Prechádzanie zo sedu do stoja pri práci nebolo nikdy také jednoduché

Sprievodca výberom parfému: Ako vybrať vôňu, ktorá vám sadne?

Červená kabelka – ako ju štýlovo skombinovať na rôzne príležitosti?

Rýchla Pomoc pri Hnačke

Psoriáza: Príčiny, príznaky a možnosti liečby

Kožné vyrážky: príčiny vzniku a príznaky. Ako sa s nimi vysporiadať?

Strie: Prevencia, domáce a medicínske spôsoby odstránenia

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
WhatsApp
2017-07-19 08:00:44

Ženy zápasia s mnohými estetickými problémami. Jedným z nich sú strie, ktoré na svojom tele nájdu nielen mamičky, ale väčšina žien, dokonca môžu zastihnúť aj mužov. Ako vznikajú a ako sa im dá predísť?

Ako vznikajú strie?

Strie vznikajú pri náhlych zmenách váhy alebo pri rýchlom raste a sú následkom natrhnutia dermis (stredná vrstva kože, ktorá pomáha koži udržať svoj tvar). Môžu tiež vzniknút v dôsledku hormonálnych zmien, počas puberty alebo tehotenstva.

Vplyvom hormónov, kortikosteroidov, progesterónov stráca koža elasticitu, jej povrchové vrstvy sa stávajú tenšími. Vo vnútri vznikajú trhlinky a poškodené tkanivo sa nahradí spojivom. Toto spojivo už ale nevyzerá ako koža predtým, práve tu vznikajú strie, ktoré sú tvorené spojivovým tkanivom bez obsahu pigmentových buniek.

Sú to ružové až tmavofialové čiary, ktoré sa tiahnu cez bruško. Môžu sa však objaviť aj na zadku, stehnách či dokonca poprsí. Medzi ďalšie oblasti patrí panva, oblasť pása, koža nad kolenami a paže. Zvyčajne sa po dostatočnej regenerácii vytratia, najčastejšie zblednú na telovú až striebristú farbu, a podobajú sa jazvám.

V spojive sú cievy, ktoré spôsobujú červené alebo modré sfarbenie strií. Po čase sa síce cievy zahĺbia a strie blednú, nikdy však nesplynú s pokožkou a pretože neobsahujú pigmentové bunky, nikdy sa neopália a ostávajú stále viditeľné.

Nanešťastie, poškodené elastické vlákno pod povrchom sa nedá znovu spojiť, preto je tento proces nezvratný. V prípade, že sa vám nepodarilo striám predísť, pri liečbe vám môže pomôcť dermabrázia, teda povrchový peeling kože alebo biostimulačný laser, t.j. potrebujete navštíviť odborníka na estetickú chirurgiu.

Jedinou dobrou správou je, že strie nie sú zdravotným problémom, len estetickým. Nemusíte sa teda obávať v prípade, že sa už objavili.

NÁŠ TIP: Strie v tehotenstve sa objavujú až u 90 % žien. Dá sa im predísť? (článok)

ako vznikajú strie
Strie sa nikdy neopália a zostávajú viditeľné stále. Môžete ich vzniku predísť, alebo sa správnou starostlivosťou pričiniť o ich zredukovanie.

Prevencia

Na prevenciu nájdete na trhu množstvo krémov, gélov alebo olejov, ktoré obsahujú výťažky z rastlín, kolagén či elastín, ktoré spevňujú kožu. Dôležitá pri tom je aj jemná masáž rizikových partií, pravidelný pohyb a tiež zdravá životospráva – vyživená koža je totiž zdravá koža. Samozrejme, neexistuje všeholiek a tak ako každý produkt, tak aj každé telo reaguje úplne inak. Stopercentný výsledok vám samotné krémy neprinesú.

Kyselina hyalurónová ako aj pantenol sú súčasťou množstva kozmetických produktov určených na vrásky alebo suchú pleť. Skvele bojujú proti príznakom starnutia, no podporujú pružnosť pokožky v akomkoľvek veku. Pretože hlavným cieľom pri prevencii strií je zvýšiť elasticitu kože, aby sa naťahovaniu lepšie prispôsobila a nevznikli škvrny a trhliny, tieto dve látky sú obsiahnuté vo väčšine výrobkov určených na strie.

Pomôcť môžu aj prírodné spôsoby, napríklad masáž pomocou výživných olejov. Perfektne pomáha striedavá teplá a studená sprcha. Tá podporuje cirkuláciu a pomáha koži ostať pružnou.

Je toho veľa, čo môžete urobiť, aby ste predišli striám. Môžete kontrolovať svoju hmotnosť – a to nielen v tehotenstve. Prirýchlym priberaním riskujete, že koža popraská. Ak je to teda možné, skúste dbať na nárast hmotnosti – radšej pomaly a postupne. Okrem toho môžete dbať na príjem tekutín – dostatok vody zabezpečí hydratovanú a pružnejšiu pokožku.

pitný režim redukuje strie
Pitný režim je kľúčový. Dostatok vody zabezpečí hydratovanú a pružnejšiu pokožku, na ktorej sa strie tak ľahko neobjavia. Ktoré partie sú najviac ohrozené?

Strie sa najčastejšie vyskytujú na miestach, kde sa ukladá tuk – rizikovými partiami sú predovšetkým stehná, brucho, boky a prsia. Avšak strie vzniknú kdekoľvek, kde je potrebné spojivo na zahojenie natrhnutej pokožky. Môžu to byť ruky či chrbát, okrem toho strie nie sú len problémom žien, muži nimi môžu trpieť tiež. U mužov sa objavujú častokrát na chrbte ako dôsledok cvičenia. Ak teda vaša polovička obľubuje fitness centrum a posilňuje, tiež by mala dbať na pravidelnú masáž a kvalitné krémy.

