6 užitočných rád, ako sa zbaviť neželaných hostí vo vlasoch – Omladnut.sk

6 užitočných rád, ako sa zbaviť neželaných hostí vo vlasoch

Takmer každý rodič sa minimálne raz za život stretne s nepríjemnosťou akou sú vši. Nemusíte mať výčitky. Nie je to o nedostatočnej starostlivosti. Stačí jeden chybný článok v kolektíve a už sa to šíri geometrickým radom. Intímnu zónu deti totiž nedodržiavajú.

Stretnú sa s nimi v škôlke či škole. Hoci neexistujú presné štatistiky, so zavšivením (pedikulózou), v rôznych slovenských okresoch bojuje ročne až 20 % všetkých detí v predškolskom či školskom veku, čo je zhruba 500 tisíc detí. No všiam sa dá i predísť. Medzi účinné prípravky patria napríklad klinicky testované produkty, ktoré parazity odstránia do 15 minút.

Začalo sychravé obdobie, blíži sa zima a čas nosenia čiapok. „Jedného dňa som si všimla, že moja dcéra Elenka sa akosi príliš škriabe vo vlasoch. Najprv som tomu neprikladala veľkú váhu. No na druhý deň ráno, keď som ju chystala do školy, som pri jej česaní vlasov dostala šok. Vši! Premkla ma zlosť aj hanba zároveň, hoci viem, že som ako matka nič nezanedbala,“ hovorí Eva (38). Výskyt vší každým rokom pribúda. Obzvlášť v detskom kolektíve je ich prenos veľmi rýchly. V minulosti panovali fámy, že všiam sa darí v špinavom prostredí. Nie je to však pravda. Vši môžu napadnúť každého bez rozdielu, ani dobré hygienické návyky nepomôžu. V súčasnej dobe existuje nepreberné množstvo prípravkov na ich odstraňovanie, nie každý však funguje. Aj organizmus týchto parazitov sa totiž postupne mení a prispôsobuje prostrediu. Vši sa stávajú odolnejšími a zbaviť sa ich je čím ďalej ťažšie.

6 užitočných rád ako sa vší zaručene zbaviť

1. Ihneď začnite s protiopatreniami!

Začnite ihneď používať vhodné a osvedčené prípravky proti všiam. V predaji je viacero účinných prostriedkov proti všiam. Spreje, šampóny či senzitívne mlieka. Paranit obsahuje zloženie na olejovej báze a patrí medzi najúčinnejšie, pretože neobsahuje insekticídy. Tvoria ho primárne biele minerálne oleje a dimethicone. Po nanesení prípravku tak dôjde u vši k asfyxii (uduseniu) a u hnidy k dehydratácii. Pridané esenciálne oleje majú upokojujúce účinky a zmierňujú podráždenie jemnej pokožky na hlave. Tým sa eliminujú nepríjemné pocity a je menšia pravdepodobnosť rozškrabania kože. Všetky prípravky Paranit majú klinicky preukázateľný účinok a tým sa radia medzi špičku v odstraňovaní vší. Možno ho použiť dokonca aj u polročných detí.

2. Varujte ostatných

Akonáhle u svojho dieťaťa vši objavíte, okamžite informujte všetky miesta, kde sa dieťa bežne pohybuje. Nemá zmysel to tajiť. Inak sa problém vráti.

3. Na čas sa izolujte

Niekoľkodenná izolácia dieťaťa zabráni šíreniu medzi ďalšie deti. Preventívne by mali Paranit proti všiam použiť aj ostatní členovia domácnosti.

4. Zahlaďte stopy

Po aplikácii odvšivovacieho prípravku odstráňte všetky mŕtve vši i hnidy. Použite špeciálny odvšivovací hrebeň a zostávajúce vajíčka, ktoré hrebeň nezachytil, odstráňte ručne. Počas prvých dní by si vlasy mala umývať preventívne celá rodina pravidelne – minimálne každý druhý deň.

5. Teplo ako nepriateľ

Vši neznášajú vysoké teplo. Preto všetko oblečenie a posteľná bielizeň, s ktorým bolo dieťa s pedikulózou v kontakte, vyperte minimálne na šesťdesiat stupňov a vyžehlite.

6. Hlavne kľud!

Buďte trpezliví. Umývajte, vyčesávajte, hľadajte. Len tak sa vší zbavíte nadobro. Ale najmä zostaňte v pohode. Vši v rodine neznamenajú, že ste zlá matka a že ste niečo zanedbali.

Náš tip:

Foto: Photl.com a archív

1 Comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.