Dolnorakúska Vinárska jeseň je v plnom prúde – Omladnut.sk

Dolnorakúska Vinárska jeseň je v plnom prúde

Od začiatku septembra až do konca novembra si celé Dolné Rakúsko vychutnáva lahodné vína. Oslavujú totiž Vinársku jeseň. Viac ako 100 obcí organizuje celý rad veselých podujatí. Vínna cesta dlhá 830 km ponúka festivaly v pivničných uličkách, ochutnávky burčiaka a skorého vína, prechádzky po viniciach, dožinkové slávnosti či krsty nových mladých vín.

Piate ročné obdobie

Viac než 100 malebných dediniek a mestečiek spája 830 kilometrov dlhá dolnorakúska vínna cesta, ktorá vás prevedie cez 8 vinárskych oblastí. Spolu každoročne ponúkajú približne 800 najrôznejších podujatí súvisiacich s vínom. Dolnorakúska vínna cesta je jednou z najdlhších na svete. Vinárska jeseň sa koná už 19-ty krát a pre výnimočnosť tohto obdobia ho obyvatelia nazývajú aj piatym ročným obdobím – pre Dolné Rakúsko je to najkrajšie, no určite aj najpôžitkárskejšie ročné obdobie. Od začiatku septembra až do adventu sa v spojení s dávnymi tradíciami všetko krúti len okolo pôžitkov z vína, kulinárskych špecialít a očarujúcej krajiny. “Naša vinárska kultúra je úzko spojená so zvykmi a tradíciami. Presne tak ako aj obyvatelia Dolného Rakúska. Práve oni veľkou mierou prispievajú k celému úspechu vínnej cesty. Ich pohostinnosť a láska k vínu majú zásluhu na tom, aby bolo možné rok čo rok vytvoriť a organizovať toľko krásnych podujatí,“ povedala štátna ministerka cestovného ruchu Dr. Petra Bohuslav.

Víno, kultúra, zážitky

Začiatkom septembra nastalo obdobie slávností medzinárodne uznávaných dolnorakúskych vín. Oslavujte aj vy návštevou veľkého množstva viníc, tradičných i moderných vinárstiev, odborných prednášok vo vinotékach a to všetko spolu s vysoko atraktívnymi kulinárskymi a kultúrnymi podujatiami, ktoré vychádzajú z lásky k vínu: s bujarými oslavami vo vínnych pivniciach, krstami vín, koncertmi, divadlom, cyklistickými výletmi po viniciach a veselými plavbami loďou. A od vinárskej kultúry je to už je len malý krôčik k ďalším kultúrnym aktivitám.  Ak máte chuť vybrať sa na niekoľkodňový výlet, ubytovanie ponúkajú všetky hostince, vinárske dvory, gazdovské dvory, penzióny aj hotely. Zároveň vám odporučia množstvo zaujímavých výletov: od plavby  po Dunaji cez organizovanú vinohradnícku exkurziu až po výlety na elektrickom bicykli či niekoľkochodové degustačné menu v gurmánskej reštaurácii.

Malou novinkou je tzv. Heurigenkalender, ktorý je k dispozícii ako aplikácia a poskytuje ucelený prehľad otváracích hodín vinárstiev a času festivalov, ktoré vám ukáže na základe vašej aktuálnej polohy. Aplikácia je k dispozícii pre Android http://bit.ly/1rZ0uHo aj iPhone http://bit.ly/1qMovzj.

Ako spoznáte miesta, kde vám ponúknu lahodné domáce vína?

Každá vinárska pivnička, podnik, hostinec či krčmička sú označené venčekom z viniča (väčšinou zavesený na plote či prednej bráne), ktorý v Dolnom Rakúsku nazývajú Heurigen. Toto pomenovanie vychádza ešte z čias cisára Jozefa II., ktorý výrazne zmenil život svojim poddaným vinohradníkom a vinárom. V roku 1784 povolil svojrázne podnikanie Heurigen – vyhlásil slobodu nalievania vína a predávania vlastných produktov.

Osem vinárskych oblastí

Vinárska jeseň spája osem malých regiónov, ktoré sú najznámejšími dolnorakúskymi pestovateľmi hrozna a producentmi vína. Wachau, Kremstal, Kamptal, Traisental, Wagram, Weinviertel, Termálny región Wienerwald a Carnuntum. Ak na vínnej etikete uvidíte jeden z týchto názvov, môžete si byť istí, že máte v rukách lahodné dolnorakúske víno. Mestečko Wachau patrí na zoznam kultúrneho dedičstva UNESCO a nájdete v ňom nádherné terasové pivnice. Vo svete je veľmi známy Wachauský rízling. Kremstal sa preslávil najmä svojim pozitívnym vzťahom  k umeniu, nezameniteľnou architektúrou a bohatým kultúrnym programom.  Kamtal je veľkou vinárskou oblasťou, ktorej panuje rozmanitosť. Na jednej strane nádherná príroda a idylické vinárne, na strane druhej moderný vinársky svet.  Traisental patrí medzi najstaršie vinárske oblasti a odporúčame ju navštíviť v sprievode odborníka, pretože ponúka skutočné vinárske poklady. Wagram sa nachádza v oblasti s najlepšími klimatickými podmienkami, preto pestujú jedny z najkrajších a najlepších odrôd hrozna. Nachádza sa tu kláštor Klosterneuburg starý 900 rokov. Pikantné Veltlínske zelené víno je vlajkovou loďou najväčšieho tradičného vinárskeho regiónu – Weinviertel. Ak ste ešte neochutnali Cuvée Spätrot-Rotgipfler, ponúknu vám ho v Termálnom regióne Wienerwald spolu s typickými špecialitami z pôvodných viníc. Poslednou oblasťou je k Slovensku najbližší Carnuntum, v ktorom nájdete množstvo archeologických nálezov z rímskych čias a skvelé rozmanité vína.

