Sandále na každý dovolenkový outfit – Tieto farby budú trendy!

Prechádzanie zo sedu do stoja pri práci nebolo nikdy také jednoduché

Sprievodca výberom parfému: Ako vybrať vôňu, ktorá vám sadne?

Červená kabelka – ako ju štýlovo skombinovať na rôzne príležitosti?

Rýchla Pomoc pri Hnačke

Psoriáza: Príčiny, príznaky a možnosti liečby

6 tipov, ako meditovať a naladiť sa tak na kvalitný spánok

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
WhatsApp
2017-04-22 16:56:30

Zozbierali sme pre vás tie najlepšie rady ako meditovať a vylepšiť tak svoj spánkový rituál na jednotku.

Správny a ničím nerušený spánok je pre naše telo nenahraditeľným zdrojom energie do ďalšieho dňa. Sú ľudia, ktorí si pravidelne doprajú osem hodín, niektorým stačí menej. Kameň úrazu však nastáva, keď si z vášho plánovaného času na odpočinok ukradnú minúty, ba dokonca hodiny, nezastaviteľné myšlienky. Ak vám večer putujú hlavou nevybavené povinnosti vďaka ktorým je zaspávanie stále väčším problémom, potom čítajte ďalej.

Ako a prečo meditovať?

V prípade, že ste meditáciu nikdy neskúšali, vedzte, že ide o príjemné, oddychové cvičenie, určené pre každého. Nasledujúce riadky berte preto ako účinného sprievodcu pre začiatočníkov, ktorí túžia meditačné techniky okúsiť na vlastnej koži. Pomôcť vám môžu ak vás trápi vysoký krvný tlak, únava, úzkosť, či spomínaná nespavosť. Tak ako meditovať?

najlepšie rady ako meditovať a vylepšiť si tak spánok

Odborníci na ľudskú psychiku a spánok tvrdia, že v priebehu meditácie mozog vysiela alfa vlny, ktoré sú spojené s relaxáciou. Meditácia spomaľuje dych aj tep, čo napomáha telu dostať sa do vysoko relaxačného stavu.

Meditačných praktík a rád, ako meditovať jestvuje viacero, no hlavné princípy ostávajú rovnaké. Dôležité je tiché miesto, kde ostanete oslobodení od vonkajších vplyvov, pohodlná poloha, čo pre niekoho znamená sedieť, pre iného ležať či dokonca chodiť, sústredenie pozornosti na objekt, svoj dych, či špecifické slovo alebo frázu. Pre všetky tieto hlavné pravidlá, platí ešte jedno azda najdôležitejšie – mať otvorený prístup a myseľ.

NÁŠ TIP – Blahodárne účinky meditácie na myseľ i telo

Hlboké dýchanie

Jednoduché dychové meditácie sú zvyčajne najlepšou cestou ako začať. Sústrediť by ste sa mali na pomalé, hlboké a pravidelné dýchanie. Relaxačná odpoveď na seba nenechá dlho čakať. Organizmus zažije príjemnú zmenu v podobe spomalenia dychu, nižšieho krvného tlaku a navyše pocitu pokoja a pohody. Prirodzený vedľajší „produkt“ meditácie je, že stres a napätie odpadnú a otravné myšlienky, s ktorými bojujete, budú postupne ustupovať.

NÁŠ TIP – 3 dýchacie cvičenia vďaka ktorým sa zrelaxujete za menej ako 10 minút

Body scan meditácia

V tejto časti sa presunieme k mierne zložitejšiemu kroku, s názvom body scan. Pri meditácii by ste mali pozornosť venovať takým miestam na vašom tele, kde cítite napätie. Nájdite ich a myslite na ich uvoľnenie. Body scan je súčasťou všetkých komplexných programov na zníženie stresu, zvýšenie pocitu sebauvedomenia a blaženosti.

ako meditovat a body scan

Svalová relaxácia

Pri meditácii pomáha aj progresívny relax svalov. Táto technika sa sústreďuje na  jednotlivé svalové skupiny. Napnite každú z nich aspoň na päť sekúnd, a na tridsať sekúnd uvoľnite. Prechádzať by ste mali od nôh smerom hore. Táto technika je výborná najmä preto, že ju môžete bez problémov praktizovať aj v posteli.