Je teda dôležité dopriať koži celého tela hydratáciu, výživu a pravidelný pohyb. V kombinácii so správnymi produktami by ste sa striám mohli úspešne vyhnúť.

NÁŠ TIP: Trápia vás strie na zadku? Takto ich môžete zredukovať rýchlo a efektívne

žena má strie na stehnách
Pravidelný pohyb, dostatočná hydratácia zvonka a zvnútra a správne produkty: neporaziteľná kombinácie, vďaka ktorej môžete predísť vzniku strií.

Odstránenie u dermatológa

Okrem prírodných spôsobov je tu vždy možnosť estetickej chirurgie. Síce je finančne náročnejšia, prináša tiež niekoľko alternatív, ktoré vám pomôžu zredukovať vzhľad strií.

Môžete vyskúšať nasledujúce možnosti. Každá z nich funguje na inom princípe, no cieľ sa v tomto prípade zhoduje: zbaviť sa strií.

  • Dermabrázia sa svojimi účinkami podobá na mikrodermabráziu tváre. Kombinuje šetrný peelingu a  masáž a efektívne odstraňuje odumreté kožné bunky. Týmto stimuluje prirodzenú obnovu pleti. Výsledkom je posilnená základná vrstva kože a tvorba nových kolagénových vlákien.
  • Vákuová lymfodrenáž pomôže kožu viac napnúť a tak zníži viditeľnosť strií.
  • Frakčná mikroihličková rádiofrekvencia. Mikroihličky vpúšťajú do kože rádiofrekvenciu, ktorá prenikne až ku kolgénovým vláknam. Tie sa tak prehrejú a zmenšia. Výsledkom je napnutá koža a stiahnuté strie. Táto metóda sa radí medzi najúspešnejšie.

Čas vám však hrá do karát. Čerstvé strie sa odstraňujú jednoduchšie. Okrem toho však zaváži aj oblasť. Tenká koža s malým množstvom tuku pod ňou sa napne jednoduchšie, aj preto je ľahšie odstrániť strie z kože nad kolenami ako zo zadku či stehien.

žena má strie na nohách
Ak vás trápia strie, pretekáte s časom. O čo skôr ich začnete ošetrovať, o to väčšia šanca, že ich úspešne zredukujete.

Odstránenie u vás doma

Ak sa nechcete hneď obrátiť na estetickú chirurgiu, môžete vyskúšať niekoľko jednoduchých domácich receptov. Tie pomáha so zvyšovaním elasticity kože, s jej napnutím a zosvetlením.

  • Prírodné oleje: Najmä tie s obsahom vitamínu E vám pomôžu pri pravidelnej masáži prekrviť postihnutú oblasť a zvýšiť pružnosť pokožky.
  • Domáci peeling na strie: Dnes už viete podobný peeling zakúpiť aj v lekárni či drogérii. Ak chcete vsadiť na silu prírody, zmiešajte trstinový cukor, med kokosový olej a štipku citrónovej alebo grepovej šťavy, a použite 2-3 razy týždenne. Pomôže pri bunkovej obnove a zjednotí tón kože.
  • Citrónová šťava: Čerstvo vytlačenú šťavu vmasírujte na danú oblasť, nechajte vpiť a zmyte vlažnou vodou po niekoľkých minútach pôsobenia. Je potrebné ju aplikovať každý deň. Po čase sa zjednotí tón kože.

Zaujímajú vás ďalšie prírodné spôsoby, ako minimalizovať strie? Prečítajte si náš článok

citrón môže odstrániť strie
Každodenná aplikácia citrónovej šťavy na postihnuté miesta pomôže zredukovať strie.

Strie nikdy nezmiznú

Vznik strií sa vôbec neobmedzuje na tehotenstvo, mnoho žien si ich prvýkrát všimlo už na strednej škole. Nanešťastie, keď sa už raz strie objavia, ostanú navždy. Je možné ich minimalizovať, ale len málokedy pomôže akákoľvek liečba na 100 %.

Dobrou správou však je, že časom čiastočne vyblednú a stiahnu sa, čiže budú menej nápadné. Navyše, dá sa naučiť, ako mať rada strie na svojom tele.

Vo videu nižšie si môžete vypočuť, ako sa so striami vyrovnávali iné ženy, ako sa s nimi naučili žiť a veriť tomu, že sú krásne. Sú pre ne príjemnou spomienkou na prvé tehotenstvo, na to, že v ich tele sa mohol a môže zrodiť život, na to, že ich manželia milujú také, aké sú.

Aký je váš názor na strie, považujete ich za krásne alebo si myslíte, že pokiaľ je možnosť, treba ich minimalizovať ako sa len dá? Dajte nám vedieť v komentároch!

Najnovšie články

Prechádzanie zo sedu do stoja pri práci nebolo nikdy také jednoduché

Sprievodca výberom parfému: Ako vybrať vôňu, ktorá vám sadne?

Červená kabelka – ako ju štýlovo skombinovať na rôzne príležitosti?

Rýchla Pomoc pri Hnačke

Psoriáza: Príčiny, príznaky a možnosti liečby

Kožné vyrážky: príčiny vzniku a príznaky. Ako sa s nimi vysporiadať?

5 tipov na výlet do hôr na Slovensku

5 tipov na jarný výlet po Európe za slnkom

Chcete omladnúť? Vyberte si práčku, ktorá sa postará o vždy čisté a štýlové oblečenie

Čo si obliecť k hnedým lodičkám? Tu sú naše tipy.

Zdravá chrbtica a inovatívny dizajn, hlavné zbrane sedacích vakov

Prinášame vám 4 tipy, ako zostať zdraví počas jesene

Poradíme vám, ako zaspať rýchlejšie a bez námahy