Výber vinárskych podujatí:

Víno, umenie a kultúra – Falkenstein – 19. až 21. 9. (PI od 19:00 hod., SO od 13:00 hod., NE od 12:00 hod.)

Falkensteinská vínna pivnička nie je najdlhšia, ale vďaka renovácii patrí medzi tie najkrajšie. Vinárske rodiny sa tu prezentujú svojimi typickými pochúťkami, ponúkajú kvalitné vína. Môžete sa previezť na starom traktore, pozrieť si tradičné umenie a naučiť sa ručným prácam. V neposlednom rade vás poteší hudobný program.

www.falkenstein.gv.at

Vinobranie v Retzi – 26. až 28. 9.

Tradičné vinobranie a trhy na hlavnom námestí v mestečku Retz, kde sa môžete tešiť na regionálne špeciality a sladké vína. Slávnostná poľná omša, vystúpenia hudobných skupín, ohňostroj, vinársky sprievod a vínna fontána na vás čakajú na hlavnom námestí v piatok od 16:00 hod, v sobotu a v nedeľu od 10:00 hod.

www.retzer-weinlesefest.at

Prehliadka pivníc združenia Domäne Wachau – každú sobotu od 14:00 hod. až do 25. 10.

Ochutnávky vín, prednášky s vinármi. Máte jedinečnú príležitosť naučiť sa niečo o víne a opýtať sa, čo ste vždy chceli vedieť.

http://www.domaene-wachau.at/Detailansicht.321.0.html?&no_cache=1&tx_ttnews[tt_news]=334

Vinárska jeseň v Spitzeri – tri soboty a nedele od 27. 9. do 12. 10.

Počas troch víkendov vás pozývajú vinári zo Spitzeru do svojich vínnych pivničiek, ktorými vás prevedú v sprievode svetla fakiel. Vybrať sa môžete aj na výlet rybárskou loďou a ochutnať lahodné menu. Samozrejme nebude chýbať víno.

http://www.spitz-wachau.com/de/?tt=SPITZ_R8&id=99007

Zoznam ďalších podujatí na september a október:

September

19. -21. 9. Wein–Kunst–Kultur in Falkenstein (Weinviertel) – Víno-umenie-kultúra vo Falksteine

20. 9. Starnacht aus der Wachau (Wachau) – Hviezdna noc vo Wachau

20. 9. Stürmischer Herbsttag (Traisental) – Búrkový jesenný deň

20. -21. 9. Kellergassenfest in Niederschleinz (Weinviertel) – Festival vínnej pivničky v Niederschleinz

26.- 28. 9. Retzer Weinlesefest (Weinviertel) – Vinobranie v Retzi

27. 9. Septemberlese in Langenlois (Kamptal) – Septembrové vinobranie v Langenlois

27. 9. – 12. 10. Spitzer Weinherbst (Wachau) – Vínna jeseň v Spitzeri

28. 9. Kellergassenfest in Wildendürnbach (Weinviertel) – Festival vínnej pivničky vo Wildendürnbachu

28. 9. Tag des Denkmals, Nußdorf/Traisen (Traisental) – Deň pamätníkov

28. 9. Kellergassenfest in Niederkreuzstetten (Weinviertel) – Festival vínnej pivničky v Niederkreuzstettene

Október

4. 10. Reberziehung einst und jetzt (Wachau) – Vinice vtedy a teraz

5. 10. Weinrieden-Wandertag in Kuffern (Traisental) – Turistika po vinohradoch v Kufferne

11.-12. 10. Tag der offenen Kellertür in Gumpoldskirchen Thermenregion (Wienerwald) – Deň otvorených pivníc

18. 10. Abfischfest und Karpfenkirtag in Sitzenberg (Traisental) – Špeciality z kapra

18. 10. Hallo-Wein in Enzersfeld (Weinviertel) – Ahoj víno v Enzersfelde

19. 10. Weinrieden-Wandertag in Reichersdorf (Traisental) – Turistika po vinohradoch  v Reichersdorfe

19. 10. Wein.Geschichte(n).Wachau (Wachau) – História vína vo Wachau

25.- 26. 10. Kürbisfest im Retzer Land (Weinviertel) – Festival tekvíc v Retze

No Comments Yet

Leave a Reply

Your email address will not be published.