Ako si nepoškodiť zrak slnečnými okuliarmi – Omladnut.sk

Ako si nepoškodiť zrak slnečnými okuliarmi

Slnečné okuliare nie sú len módnym trendovým doplnkom ale predovšetkým by mali chrániť náš zrak. Vyberať preto treba nielen “očami” ale aj rozumom.

 

Slnečné okuliare by sme mali nosiť pravidelne celý rok. „Na slnečné žiarenie sú vo všeobecnosti citlivejší ľudia s mínusovými dioptriami. Bývajú svetloplachejší, výraznejšie reagujú na ostré svetlo. Okuliare by mali nosiť vždy za jasného slnka, zlepšuje im to pohodlie. U ostatných platí – slnečné okuliare si nasaďte vždy za  slnečného počasia, a to v ktoromkoľvek ročnom období,“ radí očná lekárka a mikrochirurgička Očnej kliniky NeoVízia MUDr. Miriam Záhorcová.

Špeciálne dôležitá je podľa odborníčky slnečná ochrana pri mori a na horách. „V očnom lekárstve poznáme ochorenie z vysokej intenzity svetla, môže spôsobiť dočasnú slepotu. Preto dbajme na kvalitné slnečné okuliare vždy pri intenzívnom rozptýlenom slnečnom svetle s intenzívnym jasom – a to je najčastejšie práve pri mori a na horách.“

Na jasnom slnku by mali nosiť slnečné okuliare aj deti. A to od momentu, kedy s nimi začnete chodiť von. „Pre malé deti dostať aj slnečné okuliare na gumičku. Najmenším odporúčame aspoň čiapku so šiltom, aby sme ich oči chránili pred priamym slnečným žiarením.“

Vyhnite sa melanómu oka

Slnečné žiarenie spolu s genetickou predispozíciou je jednou z hlavných príčin vekom podmienenej degenerácie žltej škvrny či malígneho melanómu oka.

„Nebezpečenstvo zhubného melanómu oka je v tom, že v skorých štádiách nebolí a nemá žiadne príznaky. V rozvinutom stave sa pacientovi postupne alebo náhle zhorší videnie. Lekári ho obyčajne objavia náhodne. Môže sa objaviť na povrchu oka (v oblasti viečok a spojoviek) alebo v jeho vnútri. V prvom prípade je viditeľný už v skorých štádiách. Vnútri oka býva  ´nenápadnejší´, vyrastá z vrstvy sietnice. Práve vnútroočný malígny melanóm sa vo väčšine prípadov zistí až v neskorom štádiu,“ dopĺňa primár Očnej kliniky NeoVízia, MUDr. Radovan Piovarči, ktorý počas svojej praxi liečil desiatky pacientom s melanómom oka.

„Ak sa vyskytne na miestach, ktoré nie sú pre videnie také podstatné, môže rásť do relatívne veľkých rozmerov bez povšimnutia aj tri až päť rokov. Problémom objavenia nádoru v neskorých štádiách sú už metastázy v pľúcach, v mozgu, v pečeni a v kostiach. Najčastejšie sa objavuje od 25. roku života. Percento výskytu výrazne narastá po 45. roku života a najviac ohrozená je biela rasa s modrými očami a slabým pigmentom,“ dodáva odborník.

Bezpečne na cestách

Aké slnečné okuliare by sme si mali zadovážiť za volant? „Stredne tmavé sklá sfarbené do siva alebo do hneda. Čím výraznejšie stmavenie, tým väčší problém rozlišovať detaily. Za volantom sme vystavení rýchlym prechodom z ostrého svetla do tieňa (pri vstupe do tunela, pod stromami atď…), preto v aute noste okuliare len so stredne tmavými sklami,“ radí MUDr. Miriam Záhorcová. Do auta nie sú vhodné ani okuliare, ktoré reagujú na UV svetlo stmavením, kedysi známe ako „heliovary“. „V aute nefungujú. UV žiarenie z vonkajšieho prostredia je už odfiltrované sklami v aute, v aute tieto sklá preto netmavnú.“

Pri výbere slnečných okuliarov radia odborníci NeoVízie všímať si 4 základné parametre:

VÝZOR OKULIAROV (tvar, veľkosť a materiál)

Základné pravidlo znie: čím väčšie, tým lepšie. Slnečné okuliare by mali pokrývať celú veľkosť oka. Módne výstrelky maličkých rozmerov neposkytujú dostatočnú ochranu. Z materiálov je najvhodnejší tvrdený plast alebo sklo. Zabráni poškrabaniu a deformáciám.

UV FILTER

Zapamätajte si číslo 400 nanometrov. UV filter s touto vlnovou dĺžkou poskytuje štandardný 100% systém ochrany. Neprepúšťa ultrafialové svetlo rizikovej vlnovej dĺžky. Ak chcete zistiť, či majú vaše okuliare skutočne UV ochranu, okú uvádzajú, nechajte si ich premerať v očnej optike.

PRIEPUSTNOSŤ SVETLA

Okrem hodnoty UV filtra siahnite po správnej priepustnosti svetla slnečných skiel.

Názor, že čím tmavšie okuliare, tým lepšia ochrana pred žiarením, je nesprávny. Aj číre dioptrické sklá môžu obsahovať UV filter a naše oko chrániť. Na horách a pri mori môžeme použiť vyššiu kategóriu.

Kategória 0 –  bezfarebný alebo veľmi svetlý filter (priepustnosť viditeľného žiarenia 80 – 100%)

Kategória 2 – svetlý filter (priepustnosť viditeľného žiarenia 43 – 80%)

Kategória 2 – stredne tmavý filter (priepustnosť viditeľného žiarenia 18 – 43%)

Kategória 3 –tmavý filter / vhodný na bežné nosenie (priepustnosť viditeľného žiarenia 8 – 18%)

Kategória 4 – veľmi tmavý filter / vhodný k moru a do hôr / nevhodný na šoférovanie, skresľuje vnímanie farieb (priepustnosť viditeľného žiarenia 3 – 8%)

FARBA SKIEL

MODRÁ – je nevhodná na šoférovanie. Znižuje intenzitu vnímania červenej a zelenej farby. Toto zafarbenie skla neodporúčame krátkozrakým ľuďom.

SIVÁ A HNEDÁ – ideálne farby za volant. Na šoférovanie sú ideálne slnečné okuliare s polarizačným efektom –znižujú množstvo odrazeného svetla do oka, a tým zabraňujú oslňovaniu.

ŽLTÁ A ORANŽOVÁ – vhodné do hmly a na šport. Žlté alebo oranžové sklá zlepšujú rozlišovaciu schopnosť v hmle.

OSTATNÉ FARBY – nemajú výraznejší vplyv na kvalitu videnia.

No Comments Yet

Leave a Reply

Your email address will not be published.