Zozbierali sme pre vás tie najlepšie rady ako meditovať a vylepšiť tak svoj spánkový rituál na jednotku.
Správny a ničím nerušený spánok je pre naše telo nenahraditeľným zdrojom energie do ďalšieho dňa. Sú ľudia, ktorí si pravidelne doprajú osem hodín, niektorým stačí menej. Kameň úrazu však nastáva, keď si z vášho plánovaného času na odpočinok ukradnú minúty, ba dokonca hodiny, nezastaviteľné myšlienky. Ak vám večer putujú hlavou nevybavené povinnosti vďaka ktorým je zaspávanie stále väčším problémom, potom čítajte ďalej.
Ako a prečo meditovať?
V prípade, že ste meditáciu nikdy neskúšali, vedzte, že ide o príjemné, oddychové cvičenie, určené pre každého. Nasledujúce riadky berte preto ako účinného sprievodcu pre začiatočníkov, ktorí túžia meditačné techniky okúsiť na vlastnej koži. Pomôcť vám môžu ak vás trápi vysoký krvný tlak, únava, úzkosť, či spomínaná nespavosť. Tak ako meditovať?
Odborníci na ľudskú psychiku a spánok tvrdia, že v priebehu meditácie mozog vysiela alfa vlny, ktoré sú spojené s relaxáciou. Meditácia spomaľuje dych aj tep, čo napomáha telu dostať sa do vysoko relaxačného stavu.
Meditačných praktík a rád, ako meditovať jestvuje viacero, no hlavné princípy ostávajú rovnaké. Dôležité je tiché miesto, kde ostanete oslobodení od vonkajších vplyvov, pohodlná poloha, čo pre niekoho znamená sedieť, pre iného ležať či dokonca chodiť, sústredenie pozornosti na objekt, svoj dych, či špecifické slovo alebo frázu. Pre všetky tieto hlavné pravidlá, platí ešte jedno azda najdôležitejšie – mať otvorený prístup a myseľ.
NÁŠ TIP – Blahodárne účinky meditácie na myseľ i telo
Hlboké dýchanie
Jednoduché dychové meditácie sú zvyčajne najlepšou cestou ako začať. Sústrediť by ste sa mali na pomalé, hlboké a pravidelné dýchanie. Relaxačná odpoveď na seba nenechá dlho čakať. Organizmus zažije príjemnú zmenu v podobe spomalenia dychu, nižšieho krvného tlaku a navyše pocitu pokoja a pohody. Prirodzený vedľajší „produkt“ meditácie je, že stres a napätie odpadnú a otravné myšlienky, s ktorými bojujete, budú postupne ustupovať.
NÁŠ TIP – 3 dýchacie cvičenia vďaka ktorým sa zrelaxujete za menej ako 10 minút
Body scan meditácia
V tejto časti sa presunieme k mierne zložitejšiemu kroku, s názvom body scan. Pri meditácii by ste mali pozornosť venovať takým miestam na vašom tele, kde cítite napätie. Nájdite ich a myslite na ich uvoľnenie. Body scan je súčasťou všetkých komplexných programov na zníženie stresu, zvýšenie pocitu sebauvedomenia a blaženosti.
Svalová relaxácia
Pri meditácii pomáha aj progresívny relax svalov. Táto technika sa sústreďuje na jednotlivé svalové skupiny. Napnite každú z nich aspoň na päť sekúnd, a na tridsať sekúnd uvoľnite. Prechádzať by ste mali od nôh smerom hore. Táto technika je výborná najmä preto, že ju môžete bez problémov praktizovať aj v posteli.
Mantra
Opakovanie mantry sa často používa ako vstupná brána do stavu meditácie. Zvuk či vibrácia, ktorá sa opakuje, má zabrániť vplyvu rušivých myšlienok. Známe je najmä slovo „óm“, napríklad z jogy, no nie je jediné. Niekedy pomáha zvoliť práve pre seba vhodný citát, ako napríklad „Zmením svoje myšlienky, zmením svoj svet“. Vďaka opakovaniu neostáva priestor na rozmýšľanie nad životnými aspektmi, ktoré by boli stresujúce. Mantru teda môžeme považovať za osviežujúcu prestávku od reality.
VIDEO – Mantra ÓM, ktorú praktizujú budhistický mnísi
Joga
Ďalším výborným spôsobom ako zrelaxovať je cvičenie jogy. Jej zdravotné prínosy sú známe už po stáročia. Najlepšie prepracovanými cvičebnými zostavami z pohľadu uvoľnenia disponuje Hatha joga. Tie spájajú techniky dýchania, meditácie a relaxácie v jednom. Účinne tak pôsobí na zníženie stresu, preto ak máte hlavu plnú povinností neváhajte ani minútu.
NÁŠ TIP – Výber člákov o jóge: Cvičenie a benefity
Tai Chi
Spojenie meditácie s pohybom poznali už starí Číňania. Meditatívno-pohybové tajči nielen, že znižuje stres, podobne ako joga zvyšuje ohybnosť a pomáha celkovému zdravotnému stavu. Pomalé, pokojné pohyby a sústredenie na hlboké dýchanie sú známe aj ako „meditácia v pohybe“.
Podobne ako pri joge, je lepšie ak Tai Chi budete aspoň zo začiatku cvičiť pod dohľadom cvičiteľa. V každom prípade platí, že keď sa chcete začať hýbať spôsobom, dosiaľ pre vaše telo nepoznaným, je fajn zveriť sa do rúk odborníkov.
Nezabúdajte, že kvalitný spánok by mal byť prirodzenou súčasťou vášho života a nie len akýmsi luxusom, ktorý si často krát nemôžete dovoliť.