vám pomôže zjemniť kožu, tiež však zmäkčí chĺpky, ktoré sa tak jednoduchšie odstránia. Z dlhodobého hladiska pomôže predchádzať zarastajúcich chĺpkom a tiež zjednotí tón kože (predovšetkým v podpazuší a oblasti bikín).
Netreba však zabúdať, že naša pleť potrebuje trpezlivosť a čas. Veľa nedokonalostí dokáže vyliečiť aj sama, netreba ju však do ničoho hnať. Používajte jemný peeling, ideálne prírodný, ktorý vašu pleť nerozdráždi ešte viac ako holenie. Priveľké čiastočky môžu kožu porezať, a do týchto malých rán sa potom usádza kožný maz. Môže to viesť k tvorbe vyrážok, ktoré si potom pri holení opätovne rozdráždite.
Miesto drsného peelingu a silného škrabanie si radšej namiešajte doma vlastný, napríklad kávový. Používajte pohyby hole a dole namiesto krúživých. Krúživé pohyby, na ktoré sme zvyknuté pri starostlivosti o tvár, môžu len zmiasť vlasové folikuly. Naopak, trenie v smere rastu pomôže uvoľniť aj zarastené chĺpky, ktoré potom bez problémov odstránite.
NÁŠ TIP: Veľké porovnanie: Ktorý typ depilácie sa hodí práve vám?
Hydratácia
Peeling aj holenie pokožku vysušujú. Najmä v letných mesiacoch ľahko zabúdame na hydratačné produkty, sú však veľmi dôležité pre hladkú kožu. Môžete použiť ľahší hydratačný krém alebo olej, mnoho z nich obsahujú aj SPF, takže v jednom kroku budete vašu pokožku chrániť aj pred slnečnými lúčmi.
Boj so zarastajúcimi chĺpkami
Ako sme si už povedali, pravidelný peeling vám časom prinesie hebkú pokožku a mäkčšie chĺpky, okrem toho odstráni vrchnú vrstvu kože nad zarastenými chĺpkami. Tie však častokrát neoholíte, kým ich nevytiahnete spod poslednej vrstvy pokožky. Tam sa môžete dostať manuálne alebo potomouc enzýmových (chemických) peelingov.
Ak sa o to pokúsite manuálne, vždy používajte čistú pinzetu a neustále pleť čistite (najlepšie alkoholovým alebo iným, protizápalovým roztokom). Chemický peeling, napríklad vyrobený zo zmesi jahôd a citrónovej šťavy, postupne odstráni vrstvu kože, ktorá bráni čepeli žiletky odstrániť chĺpok. Tu tiež platí, že trpezlivosť ruže prináša (alebo v našom prípade hladkú pokožku).
NÁŠ TIP: Zero waste kúpeľňa: Jednoduché kroky, ako prestať produkovať zbytočný odpad
Najjednoduchšie domáce recepty pre hladkú kožu
- Jahodový enzýmový peeling: Zmes rozdrvených jahôd (3-5 jahôd podľa veľkosti) a citrónovej šťavy (z polovice citróna). Na čistú pleť naneste vatovým tampónikom, nechajte pôsobiť 10-15 minút a zmyte vlažnou vodou.
- Kávový peeling: Mletú kávu zalejte teplou vodou tak, aby vám vznikla pasta. Pre hydratačný účinok pridajte váš obľúbený olej (napríklad kokosový). Použite ako bežný peeling, na tele s rovnými pohybmi.
- Hydratačný protizápalový balzam: Do čistého bambuckého masla primiešajte niekoľko kvapiek čajovníkového oleja a použite po holení ako klasický hydratačný krém. Nechajte úplne vpiť pred použitím SPF.
- Tonikum proti zarastajúcim chĺpkom: Čerstvo po holení, ešte pred nanesením hydratačného krému, použite sťahujúce tonikum. To uzavrie póry a zabráni tak zarastaniu. Tonikum si vytvoríte zmesou čajovníkového oleja a ružovej vody, tiež však môžete použiť alkoholový roztok. Opatrne pri otvorených ranách.