Mantra

Opakovanie mantry sa často používa ako vstupná brána do stavu meditácie. Zvuk či vibrácia, ktorá sa opakuje, má zabrániť vplyvu rušivých myšlienok. Známe je najmä slovo „óm“, napríklad z jogy, no nie je jediné. Niekedy pomáha zvoliť práve pre seba vhodný citát, ako napríklad „Zmením svoje myšlienky, zmením svoj svet“. Vďaka opakovaniu neostáva priestor na rozmýšľanie nad životnými aspektmi, ktoré by boli stresujúce. Mantru teda môžeme považovať za osviežujúcu prestávku od reality.

VIDEO – Mantra ÓM, ktorú praktizujú budhistický mnísi

Joga

Ďalším výborným spôsobom ako zrelaxovať je cvičenie jogy. Jej zdravotné prínosy sú známe už po stáročia. Najlepšie prepracovanými cvičebnými zostavami z pohľadu uvoľnenia disponuje Hatha joga. Tie spájajú techniky dýchania, meditácie a relaxácie v jednom. Účinne tak pôsobí na zníženie stresu, preto ak máte hlavu plnú povinností neváhajte ani minútu.

NÁŠ TIP – Výber člákov o jóge: Cvičenie a benefity

Tai Chi

Spojenie meditácie s pohybom poznali už starí Číňania. Meditatívno-pohybové tajči nielen, že znižuje stres, podobne ako joga zvyšuje ohybnosť a pomáha celkovému zdravotnému stavu. Pomalé, pokojné pohyby a sústredenie na hlboké dýchanie sú známe aj ako „meditácia v pohybe“.

Podobne ako pri joge, je lepšie ak Tai Chi budete aspoň zo začiatku cvičiť pod dohľadom cvičiteľa. V každom prípade platí, že keď sa chcete začať hýbať spôsobom, dosiaľ pre vaše telo nepoznaným, je fajn zveriť sa do rúk odborníkov.

Nezabúdajte, že kvalitný spánok by mal byť prirodzenou súčasťou vášho života a nie len akýmsi luxusom, ktorý si často krát nemôžete dovoliť.

Urobte preto maximum, aby ste zažívali už len sladké, ničím nerušené sny. Veríme, že vám pri tom predchádzajúce riadky pomôžu a pokiaľ chcete o tejto téme vedieť viac, prečítajte si náš návod o tom ako meditovať.

Zakladne tipy a triky o tom ako meditovat

Najnovšie články

Sandále na každý dovolenkový outfit – Tieto farby budú trendy!

Prechádzanie zo sedu do stoja pri práci nebolo nikdy také jednoduché

Sprievodca výberom parfému: Ako vybrať vôňu, ktorá vám sadne?

Červená kabelka – ako ju štýlovo skombinovať na rôzne príležitosti?

Rýchla Pomoc pri Hnačke

Psoriáza: Príčiny, príznaky a možnosti liečby

Kožné vyrážky: príčiny vzniku a príznaky. Ako sa s nimi vysporiadať?

5 tipov na výlet do hôr na Slovensku

5 tipov na jarný výlet po Európe za slnkom

Chcete omladnúť? Vyberte si práčku, ktorá sa postará o vždy čisté a štýlové oblečenie

Čo si obliecť k hnedým lodičkám? Tu sú naše tipy.

Zdravá chrbtica a inovatívny dizajn, hlavné zbrane sedacích vakov

Prinášame vám 4 tipy, ako zostať zdraví počas jesene

Poradíme vám, ako zaspať rýchlejšie a bez námahy

Trendy v interiéri: Kúpeľňa s vôňou dreva