Sandále na každý dovolenkový outfit – Tieto farby budú trendy!

Prechádzanie zo sedu do stoja pri práci nebolo nikdy také jednoduché

Sprievodca výberom parfému: Ako vybrať vôňu, ktorá vám sadne?

Červená kabelka – ako ju štýlovo skombinovať na rôzne príležitosti?

Rýchla Pomoc pri Hnačke

Psoriáza: Príčiny, príznaky a možnosti liečby

Ako spoznať, že nastal správny čas na výmenu matraca

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
WhatsApp
2022-10-17 06:04:18

Spánok tvorí podstatnú časť nášho života a jeho kvalita je pre ľudský život kľúčová. Luxusný matrac by teda mal byť prioritou a správna a pravidelná starostlivosť oň samozrejmosťou. Ako sa správne starať o matrac a ako spoznať, že nastal čas na jeho výmenu?

Univerzálna životnosť matraca? Presné číslo neexistuje

Pokiaľ by vás zaujímalo, či existuje univerzálne číslo, ktoré vyjadruje dĺžku životnosti každého matraca, bohužiaľ vás sklameme. Kedy vymeniť matrac? Hoci sa bežne uvádza, že životnosť matracov je 7 rokov, skutočná životnosť záleží na mnohých faktoroch. Výdrž matraca ovplyvňuje to, ako sa oň staráte, ale aj to, kto na ňom spí.

Lenivá pena ponúkne pohodlie, latex vysokú hygienickú odolnosť

Čo sa výdrže týka, matrace z pamäťovej peny vám počas spánku ponúknu neskutočné pohodlie, pretože dokážu dokonale skopírovať tvar vášho tela a nebude vás trápiť bolesť chrbta a kĺbov. Avšak pravdepodobnosť ich preležania je vyššia ako u latexového matraca. Ten je totiž považovaný za najodolnejší. Nielen z pohľadu preležania, ale aj z hygienického hľadiska. Hlavným dôvodom, prečo starý matrac vymeniť za nový matrac však nebýva obvykle jeho preležaním, ale mení sa skôr z hygienického dôvodu. Aj napriek všetkej starostlivosti sa totiž v matraci vyskytujú roztoče, plesne a baktérie.

Prečo by ste mali mať pod posteľou voľný priestor

Vďaka správnej starostlivosti a údržbe matracov môžete predĺžiť ich hygienickú životnosť. Jedno z pravidiel odporúča, aby ste priestor pod posteľou nechali voľný. Síce sa tým pripravíte o výhodný úložný priestor, ale váš matrac bude môcť dýchať a skvele odvetrávať. Nebude sa v ňom držať vlhkosť a vydrží vám dlhšie v perfektnom stave.

Zdroj obrázka: Liderina / Shutterstock.com

Matrac musí byť kompatibilný s roštom

Na životnosť matraca má vplyv taktiež rošt, na ktorom je položený. Vždy sa ubezpečte o tom, že ste správne skombinovali vhodný typ matraca s vhodným roštom. Vďaka tomu, že bude matrac a rošt kompatibilný, vy si budete môcť užívať každodenne výdatný spánok v pohodlí.

Pravidelná výmena posteľnej bielizne a starostlivosť o poťah

Okrem toho, že budete pravidelne meniť posteľnú bielizeň, nezabúdajte prať aj snímateľný poťah matraca. Ten chráni matrac proti poliatiu, absorbuje pot a pri pravidelnom praní znižuje riziko výskytu nechcených mikroorganizmov.

Zdroj obrázka: Photographee.eu / Shutterstock.com

Ako často je nutné matrac otáčať?

Nezabúdate svoj matrac pravidelne otáčať? Odborníci odporúčajú matrac otáčať dvakrát ročne. To, či môžete matrac otočiť v oboch smeroch, záleží na tom, či je obojstranný alebo nie. Pri každom otáčaní matraca ho nezabudnite dôkladne zbaviť prachu a pomocou vysávača ho starostlivo povysávať. Pokiaľ trpíte alergiami a máte zníženú imunitu, vysávajte matrace pri každej výmene posteľnej bielizne a pridajte do svojho jedálnička dostatok vitamínu C, vitamínu D a doplnky stravy pre podporu imunity a tiež vitamíny pre lepší spánok.

Čo robiť, keď sa vám na matraci zle spí

Niekedy sa môže stať, že z dôvodu nadbytku stresu začnete trpieť nespavosťou a v noci sa budete prevaľovať, ráno budete vstávať celí otlačení a počas dňa vás bude trápiť bolesť chrbta, únava a vyčerpanie. V prípade, že nie ste vystavení stresu, a zle sa vám spí nie kvôli okolnostiam, ale kvôli matracu, nastal čas na jeho výmenu. Napriek tomu, že aj najkvalitnejší matrac by ste mali z hygienických dôvodov vyhodiť po 7, maximálne 10 rokoch, nekupujte si nekvalitné matrace, ale, naopak, investujte do značkových matracov, ktoré vám zaručia pohodlie a zdravý spánok.

Zdroj obrázka: LightField Studios / Shutterstock.com

Pravidelná starostlivosť o matrac síce predĺži jeho životnosť, ale aj napriek tomu ho maximálne po desiatich rokoch vymeňte. To, že matrac doslúžil, síce nemusíte spoznať na prvý pohľad, ale z hygienických dôvodov je rozhodne múdre sa s ním po 7 až 10 rokoch rozlúčiť.

 

Najnovšie články

Sandále na každý dovolenkový outfit – Tieto farby budú trendy!

Prechádzanie zo sedu do stoja pri práci nebolo nikdy také jednoduché

Sprievodca výberom parfému: Ako vybrať vôňu, ktorá vám sadne?

Červená kabelka – ako ju štýlovo skombinovať na rôzne príležitosti?

Rýchla Pomoc pri Hnačke

Psoriáza: Príčiny, príznaky a možnosti liečby

Kožné vyrážky: príčiny vzniku a príznaky. Ako sa s nimi vysporiadať?

5 tipov na výlet do hôr na Slovensku

5 tipov na jarný výlet po Európe za slnkom

Chcete omladnúť? Vyberte si práčku, ktorá sa postará o vždy čisté a štýlové oblečenie

Čo si obliecť k hnedým lodičkám? Tu sú naše tipy.

Zdravá chrbtica a inovatívny dizajn, hlavné zbrane sedacích vakov

Prinášame vám 4 tipy, ako zostať zdraví počas jesene

Poradíme vám, ako zaspať rýchlejšie a bez námahy

Trendy v interiéri: Kúpeľňa s vôňou dreva