Prechádzanie zo sedu do stoja pri práci nebolo nikdy také jednoduché

Sprievodca výberom parfému: Ako vybrať vôňu, ktorá vám sadne?

Červená kabelka – ako ju štýlovo skombinovať na rôzne príležitosti?

Rýchla Pomoc pri Hnačke

Psoriáza: Príčiny, príznaky a možnosti liečby

Kožné vyrážky: príčiny vzniku a príznaky. Ako sa s nimi vysporiadať?

Ako naučiť deti prať bielizeň v práčke?

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
WhatsApp
2022-08-14 17:21:18

Je zrejmé, že učenie zodpovednosti zohráva vo výchove detí veľký význam. Máte pocit, že vaše deti dosiahli vek, kedy by už boli schopné používať práčku svojpomocne? Krok za krokom ich oboznámte s princípom fungovania tohto domáceho spotrebiča. Kde však začať?

Pranie a začiatky: Triedenie špinavej bielizne

Ešte pred samotným používaním práčky je dôležité naučiť deti rozlišovať rôzne typy prádla. Súprava niekoľkých košov na pranie poskytne priestor na triedenie bielej, farebnej, jemnej, či inej bielizne. Malé deti spočiatku nemusia chápať, prečo oblečenie oddeľujete. Zostaňte trpezliví a vysvetľujte im to toľkokrát, koľko to bude potrebné. Pri triedení je vhodné upozorniť aj na ďalšie detaily. Patrí sem napríklad kontrola vreciek. Väčšina ľudí pozná, aké nepríjemné je také odstraňovanie vreckovky, ktorá sa pri praní rozdrobila na malé kúsky a všade sa zamiešala.

Po triedení bielizne nastupuje na rad naplnenie práčky. Pri správnom naplnení by mal odev siahať do troch štvrtín pracieho bubna. Súčasné moderné práčky sú navrhnuté tak, aby uľahčili celý priebeh prania. Umelá inteligencia upozorní na prekročenie nastavenej váhy bielizne, navrhne vhodné pracie cykly, či dokonca zobrazí aktuálne informácie počas prania. Takéto užitočné vlastnosti môžu deťom pomôcť k rýchlejšiemu oboznámeniu sa s princípom jej fungovania.

Ako je to so samotným praním?

Skôr, než deti naučíte stláčať konkrétne tlačidlá, ukážte im ako a kde pridať prací prostriedok. Ak si nie ste istí, že dovŕšili vek, kedy im môžete prenechať takúto zodpovednosť, manipuláciu s pracím práškom odložte na neskôr. Umiestnite ho na bezpečné vyvýšené miesto a radšej ich poučte o význame tohto prostriedku – napríklad, že aj lákavá farba a tvar kapsúl či prášku rozhodne nie je na jedenie.

Hoci cieľom tejto rodičovskej lekcie je naučiť dieťa používať práčku, aspekt obsluhy zaraďujeme takmer na koniec. Niektoré práčky môžu byť mierne komplikované a dospelí z nich zvyknú využívať len niekoľko základných funkcií. Skúste začať bežným pracím cyklom. Ak sa dieťa rýchlo učí, postupne pridávajte ďalšie, špecifickejšie spôsoby prania. Význam tlačidiel však vysvetľujte priebežne – nezaťažujte ich viacerými procesmi naraz. Ak máte obavy, deti nechajte cvičiť s menej hodnotným oblečením. Zostaňte s nimi kým si nebudete istí, že rozumejú všetkému čo vykonávajú. O chybách poučujte pokojne, bez odrádzania z budúceho prania. Postupným učením budú deti schopné zaobchádzať s práčkou ako malí profesionáli.

Zdroj obrázku: Depositphotos

Najnovšie články

Prechádzanie zo sedu do stoja pri práci nebolo nikdy také jednoduché

Sprievodca výberom parfému: Ako vybrať vôňu, ktorá vám sadne?

Červená kabelka – ako ju štýlovo skombinovať na rôzne príležitosti?

Rýchla Pomoc pri Hnačke

Psoriáza: Príčiny, príznaky a možnosti liečby

Kožné vyrážky: príčiny vzniku a príznaky. Ako sa s nimi vysporiadať?

5 tipov na výlet do hôr na Slovensku

5 tipov na jarný výlet po Európe za slnkom

Chcete omladnúť? Vyberte si práčku, ktorá sa postará o vždy čisté a štýlové oblečenie

Čo si obliecť k hnedým lodičkám? Tu sú naše tipy.

Zdravá chrbtica a inovatívny dizajn, hlavné zbrane sedacích vakov

Prinášame vám 4 tipy, ako zostať zdraví počas jesene

Poradíme vám, ako zaspať rýchlejšie a bez námahy